Ukraina wydala kluczowych urzędników biorących udział w czystce antykorupcyjnej

Kijów ogłosił we wtorek dymisję dziesiątek wyższych urzędników w ramach największego wstrząsu politycznego po pierwszym poważnym skandalu korupcyjnym w kraju związanym z rosyjską inwazją.

Ukraina od dawna cierpi z powodu endemicznej korupcji, ale trwająca prawie rok totalna wojna Moskwy przyćmiła wysiłki rządu zmierzające do wykorzenienia korupcji.

Zachodni sojusznicy przekazali Kijowowi miliardy dolarów pomocy finansowej i wojskowej, aby przeciwdziałać siłom rosyjskim, często jako warunek wstępny wsparcia reform antykorupcyjnych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu we wtorek, że czystka jest konieczna i że zostaną podjęte dodatkowe środki.

„To jest słuszne i potrzebne dla naszej obrony i pomaga nam zbliżyć się z instytucjami europejskimi” – powiedział. „Potrzebujemy silnego kraju i taka będzie Ukraina”.

Doradca prezydenta Mychajło Podoliak powiedział, że Zełenski skupił się na „głównych priorytetach państwa” w zwalnianiu urzędników, w tym gubernatorów regionów, które były świadkami ciężkich walk i wiceministrów.

„Podczas wojny każdy powinien rozumieć swoją odpowiedzialność” – napisał Podoliak na Twitterze.

Zmiany nastąpiły po zwolnieniu w weekend wiceministra ds. rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Wasyla Łozińskiego po aresztowaniu go pod zarzutem defraudacji.

Na opublikowanych przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne zdjęciach widać składy pieniędzy przechwyconych w biurze Łozińskiego.

36-latek został oskarżony o przyjęcie 400 000 dolarów łapówki w celu „ułatwienia” zakupu generatorów po zawyżonych cenach, ponieważ Ukraina boryka się z niedoborem energii elektrycznej po rosyjskich atakach na jej sieć energetyczną.

’Dobre uczynki’

We wtorek główny doradca prezydenta Cyryl Tymoszenko, który współpracuje z Zełenskim od jego wyborów w 2019 roku, ogłosił swoją rezygnację.

33-latek opublikował zdjęcie, na którym trzyma odręcznie napisaną rezygnację, dziękując prezydentowi za „możliwość wykonywania dobrej pracy każdego dnia, w każdej minucie”.

Tymoszenko była uwikłana w kilka skandali, w tym domniemane użycie SUV-a przekazanego Ukrainie na cele humanitarne w październiku zeszłego roku.

READ  Ukraina ostrzega przed kolejnymi rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną

Zastąpił go Ołeksij Kuleba, były szef departamentu wojskowego obwodu kijowskiego.

Oleg Niemczynow, wysoki urzędnik państwowy, zapowiedział też odejście pięciu wojewodów i czterech wiceministrów.

Wśród nich są szefowie centralnego obwodu dniepropietrowskiego, północno-wschodniego obwodu sumskiego, południowych obwodów zaporoskiego i chersońskiego, a także obwodu stołecznego Kijowa.

Niemczynow zapowiedział też dymisję wiceministra ds. rozwoju gmin i regionów oraz wiceministra ds. polityki społecznej.

Ministerstwo Obrony osobno poinformowało o rezygnacji wiceministra Wiaczesława Szapowałowa, który pracował nad wsparciem logistycznym armii.

Nastąpiło to po oskarżeniu resortu o podpisywanie kontraktów na żywność po cenach 2-3 razy wyższych niż obecne ceny podstawowych artykułów spożywczych.

Hiszpania wakacje

Ministerstwo podkreśliło, że oskarżenia są „bezpodstawne i bezpodstawne”, ale stwierdziło, że odejście Szapowałowa „utrzyma zaufanie społeczności i międzynarodowych partnerów”.

Zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Simonenko również złożył rezygnację, po doniesieniach mediów, że przebywał na wakacjach w Hiszpanii, podobno korzystając z samochodu należącego do ukraińskiej firmy.

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły dymisję i stwierdziły, że nie był znany z udziału w żadnej z miliardów dolarów amerykańskiej pomocy wojennej.

„Ukraińcy bardzo jasno wyrażali swoje pragnienie dobrych rządów i przejrzystości” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Pomimo swoich słów o walce z korupcją, sam Zełenski był w przeszłości uwikłany w skandale korupcyjne.

W 2021 roku Pandora Papers uzyskane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych wykazało, że Zełenski wykorzystał sieć spółek offshore do zakupu trzech luksusowych nieruchomości w Londynie.

Jego biuro poinformowało wówczas, że Zełenski, były aktor i komik, założył spółki offshore, aby chronić się przed „agresywnymi działaniami” „skorumpowanego” reżimu byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Transparency International umieściła Ukrainę na 122. miejscu na 180 w swoim rankingu korupcji z 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *