Ukraina odnotowała wysokie promieniowanie w Czarnobylu po tym, jak Rosjanie zajęli fabrykę

Widok z lotu ptaka pokazuje nową konstrukcję Safe Confinement (NSC) nad starym sarkofagiem pokrywającym uszkodzony 4. reaktor elektrowni jądrowej w Czarnobylu podczas wycieczki po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na Ukrainie, 3 kwietnia 2021 r. REUTERS / Gleb Garanich /Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Ukraina twierdzi, że poziom promieniowania nie jest obecnie krytyczny i potrzebne są dalsze testy
  • Agencja nuklearna twierdzi, że ruch ciężkiego sprzętu wojskowego w regionie unosi radioaktywny pył w powietrze
  • Rosja zajęła w czwartek teren nieczynnej elektrowni w Czarnobylu

(Reuters) – Ukraina poinformowała w piątek, że odnotowała wzrost poziomu promieniowania z nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu, dzień po tym, jak siły rosyjskie zajęły teren z powodu działań wojskowych, które wysłały radioaktywny pył w powietrze.

Doradca ukraińskiego biura prezydenckiego powiedział, że rosyjskie siły zajęły w czwartek dawną elektrownię po tym, jak Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę. Czytaj więcej

Nadal radioaktywne miejsce katastrofy nuklearnej z 1986 r. znajduje się około 100 kilometrów (62 mil) od Kijowa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Eksperci z ukraińskiej państwowej agencji nuklearnej powiedzieli, że zmiana jest spowodowana przemieszczaniem się w regionie ciężkiego sprzętu wojskowego wzbijającego radioaktywny pył w powietrze.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła, że ​​promieniowanie w tym miejscu nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa.

„Odczyty zgłoszone przez regulator – do 9,46 mikrosiwertów na godzinę – są niskie i pozostają w zakresie operacyjnym mierzonym w ograniczonym obszarze od jego powstania” – powiedziała MAEA.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi dodał, że niezwykle ważne jest, aby bezpieczne operacje obiektów jądrowych w regionie nie zostały w żaden sposób naruszone lub zakłócone.

READ  Obfity zysk netto w pierwszym kwartale i ogromna strata dla Rosji

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował w piątek, że krytyczna infrastruktura zakładu nie została uszkodzona i że trwają niezbędne prace konserwacyjne.

Polska, sąsiadująca z Ukrainą, powiedziała, że ​​nie odnotowała żadnego wzrostu poziomu promieniowania na swoim terytorium.

Krerad z siedzibą we Francji, niezależny organ nadzoru jądrowego, powiedział w piątek w oświadczeniu, że próbuje zweryfikować i przejrzeć informacje w swoim laboratorium.

„Jeśli zarejestrowane dawki są zgodne z rzeczywistymi wartościami, sytuacja jest bardzo niepokojąca” – powiedział Kerrad, dodając, że potrzebne są dalsze badania, aby zinterpretować dane.

Rzecznik CRIIRAD, Bruno Charrion, powiedział, że ponowne zawieszenie gleby z działań wojskowych lub uszkodzenie obiektów jądrowych, niezależnie od tego, czy chodziło o składowanie odpadów, czy o konstrukcję zabezpieczającą, może być jedną z przyczyn wysokiego poziomu radioaktywności.

Inną możliwością, powiedział, jest to, że odczyty były niedokładne w wyniku ingerencji w cyberataki.

Kerrad powiedział, że na tym obszarze znajduje się wiele obiektów wysokiego ryzyka, w tym zakłady przetwarzania i przechowywania odpadów radioaktywnych, z których większość jest nieubezpieczona.

Organizacja stwierdziła, że ​​inne reaktory na Ukrainie również stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w razie awarii. Powiedziała, że ​​chociaż potencjalne ryzyko można było zmniejszyć, wyłączając reaktory, Ukraina korzysta z energii jądrowej w ponad 50% dostaw energii elektrycznej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Pavla Politiuka, Gabrieli Bachinskiej, Forresta Krillina i Niny Chestny; Montaż przez Raisę Kasulowski i Jonathana Otis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *