Ukraina otrzymuje deklarację wsparcia dla myśliwców odrzutowych z Wielkiej Brytanii i Holandii | wiadomości o konflikcie

Brytyjski premier Rishi Sunak i holenderski premier Mark Rutte zgodzili się zbudować międzynarodowy sojusz w celu zaopatrzenia Kijowa w myśliwce F-16.

Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii, Rishi Sunak i Mark Rutte, zgodzili się zbudować „międzynarodową koalicję” w celu zapewnienia Ukrainie wsparcia myśliwców, kluczowego elementu sprzętu wojskowego, o który prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od dawna zabiegał z Zachodu sojusznicy. Wspieraj walkę jego kraju z siłami rosyjskimi.

„Premier i premier Rutte zgodzili się, że będą pracować nad zbudowaniem międzynarodowej koalicji, która zapewni Ukrainie zdolności w zakresie lotnictwa bojowego, wspierając wszystko, od szkolenia po zakup F-16” – powiedział rzecznik biura Sunaka na Downing Street. oświadczenie. We wtorek po spotkaniu na szczycie Rady Europy w Islandii.

„Premier powtórzył swoje przekonanie, że właściwym miejscem dla Ukrainy jest NATO, a przywódcy zgodzili się, jak ważne jest, aby sojusznicy zapewniali Ukrainie długoterminową pomoc w zakresie bezpieczeństwa, aby zapewnić, że będzie ona w stanie odstraszyć przyszłe ataki” – powiedział rzecznik.

John Psaropoulos z Al Jazeery poinformował wówczas, że większość członków NATO w Europie utrzymuje możliwość wysłania swoich F-16 na Ukrainę, mimo że prezydent Joe Biden powiedział jeszcze w styczniu, że Stany Zjednoczone tego nie zrobią.

Według Saropoulosa eksperci obrony powietrznej twierdzą, że wyprodukowane w USA myśliwce F-16 dadzą Ukrainie przewagę nad rosyjskimi siłami powietrznymi, ale tylko wtedy, gdy zostaną połączone z potężnymi rakietami i informacjami o celu, które Zachód musiałby również dostarczyć i co może stanowić zagrożenie. Aktywniejsze wciąganie do wojny zachodnich sojuszników Ukrainy.

Rutte powiedział we wtorek na Twitterze, że rozmawiał z Sunakiem o kwestiach „współpracujemy i oczywiście o naszym dalszym wspólnym wsparciu dla Ukrainy w obliczu strasznej rosyjskiej agresji”. Holenderski premier nie wspomniał o wsparciu i szkoleniu samolotów bojowych.

READ  Trudno uwierzyć, że tak się dzieje: Szanghaj znosi blokadę COVID

Kraje zachodnie były ostrożne w dostarczaniu Ukrainie zaawansowanych myśliwców, obawiając się, że ich użycie może doprowadzić do eskalacji wojny. Ale po wizycie w Sunaku w jego wiejskim domu w Checkers pod Londynem w poniedziałek Zełenski powiedział, że „praca nad sojuszem myśliwców” „aktywnie posuwa się naprzód”.

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jego kraj „otworzył drzwi” do szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców, nawet jeśli wykluczył wysłanie jakichkolwiek samolotów wojskowych do sił ukraińskich.

„Otworzyliśmy drzwi do szkolenia pilotów… z wieloma innymi krajami europejskimi również gotowymi. Myślę, że trwają rozmowy z Amerykanami” – powiedział Macron w telewizyjnym wywiadzie dla TF1.

„Trening może rozpocząć się od teraz” – powiedział, nie podając dalszych szczegółów.

Holenderska agencja informacyjna NOS poinformowała we wtorek, że premier Rutte powiedział 4 maja podczas wizyty Zełenskiego w Holandii, że dostawa F-16 jest przedmiotem dyskusji między Wielką Brytanią, Danią i Belgią, podczas gdy rozmowy toczą się również między Amsterdamem i Londyn. W kwestii samolotów bojowych.

W przemówieniu wygłoszonym na szczycie Rady Europy w Reykjavíku na Islandii we wtorek Zełenski po raz kolejny wezwał zachodnich sojuszników do pomocy we wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, szczególnie w świetle doniesień o sukcesie zestrzelenia kilku rosyjskich pocisków hipersonicznych wystrzelonych w kierunku Kijowa. .


„Terytorium Ukrainy jest duże i aby wyniki obrony powietrznej, takie jak wczorajsza noc, stały się normą dla całego kraju, potrzebujemy dodatkowych systemów obrony powietrznej i rakiet. Potrzebujemy również nowoczesnych samolotów bojowych, bez których system obrony powietrznej nie byłby doskonały. Jestem pewnie, że tam dotrzemy”.

READ  HelloFresh oskarżony o używanie mleka kokosowego uzyskanego z małpiego biznesu

Później, w swoim wieczornym przemówieniu, Zełenski nazwał ogłoszoną przez Sunaka i Ruti obietnicę dostarczenia myśliwców „dobrym początkiem dla sojuszu” i dodał: „Dziękuję wszystkim”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *