Turcja zagłosuje w wyborach, a Erdogan poniesie porażkę

  • Sondaże pokazują sprzeciw
  • Wyniki będą znane w niedzielę wieczorem
  • Drugi etap odbędzie się 28 maja, jeśli nie więcej niż 50%
  • Erdogan głosował w Stambule, rywal Kilicdaroglu w Ankarze

STAMBUŁ, 14 maja (Reuters) – Turcy zagłosowali w niedzielę w konkursie, który zakończy 20-letnie rządy prezydenta Tayyipa Erdogana w 100-letniej historii kraju i odbije się echem daleko poza granicami Turcji.

Głosowanie prezydenckie zadecyduje nie tylko o tym, kto przewodzi Turcji, 85-milionowemu krajowi członkowskiemu NATO, ale także o tym, jak jest rządzona, dokąd zmierza jej gospodarka w obliczu głębokiego kryzysu kosztów utrzymania oraz o kształcie jej polityki zagranicznej.

Sondaże dały głównemu pretendentowi Erdoğana, Kemalowi Kilicdaroglu, który stoi na czele sześciopartyjnej koalicji, niewielką przewagę, a dwa piątkowe sondaże pokazały, że przekroczył próg 50% potrzebny do zwycięstwa. Jeśli w niedzielę nie uzyska się więcej niż 50% głosów, druga faza głosowania odbędzie się 28 maja.

Lokale wyborcze przed wyborami do nowego parlamentu zamykają się o godzinie 17:00 (1400 GMT). Tureckie prawo zabrania ogłaszania jakichkolwiek wyników do późnej niedzieli do godziny 21:00, co jest dobrą wskazówką, czy dojdzie do drugiej tury.

Wybory są uważnie obserwowane w zachodnich stolicach, na Bliskim Wschodzie, w NATO i Moskwie, a Erdogan podąża za swoim rywalem Kemalem Kilicdaroglu.

Porażka Erdogana, jednego z najważniejszych sojuszników prezydenta Władimira Putina, zmartwiłaby Kreml, ale pocieszyłaby administrację Bidena i wielu przywódców Europy i Bliskiego Wschodu, którzy mieli trudne stosunki z Erdoganem.

Najdłużej urzędujący przywódca Turcji przekształcił członka NATO i drugie co do wielkości państwo Europy w globalnego gracza od Libii i Syrii po Ukrainę, modernizując go za pomocą mega projektów, takich jak nowe mosty, szpitale i lotniska, oraz budując przemysł wojskowy, o który zabiegają inne kraje.

Ale jego chaotyczna polityka gospodarcza niskich stóp procentowych, kryzysu związanego z kosztami utrzymania i inflacji sprawiła, że ​​stał się celem gniewu wyborców. Powolna reakcja jego rządu na niszczycielskie trzęsienie ziemi w południowo-wschodniej Turcji, w którym zginęło 50 000 osób, jeszcze bardziej pogłębiła konsternację wyborców.

READ  Zwycięzcy i przegrani 16. tygodnia NFL 2023: Joe Flacco z Browns znów błyszczy, Kowboje potykają się w Wigilię Bożego Narodzenia

Kilicdaroglu zobowiązał się skierować Turcję na nowy kurs poprzez odnowienie demokracji po latach represji ze strony państwa, powrót do ortodoksyjnej polityki gospodarczej, wzmocnienie instytucji, które utraciły autonomię pod silnym uściskiem Erdogana oraz odbudowanie kruchych więzi z Zachodem.

Tysiące więźniów politycznych i aktywistów może zostać uwolnionych, jeśli opozycja wygra, w tym znane nazwiska, takie jak kurdyjski przywódca Selahtin Demirtas i filantrop Osman Gavala.

Spolaryzowana polityka

„Postrzegam te wybory jako wybór między demokracją a dyktaturą” – powiedział 64-letni Ahmet Kalkan, głosując na Klikdaroglu w Stambule, powtarzając słowa krytyków, którzy obawiają się, że Erdogan będzie rządził jeszcze bardziej autokratycznie, jeśli wygra.

„Wybrałem demokrację i mam nadzieję, że mój kraj wybierze demokrację” – powiedział Kalkan, emerytowany pracownik departamentu zdrowia.

69-letni Erdogan, weteran kilkunastu zwycięstw wyborczych, mówi, że ceni demokrację i zaprzecza, jakoby był dyktatorem.

Wyjaśniając, w jaki sposób prezydent nadal cieszy się poparciem, Mehmet Akif Kahraman, ankieter w Stambule, powiedział, że Erdogan reprezentuje przyszłość po dwóch dekadach sprawowania władzy.

„Jeśli Bóg pozwoli, Turcja będzie światowym liderem” – powiedział.

Wyborcy w innych częściach kraju również głosowali za i przeciw Erdoganowi, polaryzującej postaci w nadziei na przedłużenie jego kadencji jako najdłużej panującego urzędnika od powstania nowoczesnej Turcji 100 lat temu.

Erdogan rozmawiał z reporterem telewizyjnym w lokalu wyborczym, ściskając dłonie urzędnikom wyborczym i głosując w Stambule.

„Modlimy się do Boga o lepszą przyszłość dla naszego kraju, narodu i tureckiej demokracji” – powiedział. Później udał się do Ankary, choć jak twierdził, obserwował wybory ze Stambułu.

74-letni Kilicdaroglu wstał, by oklaskiwać oczekujący tłum, gdy oddawał swój głos w Ankarze.

READ  23:00 w Kijowie. Oto najnowsze wydarzenia związane z inwazją Rosji na Ukrainę

„Okazuję najszczerszą miłość i szacunek wszystkim współobywatelom, którzy idą do lokalu wyborczego i głosują. Wszyscy bardzo tęsknimy za demokracją” – powiedział zgromadzonym mediom.

Głosowanie parlamentarne to zacięta rywalizacja między zakorzenioną w islamie partią AKP (AKP) Erdogana i Sojuszem Ludowym, w skład którego wchodzi nacjonalistyczny MHP i inni, a koalicją Nation Kilikdaroğlu, w skład której wchodzi sześć partii opozycyjnych, w tym jego świecka Partia Republikańska (CHP). Mustafa Kemal Ataturk był założycielem Turcji.

Głosowanie jest monitorowane przez misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która zapowiedziała, że ​​przedstawi wstępny raport na temat swoich ustaleń w poniedziałek.

Zmiana lub ciągłość

Erdogan, potężny mówca i mistrz kampanii, wyciągnął wszystkie przystanki na ścieżce kampanii. Cieszy się zaciekłą lojalnością pobożnych Turków, którzy kiedyś czuli się pozbawieni praw obywatelskich w świeckiej Turcji, a jego kariera polityczna przetrwała próbę zamachu stanu w 2016 roku i kilka skandali korupcyjnych.

Jednak wyparcie Erdogana przez Turków spowodowało spadek ich dobrobytu i zdolności do zaspokojenia podstawowych potrzeb, wraz ze wzrostem inflacji do 85% w październiku 2022 r. I załamaniem waluty lira.

Kilicdaroglu mówi, że dąży do przywrócenia Turcji do parlamentarnej formy rządu, z dala od prezydentury wykonawczej Erdogana, która została przyjęta w referendum w 2017 roku. Obiecał również przywrócenie niezależności sądownictwa, co według krytyków Erdogan wykorzystał do stłumienia sprzeciwu.

Erdogan ściśle kontrolował większość tureckich instytucji, marginalizując liberałów i krytyków. Human Rights Watch w swoim World Report 2022 zauważył, że rząd Erdogana cofnął się o dziesięciolecia w zakresie praw człowieka w Turcji.

Ważną rolę odegrają kurdyjscy wyborcy, którzy stanowią 15-20% elektoratu, a Koalicja Narodowa raczej nie zdobędzie samodzielnie większości parlamentarnej.

Prokurdyjska Ludowo-Demokratyczna Partia (HDP) nie jest częścią głównej koalicji opozycyjnej, ale po rozprawach z jej członkami w ostatnich latach pozostaje zaciekle przeciwna Erdoganowi.

Scenariusz: Alexandra Hudson Redakcja: Frances Kerry

READ  W miarę przyspieszania dochodzenia UE Apple zamierza zamknąć ofertę francuskich iPhone'ów 12

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *