Ukraina przeprowadza atak rakietowy na Krym

  • Napisane przez Paula Adamsa i Megan Fisher
  • BBC News w Kijowie, na Ukrainie i w Londynie

Źródło obrazu, Michaił Razwozajew

Skomentuj zdjęcie,

Zdjęcie udostępnione przez rosyjskiego władcę w Telegramie pokazało płomienie pochłaniające coś, co wyglądało na statek

Rosja twierdzi, że Ukraina wystrzeliła 10 rakiet i trzy łodzie bezzałogowe w ataku na kwaterę główną swojej floty czarnomorskiej na Krymie.

Rosja podała, że ​​atak spowodował poważny pożar w stoczni w Sewastopolu, w którym ranne zostały 24 osoby.

Gubernator Moskwy Michaił Razwozajew stwierdził, że większość broni została przechwycona, ale dwa statki zostały uszkodzone.

Ukraina zdecydowanie wskazywała na użycie rakiet manewrujących dostarczonych przez Zachód.

Zdjęcie udostępnione przez pana Razvozhayeva w Telegramie pokazuje płomienie pochłaniające coś, co wygląda na statek w porcie, gdy rozmawiał przez telefon.

Uważa się, że znajduje się on w rejonie, gdzie remontowano statki. Źródła ukraińskiego wywiadu wojskowego podają, że duży rosyjski statek desantowy i łódź podwodna – prawdopodobnie znajdujące się w suchym doku – zostały uszkodzone. Jeśli oba zostaną trafione, będzie to jeden z najbardziej znaczących ataków Ukrainy na Flotę Czarnomorską w dotychczasowej historii.

W poście w aplikacji Telegram dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk podziękował swoim pilotom za „doskonałą pracę bojową” – zdecydowanie sugerując, że ukraińskie samoloty strzelały z broni. Ostrzegł też, że przed nami jeszcze więcej.

Siły Powietrzne, z którymi się skontaktowano, przekazały, że rakiety manewrujące Storm Shadow/SCALP to jedyna broń używana obecnie na Ukrainie.

Wydaje się, że jest to pierwszy przypadek użycia takiej broni przeciwko celom na Krymie.

Skomentuj zdjęcie,

Dym nadal unosił się w powietrze następnego ranka po ataku na stocznię w Sewastopolu

Fakt, że część rakiet przebiła rosyjską obronę przeciwlotniczą i wydawała się powodować znaczne szkody, byłby prawdziwym zaniepokojeniem Moskwy.

Ministerstwo Obrony kraju twierdziło, że zestrzelono siedem rakiet, a wszystkie trzy bezzałogowe łodzie uległy zniszczeniu.

Rosja nielegalnie zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku, a atak ten pokazuje walkę o kontrolę nad wodami. Ukraina konsekwentnie utrzymuje swój ostateczny cel, jakim jest odzyskanie półwyspu, i nie jest to pierwszy raz, kiedy jej celem jest Sewastopol i Flota Czarnomorska.

Tymczasem rosyjskie drony podobno zniszczyły ukraiński port zbożowy Izmail nad Dunajem.

Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper powiedział, że w ataku rannych zostało sześć osób, co spowodowało pożar i uszkodzenie infrastruktury.

„W rejonie Ismail wystrzelono kilka grup dronów” – powiedział Kiper za pośrednictwem aplikacji Telegram.

„Niestety były ofiary: odnotowano zniszczenia portu i innej infrastruktury cywilnej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *