Ukończono w 9 minut: jak rozwijał się celtycki napad na złoto w Niemczech

Monety skarbów celtyckich są wystawione w Miejskim Muzeum Celtyckim i Rzymskim w Manching, Niemcy, 31 maja 2006 r. Wysoki urzędnik powiedział w środę, że za kradzieżą ogromnego roju starożytnych złotych monet skradzionych z muzeum prawdopodobnie stoją zorganizowane grupy przestępcze w południowych Niemczech w tym tygodniu. (Frank Micheler, DPA, za pośrednictwem Associated Press)

Szacowany czas czytania: 3-4 minuty

BERLIN – Złodzieje, którzy włamali się do muzeum w południowych Niemczech i ukradli setki starożytnych złotych monet, weszli i wyszli w ciągu dziewięciu minut bez wszczynania alarmu, poinformowali w środę urzędnicy, co jest kolejnym znakiem, że kradzież jest dziełem zorganizowanej przestępczości.

Policja rozpoczęła międzynarodowe poszukiwania złodziei i ich łupu, który składał się z 483 celtyckich monet i bryłki nieobrobionego złota, które zostały odkryte podczas wykopalisk archeologicznych w pobliżu dzisiejszego miasta Manching w 1999 roku.

Guido Lemmer, zastępca szefa Bawarskiego Urzędu Kryminalnego, opisał, jak kable zostały zerwane we wtorek o godzinie 1:17 (0017 GMT) w centrum komunikacyjnym oddalonym o jeden kilometr (mniej niż milę) od Muzeum Celtycko-Rzymskiego w Manching . , co doprowadziło do zniszczenia sieci komunikacyjnych w regionie.

Lemmer powiedział, że systemy bezpieczeństwa muzeum zarejestrowały otwarcie drzwi o 1:26 w nocy, a następnie, jak włamywacze wyszli ponownie o 1:35 w nocy. W ciągu tych dziewięciu minut sprawcy musieli rozbić gablotę i wydobyć skarb.

Lemmer powiedział, że istnieją „podobieństwa” między napadem w Manshing i Bezcenna biżuteria skradziona w Dreźnie i Duża złota moneta berlińska W ostatnich latach. Obaj zostali oskarżeni Berlińska rodzina przestępcza.

„Nie możemy ustalić, czy istnieje związek” – dodał. „Tylko tyle: jesteśmy w kontakcie z kolegami, aby zbadać wszystkie możliwe kąty”.

Bawarski minister nauki i sztuki, Markus Bloem, powiedział, że dowody wskazują na pracę profesjonalistów.

„Oczywiście nie można po prostu wejść do muzeum i zabrać ze sobą tego skarbu” – powiedział BR Public Radio. „Jest bardzo dobrze zabezpieczony i jako taki istnieje podejrzenie, że mamy do czynienia raczej ze sprawą przestępczości zorganizowanej”.


Oczywiście nie idzie się tak po prostu do muzeum i nie zabiera ze sobą tego skarbu. … Jest bardzo dobrze zabezpieczony i jako taki istnieje podejrzenie, że mamy do czynienia ze sprawą przestępczości zorganizowanej.

minister nauki i sztuki Bawarii Markus Blume


Urzędnicy przyznali jednak, że w nocy w muzeum nie było strażnika.

Uznano, że system alarmowy zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo, powiedział Robert Gebhard, szef Bawarskiej Państwowej Kolekcji Archeologicznej w Monachium.

Gebhard powiedział, że skarb ma wielką wartość zarówno dla lokalnej społeczności w Manching, jak i archeologów w całej Europie.

Powiedział, że monety w kształcie misek, datowane na około 100 rok pne, zostały wykonane z czeskiego złota rzecznego i pokazują, jak celtycka osada Manching miała powiązania w całej Europie.

Gebhard oszacował wartość skarbu na 1,6 miliona euro (1,65 miliona dolarów).

Muzeum Celtycko-Rzymskie zostało sfotografowane we wtorek w wieczornym świetle w Manching w Niemczech.  Ogromna kolekcja starożytnych złotych monet datowanych na około 100 rok p.n.e. została skradziona z Muzeum Manching w południowych Niemczech - poinformowała we wtorek policja.
Muzeum Celtycko-Rzymskie zostało sfotografowane we wtorek w wieczornym świetle w Manching w Niemczech. Ogromna kolekcja starożytnych złotych monet datowanych na około 100 rok p.n.e. została skradziona z Muzeum Manching w południowych Niemczech – poinformowała we wtorek policja. (Zdjęcie: Armin Weigel, dpa przez AP)

„Archeolodzy mają nadzieję, że monety pozostaną w swoim pierwotnym stanie i w pewnym momencie pojawią się ponownie” – powiedział, dodając, że są one dobrze udokumentowane i trudno byłoby je sprzedać.

„Najgorsza opcja, krach, oznaczałaby dla nas całkowitą stratę”, powiedział, zauważając, że fizyczna wartość samego złota osiągnęłaby tylko około 250 000 euro przy obecnych cenach rynkowych.

Gebhard powiedział, że rozmiary pochówku wskazywały, że mogła to być „skrzynia wojenna wodza”. Został znaleziony w torbie zakopanej pod fundamentami budynku i był największym tego typu znaleziskiem podczas systematycznych wykopalisk archeologicznych w Niemczech w XX wieku.

Lemmer, zastępca szefa policji, powiedział, że Interpol i Europol zostały już zaalarmowane o kradzieży monet, a 20-osobowa specjalna jednostka dochodzeniowa, nazwana „Ovidum” od łacińskiego określenia osadnictwa celtyckiego, została powołana do wyśledzenia sprawcy. .

Kino

Najnowsze globalne historie

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  atak rosyjskiego drona przerywa dostawy energii do Kijowa; Rubel upada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *