Trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedza Filipiny, tsunami spodziewane jest na Filipinach i w Japonii

2 grudnia (Reuters) – Trzęsienie ziemi o sile co najmniej 7,5 w skali Richtera nawiedziło Mindanao na południowych Filipinach późnym wieczorem w sobotę, powodując nakaz ewakuacji w związku z ostrzeżeniami o falach tsunami o długości metra (3 stóp) lub więcej w niektórych obszarach i południowo-zachodniej Japonii wybrzeża.

Według filipińskiej agencji sejsmologicznej Bivolx do północy (16:00 GMT) fale mogą uderzyć w Filipiny i trwać godzinami.

Amerykański system ostrzegania przed tsunami podał, że na niektórych filipińskich plażach można zobaczyć fale sięgające 3 metrów nad poziom przypływu.

„Łodzie znajdujące się w tym okresie na morzu powinny pozostać na głębokiej wodzie aż do odwołania” – powiedział Bivolcs, wzywając mieszkańców w pobliżu wybrzeży prowincji Surigao del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” lub „wyruszenia dalej w głąb lądu”.

Japoński nadawca NHK powiedział, że fale tsunami o długości do jednego metra uderzą w południowo-zachodnie wybrzeże Japonii około 30 minut później – w niedzielę o 1:30 (16:30 GMT w sobotę).

Bivolks stwierdził, że spodziewa się znacznych szkód w wyniku samego wstrząsu, ale ostrzegł przed wstrząsami wtórnymi.

Szef lokalnej policji Raymark Gendalan z Hinatuan, nadmorskiego miasta położonego w pobliżu epicentrum, powiedział, że od trzęsienia ziemi odcięto prąd, ale zespoły reagowania na klęski żywiołowe jak dotąd nie zaobserwowały żadnych ofiar ani szkód.

Trzęsienia ziemi są zjawiskiem powszechnym na Filipinach, które znajdują się w „Pierścieniu Ognia”, pasie wulkanów otaczającym Pacyfik i narażonym na aktywność sejsmiczną.

Europejskie-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) zgłosiło trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera na głębokości 63 km (39 mil).

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych podała, że ​​trzęsienie o sile 7,6 w skali Richtera i głębokości 32 km (20 mil) uderzyło w Filipiny o 22:37 czasu lokalnego (14:37 GMT).

Doniesienia Mirunmai Dey z Bangalore i Michaela Floresa z Manili; Dodatkowe sprawozdania Kiyoshiego Takenaki z Tokio; Napisane przez Kevina Liffeya; Montaż: Diane Croft i Alison Williams

READ  Strzelanie w domu rodzinnym kandydata N. Carolina US House

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *