Tony Dow, Wally Cleaver „Zostaw to bobrowi”, umiera w wieku 77 lat | Amerykańska telewizja

Tony Dow, którego rola jako Wally Cleaver w sitcomie Leave It to Beaver pomógł stworzyć popularny i trwały wizerunek amerykańskiego nastolatka w latach 50. i 60., zmarł w środę. Miał 77 lat.

Frank Bilotta, który reprezentował Dow w swojej pracy jako rzeźbiarz, potwierdził swoją śmierć w e-mailu do The Associated Press.

Nie podano powodu, ale Dow był pod opieką hospicjum i ogłosił w maju, że ma raka prostaty i pęcherzyka żółciowego.

„Chociaż to bardzo smutny dzień, czuję się komfortowo i spokojnie, ponieważ on jest w lepszym miejscu” – powiedział Christopher, syn Dow, w poście na oficjalnej stronie ojca na Facebooku. „Był najlepszym ojcem, o jakiego można prosić. Był moim trenerem, moim mentorem, moim racjonalnym głosem, moim najlepszym przyjacielem, moim drużbą na moim ślubie i moim bohaterem.”

Post na Facebooku Dow przedwcześnie informował we wtorek, że zmarł, ale jego żona i zespół zarządzający usunęli później post i wyjaśnili, że został ogłoszony przez pomyłkę.

Wally Dow był często zirytowany, ale przede wszystkim kochający Wielkiego Brata, który nieustannie ratował tytułowego bohatera, Theodore’a „Beavera” Cleavera, granego przez Jerry’ego Mathersa, w serialu, który był synonimem dobrego wizerunku i dobrego samopoczucia amerykańskiej rodziny z lat 50. XX wieku.

Dow urodził się i wychował w hollywoodzkiej części Los Angeles — jego matka była kaskaderką, która pracowała jako dublerka dla gwiazdy kina niemego Clary Bow — ale rodzice nie pchali go do show-biznesu.

Zrobił mały akt sceniczny i pojawił się w parze pilotów. Po wzięciu udziału w otwartym apelu, zmienił swoją karierę jako Wally.

tworzą rodzinę
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej: Tony Dow, Hugh Beaumont, Jerry Mathers i Barbara Billingsley na zdjęciu promocyjnym „Leave It to Beaver”. Zdjęcie: Archiwum zdjęć CBS / Getty Images

Dow grał tę rolę przez sześć sezonów i ponad 200 odcinków od 1957 do 1963 w godzinach największej oglądalności w CBS i ABC, a następnie przez ponad 100 odcinków w latach 80. w skompilowanej serii sequeli.

W serialu Wally, czasami sam w centrum fabuły, porusza się po światach gimnazjum i liceum — jego dwulicowy najlepszy przyjaciel Eddie Haskell u jego boku — trochę mądrzej niż jego młodszy brat. Fabuły serialu sugerowały, że Wally był ograniczony przez wielkie rzeczy – wyraził chęć zostania inżynierem lotniczym – i miał tendencję do popadania w dylematy moralne wynikające z jego podstawowej dobroci.

Ulubionym epizodem Dow był ten, w którym ojciec Ward Cleaver, zawsze gotowy do nauczania, grany przez Hugh Beaumont, chce, aby jego dzieci wiedziały, jak wyglądało jego dzieciństwo. Zabiera ich na pustynię, mimo że odczuwają stres związany z pracą w domu.

„Chłopcy nie chcieli iść, ponieważ Zombie z kosmosu grały w teatrze” – powiedział Dow w wywiadzie dla Sidewalks Entertainment w 2018 roku na Comic-Con Krzemowej Doliny.

Po podróży, pod koniec odcinka, Ward odkrywa chłopców z lornetką na szczycie wzgórza, myśląc, że obcują z naturą.

„Podczas jazdy obserwowali zombie z kosmosu” – powiedział Dao ze śmiechem.

Program był nadal popularny, kiedy wyszedł z anteny, ale naturalnie odbył się z Wally’m, który miał iść do college’u, a Beaver udającym się do liceum.

Śmierć pozostawia Dow Mathersa i Rusty’ego Stevensa, który grał przyjaciela Beavera, Larry’ego Mondello, jako jedyny żyjący członek głównej obsady serialu. Beaumont zmarł w 1982 roku. Barbara Billingsley, która grała matkę Wally’ego Beavera, Johna Cleavera, zmarła w 2010 roku. Ken Osmond, który grał Haskella, zmarł w 2020 roku.

Dow występował gościnnie w innych serialach telewizyjnych w latach 60., 70. i 80., w tym My Three Sons, Dr. Kildare, Adam-12, Emergency, Peg Box i Knight Rider.

Zrobił sobie przerwę w aktorstwie, by pod koniec lat 60. odbyć trzyletnią służbę w Gwardii Narodowej USA.

Od 1983 do 1989 roku, pośród kulturowego szaleństwa na punkcie nostalgicznej telewizji, Dow ponownie wcielił się w rolę Wally’ego w The New Leave it to Beaver.

Zaczął pisać i reżyserować odcinki tego serialu, aw latach 90. pracował jako reżyser w telewizji przy programach takich jak The New Lassie, Babylon 5, Harry i Hendersons oraz Star Trek: Deep Space Nine.

W czasach, gdy takie ujawnienia były rzadkie, Dow nagłośnił swoją depresję kliniczną w latach 80. i nakręcił filmy samopomocowe o akceptacji i radzeniu sobie z chorobą.

Oprócz występowania w późniejszych latach na konwentach popkultury, często u boku Mathera, Dow pracował jako artysta, zyskując reputację rzeźbiarza.

Jeden z jego brązów został przyjęty w 2008 roku na Societe Nationale des Beaux-Arts, 150-letniej wystawie sztuki, która odbywa się corocznie w Luwrze.

Dow powiedział Associated Press w 2012 roku, że jego otwarcia przyciągnęły większość ludzi chętnych do pocierania ramion starszego brata bobra, aby zobaczyć jego sztukę.

„Myślę, że ciężko jest, zwłaszcza ze zdjęciem Wally’ego, być traktowanym poważnie w przypadku czegokolwiek innego niż to”, powiedział, chichocząc i potrząsając głową.

Dow pozostawił swoją 42-letnią żonę Lauren; Jego syn Krzysztof. synowa Melissa; i jego brat Dion.

READ  Królowa tęskni za całą grą Royal Ascot po raz pierwszy w jej 70-letnich rządach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.