Szok sankcji: rosyjscy oligarchowie i elity spieszą się, aby przenieść i sprzedać aktywa, aby ominąć międzynarodowe sankcje

Telefony pochodziły z Nowego Jorku i Miami, dwóch olśniewających regionów popularnych wśród bogatych Rosjan, co może wskazywać na to, co może stać się ożywioną sprzedażą luksusowych domów, nieruchomości przy plaży i mieszkań na panoramę miasta, gdy Rosjanie starają się zapobiec międzynarodowych sankcjom.

„Tacy ludzie do nich dzwonią” – powiedział Elliott o rosyjskich właścicielach. Zapytali: „Jeśli zamierzam sprzedawać, jak szybko to się i jak szybko się sprzeda?”

„Ciekawe jest, jak wychodzą czujniki” – zauważył. „Może to początek paniki”.

Wpływ skoordynowanych sankcji nałożonych przez USA, Wielką Brytanię i UE wywołał falę wstrząsu w rosyjskiej elicie jako oligarchii, niektórzy celowali, a inni podejmowali kroki w oczekiwaniu na to, co może się wydarzyć, chcąc przenieść jachty, pozbyć się aktywów i dostosować się do fali sankcje, które nadeszły szybciej niż zwykle i stały się szersze niż wcześniej.

rosyjski miliarder Roman Abramowicz, który nie został ukarany, ogłosić W środę powiedział, że sprzeda Chelsea Football Club, ponieważ „służy interesom klubu, kibiców i personelu, a także sponsorów i partnerów klubu”. on jest Powiedział Dochód netto ze sprzedaży trafi do fundacji powołanej do pomocy „ofiarom wojny na Ukrainie”.
Rosyjscy miliarderzy Michaił Fridman i Oleg Deripaska rozstali się z Kremlem i wezwali do zakończenia Wojna Rosji na Ukrainie. Unia Europejska ogłosiła sankcje wobec Friedmana w zeszłym tygodniu, a Deripaska znajduje się na liście sankcji USA od 2018 roku.

„To bardzo niepokojący moment, jeśli jesteś rosyjskim miliarderem” – powiedział Max Bergmann, były urzędnik Departamentu Stanu. „Prawnicy są teraz zajęci, próbując wymyślić, jak skreślić oligarchów z zarządów różnych firm i jak zbyć aktywa w Stanach Zjednoczonych”.

„Co godzinę mamy nowe śledztwo”, powiedział Eric Ferrari, prawnik reprezentujący zagraniczne firmy i osoby fizyczne w postępowaniu z sankcjami. „Telefon dzwonił bez kontaktu z ludźmi na całym świecie, którzy zostali sankcjonowani lub ich firma macierzysta została sankcjonowana”.

READ  Ośmiu kandydatów startuje na miejsce premiera Wielkiej Brytanii Johnsona

Ferrari powiedział, że instytucje finansowe w jurysdykcjach, w których nie ma sankcji, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, idą w ślady Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej i zamrażają konta posiadane przez Rosjan. Ferrari dodał, że niektóre kraje karaibskie – w których kontrolowane przez Rosję podmioty założyły tajne zagraniczne interesy – nie będą już pełnić funkcji sekretariatów dla takich podmiotów, przez co wiele z nich nie będzie mogło działać.

„Nie pamiętam międzynarodowego programu sankcji, który sprawił, że wszyscy się kłócili” – powiedział Ferrari.

Panika wkracza do Białego Domu Ogłoszenie pełnych kar za blokowanie W czwartek osiem rosyjskich elit, a także członków ich rodzin i współpracowników. Wszyscy zostaną wykluczeni z systemu finansowego USA, co oznacza, że ​​ich aktywa w USA zostaną zamrożone, a korzystanie z ich nieruchomości będzie zabronione.

Bergmann zauważył: „Wywołało to nagłą panikę, ponieważ klasa starej gwardii, myślę, co jest dość interesujące, nie wiedziała, że ​​to [invasion] Nadchodził i myślę, że byli zaskoczeni, że (prezydent Rosji) Władimir Putin zdecydował się w końcu najechać”.

Bergman wyjaśnił, że oligarchia może w końcu pozwać, by spróbować znieść sankcje, ale na krótką metę ci rosyjscy miliarderzy sprzedają i wysyłają.

„To, co naprawdę widzisz, to to, że oligarchowie się tego boją i przenoszą swoje jachty w miejsca, w których nie można ich przekazać” – powiedział Bergman. „Widzieliśmy, jak jachty zaczynają pływać do Czarnogóry, gdzie nie ma traktatu o ekstradycji”.

Jacht Amore Vero w stoczni w La Ciotat w południowej Francji, 3 marca 2022 r.
W środę francuscy urzędnicy przejąć Mówili, że jacht był powiązany z Igorem Sieczinem, sankcjonowanym rosyjskim urzędnikiem naftowym i bliskim współpracownikiem Putina, gdy przygotowywał się do ucieczki z portu. Ale firma obsługująca statek zaprzeczyła, jakoby Sieczin był właścicielem.
W Nowym Jorku prezydent okręgu Manhattan Mark Levine wezwał do wprowadzenia dalszych sankcji wobec Rosjan i konfiskaty ich własności, Świergot W czwartek: „Ciągle czekamy, aż rząd USA umieści szerokie grono oligarchów powiązanych z Putinem na liście sankcyjnej. Jest to warunek wstępny do przejęcia luksusowych domów na Manhattanie, które wielu posiada. Musimy podjąć działania w tej sprawie już teraz”.
Administracja Bidena nie tylko nakłada sankcje. W środę Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło nową grupę roboczą: KleptoCapture. Grupa zadaniowa połączy siły z sankcjami, praniem brudnych pieniędzy i ekspertami ds. bezpieczeństwa narodowego, aby zbadać wszelką potencjalną działalność przestępczą rosyjskich ultrabogatych ludzi, którzy według rządu USA wspierają Putina.

„Nie będziemy szczędzić wysiłków w naszych wysiłkach, aby zbadać, aresztować i osądzić tych, których czyny przestępcze umożliwiają rosyjskiemu rządowi kontynuowanie tej niesprawiedliwej wojny” – powiedział prokurator generalny Merrick Garland, zapowiadając nową grupę zadaniową.

READ  Niemieccy wyborcy mieszają się w ocenie sojuszu Schulza w wyborach regionalnych

Eksperci monitorujący wysiłki kilku agencji rządowych – na czele z Departamentem Skarbu i Sprawiedliwości – uważają, że skala koordynacji jest bezprecedensowa i sygnalizują determinację, by ścigać tych oligarchów i wszelkie nielegalne działania z nową energią.

W ciągu kilku miesięcy pracy pozwoliła Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom z dnia na dzień zmienić Rosję w finansowego pariasa.

„Nałożenie sankcji na niezwykle zamożne osoby, które dysponują dużymi zasobami, wymagałoby wiele oskarżeń i organizacji,”, powiedział Edward Fishman, były urzędnik ds. rosyjskich sankcji w Departamencie Stanu USA. „Utworzenie tej grupy zadaniowej wysokiego szczebla, która jest wyraźnie nadzorowana przez niektórych z najwyższych urzędników administracji Bidena, wskazuje, że zamierzają nałożyć te sankcje z wielką siłą”.

Wielu oligarchów korzysta z firm-przykrywek, które chronią ich własność, pozostawiając władzom demontaż warstwy firm, zanim prawdziwy właściciel zostanie odkryty.

„Jednym z powodów, dla których nie widzimy wielu działań prawnych, jest to, że ci nieliczni są bardzo bogaci i chociaż wielu popełnia przestępstwa w białych kołnierzykach, zatrudniają naprawdę drogich prawników, aby robili wszystko dobrze”, powiedział Bergman, były Urzędnik Departamentu Stanu.

„To, co zrobiła oligarchia, polegało na tym, że nie warto poświęcać czasu stróżom prawa na ich ściganie” – powiedział Bergman. „A to, co powiedział Biden, to nie, nie, nie, zajmiemy trochę czasu i zamierzamy przydzielić aktywa, poświęcimy ludzi, aby naprawdę zaczęli otwierać książki, pukać do drzwi i sprawdzać, co znajdziemy ”.

Eksperci ostrzegają, że to represje mogą w końcu wywołać niepokoje w Rosji. „Jednym z problemów Putina jest to, że ma bardzo wściekłą klasę bogatych i wpływowych ludzi, którzy wracają do Moskwy i Sankt Petersburga i nie chcą tam być” – powiedział Bergman.

Jedną z potencjalnych słabości Rosjan w Stanach Zjednoczonych są miliony dolarów, które rosyjscy oligarchowie wpompowali w nieruchomości w Nowym Jorku, Miami i innych miejscach.

Bogaci Rosjanie są mądrzy, powiedział Elliott z Nest Seekers International i przewidział: „Nastąpi likwidacja tych ludzi, ponieważ są mądrzy. Umieszczą to co najmniej 20% poniżej ceny rynkowej, ponieważ pod koniec dnia 80% czegoś jest lepsze niż… nic.” „.

READ  CIA kontynuuje internetową kampanię mającą na celu rekrutację rosyjskich szpiegów, powołując się na sukcesy

Czas ma kluczowe znaczenie dla niektórych Rosjan, którzy obecnie nie są sankcjonowani, ale mogą obawiać się, że będą następni.

„Na dzień dzisiejszy nie ma nic nielegalnego w likwidacji majątku” – powiedział Elliott.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *