Szefowie kryptowalut mówią, że „fala się zmienia” w sprawie regulacji

Changpeng Zhao, założyciel i dyrektor generalny Binance, przemawiał na szczycie Blockchain Week w Paryżu, we Francji, 13 kwietnia 2022 r.

Benjamin Gerrett | Bloomberg | Obrazy Getty

PARYŻ – Świat kryptowalut mógł przejść punkt zwrotny, jeśli chodzi o regulacje.

Szefowie kilku głównych firm kryptograficznych powiedzieli regulatorom CNBC, że zaczynają bardziej pozytywnie podchodzić do walut cyfrowych, po Wiele kampanii Kierowanie w kosmos.

Podczas gdy Chiny całkowicie zakazały kryptowalut, kraje takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły kroki w celu wprowadzenia nadzoru regulacyjnego na wschodzący rynek.

„Tendy zdecydowanie się zmieniają” – powiedział CNBC Zhao, dyrektor generalny Binance, największej na świecie giełdy kryptowalut na marginesie szczytu Blockchain Week w Paryżu.

W zeszłym roku brytyjscy regulatorzy zakazali Binance prowadzenia jakiejkolwiek regulowanej działalności w kraju, podczas gdy w Singapurze Binance ograniczyło swoje usługi po tym, jak bank centralny ostrzegł, że może to naruszać lokalne przepisy.

W swoim przemówieniu otwierającym w środę Zhao powiedział, że dyskusje regulacyjne dotyczące kryptowalut zmieniły się z „negatywnych” na „pozytywne”.

Przed wprowadzeniem Zhao, MC wydarzenia odwoływał się do terminu krypto-slangowego „wagmi”, co oznacza „wszyscy się uda”.

„Szczerze, czuję, że trochę nam się udało” – powiedział, dodając, że kryptowaluta działa jak plik Koło ratunkowe dla niektórych na Ukrainie pośród rosyjskiej inwazji.

Ale świat kryptowalut ma jeszcze długą drogę do przebycia, zanim osiągnie powszechną akceptację. Los branży zależy w dużej mierze od podejścia przyjętego przez różnych globalnych regulatorów.

Rządy podejmują działania

„Pejzaż regulacyjny na całym świecie ewoluuje bardzo szybko” – powiedział CNBC Nicholas Carey, współzałożyciel producenta portfeli kryptograficznych Blockchain.com.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w zeszłym tygodniu, że wprowadzi stablecoiny – aktywa cyfrowe, które śledzą bieżące kursy walut, takie jak dolar amerykański – do krajowego systemu płatności.

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak poprosił również Mennicę Królewską, która jest odpowiedzialna za produkcję monet tego kraju, o stworzenie niezmiennego tokena (NFT), odpowiedzi kryptografa na rzadkie przedmioty kolekcjonerskie.

„Wielka Brytania może być czarnym koniem w tej całej sytuacji” – powiedział Carey CNBC.

„Po Brexicie muszą podjąć decyzję polityczną i strategiczną” – dodał. „Czy odbudowują Brukselę w Londynie, czy stają się zachodnim Singapurem, wzywając całą tę innowację, całą tę technologię i całe to pokolenie bogactwa i naprawdę posiadają przyszłość sieci?”

Rządy chcą wspierać innowacje na rynkach finansowych i potencjalnej następnej generacji Internetu, znanego jako „Web3”, powiedzieli CNBC dyrektorzy ds. kryptowalut.

Ale obawiają się także ciemnej strony branży, w tym prania pieniędzy i innych nielegalnych transakcji, a także wpływu energochłonnego wydobycia bitcoinów na środowisko.

W Stanach Zjednoczonych prezydent Joe Biden niedawno podpisał dekret nakazujący ogólnorządową koordynację zasobów cyfrowych. Znawcy branży twierdzą, że jednym z głównych problemów zachodnich regulatorów jest wykorzystywanie zasobów cyfrowych w celu uniknięcia rosyjskich sankcji.

„Myślę, że zaczynają traktować to poważnie [but] Nie sądzę, żeby byli zbyt ciepli i niejasni, powiedział CNBC Arthur Breitman, współzałożyciel Tezos, protokołu blockchain, który rywalizuje z Ethereum.

„Oczywiście będą mieli konserwatywne nastawienie” – powiedział Breitman. Dodał jednak, że tylko „niewielka część” płatności kryptowalutami jest związana z działalnością przestępczą.

Nielegalna działalność stanowiła mniej niż 0,2% transakcji kryptowalutowych w 2021 r., według danych firmy Chainalysis zajmującej się analizą blockchain.

magia ataku

Zhao z Binance powiedział CNBC, że Francja jest „bardzo postępowa i bardzo przyjazna w stosunku do kryptowalut”. „Są znacznie bardziej zaawansowani w swoim zrozumieniu”.

Binance zamieniło się w magię w Paryżu w tym tygodniu, ogłaszając swój program akceleracji startupów „Web3 i Crypto” we współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości Station F.

Dzieje się tak, ponieważ firma chwaliła się wcześniej, że nie ma oficjalnej siedziby, a teraz poszukuje globalnej siedziby.

„Na pewno będziemy mieć naszą regionalną centralę dla Europy w Paryżu” – powiedział Zhao. „Przed wejściem na rynek globalny najpierw utworzymy kilka central regionalnych”.

Binance ma teraz licencje w Bahrajnie i Dubaju oraz tymczasową zgodę w Abu Zabi. W Europie jest nadzorowany przez litewskie organy ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i stara się o rejestrację w szwedzkim Urzędzie Nadzoru Usług Finansowych.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle?

Nie wszyscy regulatorzy współpracują z szybkim wzrostem kryptowalut, twierdzi Brad Garlinghouse, dyrektor generalny firmy blockchain Ripple.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd pozwała Ripple, Garlinghouse i współzałożyciela Chrisa Larsena w związku z zarzutami, że nielegalnie sprzedali ponad 1 miliard dolarów w kryptowalucie XRP.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd utrzymuje, że XRP należy uznać za bezpieczeństwo, co kwestionuje Ripple.

„Kiedy doradzam przedsiębiorcom, którzy rozważają zbudowanie firmy kryptograficznej lub blockchainowej, mówię im, aby nie integrowali się w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Garlinghouse. „Brak jasności i brak pewności oznaczają, że jesteś narażony na konkretny rodzaj pozwu, który SEC wytoczyła przeciwko nam”.

Ripple rozważa nawet przeniesienie swojej siedziby za granicę, a wśród potencjalnych kandydatów znajduje się Londyn i Singapur.

„Ripple zatrudni w tym roku 300 osób na Północy, z czego ponad połowa będzie poza Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Garlinghouse.

READ  Elon Musk wnosi poważne oskarżenie przeciwko jednemu z czołowych organizatorów Tesli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *