Turecka lira znów ładuje się po antydolarowym planie Erdogana

27 września 2021 r. kantor przetrzymuje turecką lirę w kantorze wymiany walut w Ankarze w Turcji. REUTERS / Cagla Gurdogan / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

ANKARA, 21 grudnia (Reuters) – Turecka lira wzrosła do 15% w zmiennym handlu we wtorek, osiągając najniższy poziom w poprzedniej sesji. W górę i w dół.

Na początku handlu waluta otworzyła się nieco niżej 11,0935 wobec dolara. Następnie spadła część swoich zysków do 13,92 o 08:56 GMT.

W poniedziałkowym przemówieniu Erdogan przedstawił szereg środków mających na celu złagodzenie obciążenia Turków słabą walutą i zachęcenie ich do utrzymywania oszczędności w lirach w stosunku do dolara. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Rząd obiecał gwarantować depozyty w lirze, przy czym kurs waluty wzrośnie o około 25% – to największy wzrost w ciągu dnia.

W ramach tego ruchu rząd obiecał zapłacić różnicę między oszczędnościami liry a ekwiwalentem depozytu w dolarach. Według danych banku centralnego ponad połowa oszczędności miejscowych z powodu deprecjacji liry na przestrzeni lat jest w walutach obcych i złocie.

Alpaslan Cakar, prezes Stowarzyszenia Banków Tureckich (TBB), powiedział, że skarb państwa pokryje koszty operacji, co może być kosztownym i inflacyjnym posunięciem.

Cakar powiedział, że po ogłoszeniu na rynkach sprzedano około 1 miliarda dolarów. Według szacunków trzech bankierów w poniedziałek wieczorem około 1-1,5 miliarda dolarów oszczędności zostało zamienionych na liry.

Jednak według IHS Markit pięcioletnie swapy ryzyka kredytowego w Turcji, koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności państwa, wzrosły do ​​613 punktów bazowych, najwyższego od maja 2020 roku.

Lira spadła do najniższego poziomu w tym roku, tracąc około 40% swojej wartości w samym tylko ostatnim miesiącu, z powodu obaw przed cyklem inflacyjnym spowodowanym dewaluacją Erdogana. Na najniższym poziomie spada o 60% rok do roku.

READ  Biden oczekuje, że amerykańskie inwestycje Intela poprawią jego chińskie plany

„Proponujemy nową transformację finansową dla obywateli, którzy chcą złagodzić obawy spowodowane rosnącymi kursami walut, gdy obywatele cenią swoje oszczędności” – powiedział Erdogan po posiedzeniu rządu. Zjeżdżalnia Liry.

Starszy bankier powiedział, że przed wdrożeniem środka gwarantowania depozytów należy wprowadzić infrastrukturę i regulacje, dodając, że nie jest jasne, w jaki sposób dodatkowe pieniądze przekazane przez rząd deponentowi będą opodatkowane.

„Jak i kiedy skarb ma zapłacić różnicę? Czy będzie wypłacana co trzy miesiące? Czy będzie wypłacana co sześć miesięcy? Nie jest to jasne” – powiedział bankier pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Matka wszystkich rajdów”

Chociaż wasz rząd nazwał poniedziałkowe odrodzenie liry, ekonomiści wielokrotnie powtarzali, że plan gospodarczy Erdogana oparty na niskich stopach procentowych jest nieodpowiedzialny i że inflacja – obecnie powyżej 21% – może osiągnąć w przyszłym roku 30%.

Turecki regulator energetyczny EPDK poinformował, że zawiesił na razie planowane podwyżki cen po rajdzie liry. Główny turecki indeks giełdowy BIST 100 spadł we wtorek o 2,2%.

Pod naciskiem Erdogana bank centralny od września obniżył stopy procentowe o 500 punktów bazowych.

Niektórzy ekonomiści argumentowali, że nowe środki to skutecznie ukryte podwyżki stóp, które ostatecznie nie powstrzymają presji sprzedażowej na lirę, jednocześnie wywierając presję na skarb państwa.

Refed Gurgenak, kierownik wydziału ekonomii na Billkent University w Ankarze, powiedział: „Może to mieć tragiczne konsekwencje.

Jeffrey Haley, starszy analityk rynku w OANDA w regionie Azji i Pacyfiku, powiedział, że lira była „matką wszystkich wieców z dnia na dzień”, ale nie jest jasne, w jaki sposób rząd wdroży nowe środki.

„Patrząc na nowe działania, zwłaszcza krótkoterminowe, podrapałem się po głowie, jak będą wdrażane i wdrażane”.

Raport Duana Kumru w Ankarze i Nevsat Thevranoklu i Ebru Tunke w Stambule; Dodatkowy raport Davida Barbusia; Montaż przez Jonathana Spicera, Sama Holmesa i Any Nicolaci da Costa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *