Tedros ponownie wybrany szefem Światowej Organizacji Zdrowia

GENEWA (Reuters) – Członkowie Światowej Organizacji Zdrowia ponownie wybrali Tedros Adhanom Ghebreyesus na dyrektora generalnego znaczną większością głosów na kolejne pięć lat, powiedział we wtorek przewodniczący Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

Głosowanie w tajnym głosowaniu, ogłoszone przez Ahmeda Robleha Abdallaha z Dżibuti na ważnym dorocznym spotkaniu, zostało uznane za formalność, ponieważ Tedros był jedynym kandydatem do kandydowania.

Ministrowie i delegaci na zmianę ścisnęli sobie ręce i przytulili Tedrosa, byłego ministra zdrowia z Etiopii, który kierował agencją ONZ w burzliwym okresie zdominowanym przez pandemię COVID-19. Prezydent musiał kilkakrotnie użyć młotka, aby przerwać aplauz.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Przemawiając do zgromadzenia wkrótce po reelekcji, Tedros powiedział, że WHO skupi się na przygotowaniu na sytuacje kryzysowe i ulepszeniu agencji.

„Ta pandemia była tak bezprecedensowa i tak wiele lekcji do nauczenia i uczenia się. Ale jednocześnie nie możemy przestać, uczyć się i robić … Zamiast zatrzymywać się, aby się uczyć, mówimy podczas uczenia się, zróbmy.”

Nowo wybrany szef Światowej Organizacji Zdrowia jest rozdarty, gdy opowiada o obecnym kryzysie na Ukrainie i śmierci swojego młodszego brata z powodu choroby wieku dziecięcego pośród dziesięcioleci wojny i biedy.

„Kiedy odwiedziłem Ukrainę, kiedy widziałem w szczególności dzieci… to był obraz, który przyszedł mi do głowy ponad 50 lat temu, był taki wizualny, taki nawiedzony. Zapach, dźwięk, obraz wojny. To właśnie robię 'Nie chcę nikomu się przytrafić’”.

Wiele krajów, w tym Niemcy i Stany Zjednoczone, szybko złożyło gratulacje.

READ  Zdjęcia satelitarne pokazują nowy etap gotowości wojskowej Rosji

Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach napisał na Twitterze, że Tedros otrzymał 155 głosów na 160, nazywając to niesamowitym wynikiem. „Gratulacje zasłużone.”

Niemcy ostatnio wyprzedziły Stany Zjednoczone jako największy darczyńca dla agencji zdrowia ONZ.

Jednak kandydatura Tedrosa na drugą kadencję nie została poparta przez jego rodzimą Etiopię z powodu kontrowersji wokół sporu Tigray. Wysłannik Etiopii do zgromadzenia wyjaśnił, że oświadczenie Botswany z gratulacjami dla Tedrosa nie obejmuje wszystkich 47 krajów afrykańskich.

„Ustaloną metodą pracy Grupy Afrykańskiej jest praca na zasadzie konsensusu. Chciałbym zwrócić uwagę, że takiego porozumienia nie było. Wybitny przedstawiciel Botswany nie może zatem wygłosić oświadczenia w imieniu Grupy Afrykańskiej”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Jennifer Rigby, Emmy Farge i Mrinaliki Roy) Dodatkowe relacje Paula Carella. Edytowanie przez Catherine Evans

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.