Ukraina wydala kluczowych urzędników biorących udział w czystce antykorupcyjnej

Kijów ogłosił we wtorek dymisję dziesiątek wyższych urzędników w ramach największego wstrząsu politycznego po pierwszym poważnym skandalu korupcyjnym w kraju związanym z rosyjską inwazją.

Ukraina od dawna cierpi z powodu endemicznej korupcji, ale trwająca prawie rok totalna wojna Moskwy przyćmiła wysiłki rządu zmierzające do wykorzenienia korupcji.

Zachodni sojusznicy przekazali Kijowowi miliardy dolarów pomocy finansowej i wojskowej, aby przeciwdziałać siłom rosyjskim, często jako warunek wstępny wsparcia reform antykorupcyjnych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wieczornym przemówieniu we wtorek, że czystka jest konieczna i że zostaną podjęte dodatkowe środki.

„To jest słuszne i potrzebne dla naszej obrony i pomaga nam zbliżyć się z instytucjami europejskimi” – powiedział. „Potrzebujemy silnego kraju i taka będzie Ukraina”.

Doradca prezydenta Mychajło Podoliak powiedział, że Zełenski skupił się na „głównych priorytetach państwa” w zwalnianiu urzędników, w tym gubernatorów regionów, które były świadkami ciężkich walk i wiceministrów.

„Podczas wojny każdy powinien rozumieć swoją odpowiedzialność” – napisał Podoliak na Twitterze.

Zmiany nastąpiły po zwolnieniu w weekend wiceministra ds. rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Wasyla Łozińskiego po aresztowaniu go pod zarzutem defraudacji.

Na opublikowanych przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne zdjęciach widać składy pieniędzy przechwyconych w biurze Łozińskiego.

36-latek został oskarżony o przyjęcie 400 000 dolarów łapówki w celu „ułatwienia” zakupu generatorów po zawyżonych cenach, ponieważ Ukraina boryka się z niedoborem energii elektrycznej po rosyjskich atakach na jej sieć energetyczną.

’Dobre uczynki’

We wtorek główny doradca prezydenta Cyryl Tymoszenko, który współpracuje z Zełenskim od jego wyborów w 2019 roku, ogłosił swoją rezygnację.

33-latek opublikował zdjęcie, na którym trzyma odręcznie napisaną rezygnację, dziękując prezydentowi za „możliwość wykonywania dobrej pracy każdego dnia, w każdej minucie”.

Tymoszenko była uwikłana w kilka skandali, w tym domniemane użycie SUV-a przekazanego Ukrainie na cele humanitarne w październiku zeszłego roku.

READ  Liz Truss z Wielkiej Brytanii wyda miliardy funtów na pokrycie rachunków za energię

Zastąpił go Ołeksij Kuleba, były szef departamentu wojskowego obwodu kijowskiego.

Oleg Niemczynow, wysoki urzędnik państwowy, zapowiedział też odejście pięciu wojewodów i czterech wiceministrów.

Wśród nich są szefowie centralnego obwodu dniepropietrowskiego, północno-wschodniego obwodu sumskiego, południowych obwodów zaporoskiego i chersońskiego, a także obwodu stołecznego Kijowa.

Niemczynow zapowiedział też dymisję wiceministra ds. rozwoju gmin i regionów oraz wiceministra ds. polityki społecznej.

Ministerstwo Obrony osobno poinformowało o rezygnacji wiceministra Wiaczesława Szapowałowa, który pracował nad wsparciem logistycznym armii.

Nastąpiło to po oskarżeniu resortu o podpisywanie kontraktów na żywność po cenach 2-3 razy wyższych niż obecne ceny podstawowych artykułów spożywczych.

Hiszpania wakacje

Ministerstwo podkreśliło, że oskarżenia są „bezpodstawne i bezpodstawne”, ale stwierdziło, że odejście Szapowałowa „utrzyma zaufanie społeczności i międzynarodowych partnerów”.

Zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Simonenko również złożył rezygnację, po doniesieniach mediów, że przebywał na wakacjach w Hiszpanii, podobno korzystając z samochodu należącego do ukraińskiej firmy.

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły dymisję i stwierdziły, że nie był znany z udziału w żadnej z miliardów dolarów amerykańskiej pomocy wojennej.

„Ukraińcy bardzo jasno wyrażali swoje pragnienie dobrych rządów i przejrzystości” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Pomimo swoich słów o walce z korupcją, sam Zełenski był w przeszłości uwikłany w skandale korupcyjne.

W 2021 roku Pandora Papers uzyskane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych wykazało, że Zełenski wykorzystał sieć spółek offshore do zakupu trzech luksusowych nieruchomości w Londynie.

Jego biuro poinformowało wówczas, że Zełenski, były aktor i komik, założył spółki offshore, aby chronić się przed „agresywnymi działaniami” „skorumpowanego” reżimu byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Transparency International umieściła Ukrainę na 122. miejscu na 180 w swoim rankingu korupcji z 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.