Ukraina twierdzi, że zniszczyła rosyjski okręt podwodny brytyjskimi rakietami manewrującymi – Politico

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać ten artykuł

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

Kijów – Ukraina potwierdziła w czwartek, że zniszczyła rosyjski okręt podwodny załadowany brytyjską bronią podczas ataku rakietowego na czarnomorski port w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

Rosyjski lotniskowiec rakietowy „Rostów nad Donem” został poważnie uszkodzony w wyniku zmasowanego ukraińskiego ataku, podobnie jak kremlowski okręt wojenny „Mińsk”.

Wyższy rangą ukraiński urzędnik wojskowy potwierdził Politico, że ukraińscy piloci użyli w ataku brytyjskiego pocisku manewrującego Storm Shadow.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w środę Ukraina wystrzeliła 10 rakiet manewrujących w stronę stoczni w Sewastopolu, ale tylko trzy z nich trafiły w cel, uszkadzając dwa okręty wojskowe. Nietypowo w czwartek rano armia ukraińska Przyznał się do ataku Oznajmił, że w najbliższej przyszłości Rosja nie będzie w stanie naprawić okrętów.

„Duży rosyjski okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem, które zostały trafione podczas nocnego ataku w Sewastopolu, najprawdopodobniej nie zostaną odzyskane” – powiedział Andriej Jusow, przedstawiciel ukraińskiego Ministerstwa Obrony. W ukraińskiej telewizji. Rosyjskie kanały Telegramu Niektórzy Nazwy i typy statków.

Natalia Hominiuk z Południowego Dowództwa Operacyjnego ukraińskiej armii dodała, że ​​okręty wojskowe zostały prawdopodobnie uszkodzone tak, że Rosjanie nie mogli ich naprawić, ponieważ jedynym miejscem napraw była zniszczona w wyniku ataku stocznia.

Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk publicznie zasugerował, że za atakiem na Sewastopol stoją ukraińskie siły powietrzne i użyły w ataku brytyjskich rakiet Storm Shadow.

„Podczas gdy okupanci wciąż dochodzą do siebie po burzy w Sewastopolu, chciałbym podziękować pilotom Sił Powietrznych za ich doskonałą pracę bojową! Ciąg dalszy nastąpi…” – oznajmił w ostrym oświadczeniu.

Operacja miała miejsce kilka dni po przejęciu przez Ukrainę kontroli nad czterema platformami poszukiwawczymi ropy i gazu na Morzu Czarnym w pobliżu wybrzeży Półwyspu Krymskiego i wyłączeniu rosyjskiego radaru monitorującego wszelki ruch w tej części morza.

READ  Imran Khan, były przywódca Pakistanu, oskarżony na podstawie ustawy o terroryzmie

„Siły ukraińskie wykorzystały rzadką okazję, aby wycelować w łódź podwodną znajdującą się na powierzchni morza. „To był pierwszy przypadek skutecznego użycia rakiet powietrze-powietrze przeciwko okrętowi podwodnemu” – powiedział Politico ukraiński ekspert wojskowy i były oficer wojskowy Roman Cvetan. Porównał wagę tej operacji do zatonięcia krążownika „Moskwa” na Morzu Czarnym w zeszłym roku: „Powiedziałbym, że to większy sukces”.

Często atakujące siły rosyjskie bzacząć robić Pociski manewrujące obierają za cel miasta i miasteczka na zachodniej Ukrainie z okrętów podwodnych na Morzu Czarnym, podczas gdy wojna prezydenta Rosji Władimira Putina trwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *