Ukraińcy przygotowują się na ponurą zimę, ponieważ rosyjskie naloty zakłócają moc energetyczną

  • Ukraińcy przygotowują się do zimy z niewielkim lub żadnym ogrzewaniem
  • Temperatury w wielu regionach są już poniżej zera
  • Mieszkańcy Chersoniu mogą wyrazić zainteresowanie przeprowadzką w inne miejsce
  • Ukraińskie siły bezpieczeństwa dokonały nalotu na słynny klasztor w Kijowie

Kijów (Reuters) – Prezydent Wołodymyr Zełenski błagał Ukraińców o oszczędzanie energii w obliczu nieustannych rosyjskich strajków, które już zmniejszyły o połowę moc elektryczną kraju, ponieważ organ ds. zdrowia ONZ ostrzega przed katastrofą humanitarną na Ukrainie tej zimy.

Władze poinformowały, że z powodu strajków miliony Ukraińców, w tym stolica Kijów, mogą stanąć w obliczu awarii co najmniej do końca marca. Powiedzieli, że obywatele niedawno wyzwolonego miasta Chersoniu na południu mogą ubiegać się o przeniesienie do obszarów, w których problemy z ogrzewaniem i bezpieczeństwem są mniej dotkliwe.

Tej jesieni temperatury były niezwykle łagodne, ale zaczęły spadać poniżej zera i oczekuje się, że w miesiącach zimowych w niektórych obszarach spadną do -20°C (-4°F), a nawet niżej.

Rosja atakuje ukraińskie obiekty energetyczne atakami rakietowymi po serii niepowodzeń w terenie, które obejmowały wycofanie swoich sił z miasta Chersoniu na wschodni brzeg potężnej rzeki Dniepr, która dzieli kraj.

„Systemowe szkody w naszym systemie energetycznym spowodowane atakami rosyjskich terrorystów są tak wielkie, że wszyscy nasi ludzie i firmy muszą zwracać uwagę i redystrybuować swoją konsumpcję w ciągu dnia” – powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo.

„Spróbuj ograniczyć osobiste zużycie energii elektrycznej”.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​w setkach szpitali i placówek służby zdrowia brakuje paliwa, wody i elektryczności, aby zaspokoić podstawowe potrzeby ludzi.

„Ukraiński system opieki zdrowotnej stoi w obliczu najczarniejszego jak dotąd dnia wojny. Po ponad 700 atakach, teraz jest ofiarą kryzysu energetycznego” – powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę w oświadczeniu po wizycie na Ukrainie. .

READ  Teoria wycieku laboratorium Covid poparta w raporcie Senatu Republikanów

Koce

Siergiej Kowalenko, szef YASNO, który dostarcza energię do Kijowa, powiedział w poniedziałek, że robotnicy ścigają się, by naprawić uszkodzoną infrastrukturę energetyczną.

„Zaopatrz się w ciepłe ubrania i koce i pomyśl o opcjach, które pomogą ci przetrwać długą przerwę” – powiedział Kowalenko. „Lepiej zrobić to teraz, niż być nieszczęśliwym”.

W telegramie skierowanym do mieszkańców Chersoniu – zwłaszcza osób starszych, kobiet z dziećmi oraz osób chorych lub niepełnosprawnych – wicepremier Irina Vereshuk opublikowała szereg sposobów, w jakie mieszkańcy mogą wyrazić zainteresowanie wyjazdem.

„Możesz zostać ewakuowany zimą do bezpieczniejszych części kraju” – napisała, powołując się na problemy z bezpieczeństwem i infrastrukturą.

A oficjalna agencja informacyjna TASS poinformowała pod koniec zeszłego tygodnia, że ​​rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że przerwy w dostawie prądu i rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną były wynikiem niechęci Kijowa do negocjacji.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajła Podolaka powiedział, że Rosja ostrzeliwuje Chersoniu po drugiej stronie Dniepru po ucieczce jej sił.

„Nie ma logiki wojskowej: oni po prostu chcą zemsty na miejscowej ludności” – napisał na Twitterze w późny poniedziałek.

Ukraińska agencja informacyjna Suspilne poinformowała, że ​​we wtorek rano w mieście Chersoniu doszło do nowych eksplozji.

Moskwa zaprzecza celowemu celowaniu w ludność cywilną w tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu oczyszczenie Ukrainy z nacjonalistów i ochronę społeczności rosyjskojęzycznych.

Kijów i Zachód opisują działania Rosji jako nieuzasadnioną agresywną wojnę.

Dziewięciomiesięczna wojna pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, wysiedliła miliony i zdewastowała światową gospodarkę, powodując gwałtowny wzrost cen żywności i energii. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) powiedziała we wtorek, że najgorszy na świecie kryzys energetyczny od lat 70. doprowadzi do gwałtownego spowolnienia, które najbardziej uderzy w Europę.

READ  AKTUALIZACJE NA ŻYWO: wybory lokalne w Wielkiej Brytanii

napady na klasztory

Państwowa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ​​we wtorek wczesnym rankiem służby bezpieczeństwa i policja dokonały nalotu na 1000-letni klasztor prawosławny w Kijowie w ramach operacji przeciwdziałania „podejrzewanym działaniom wywrotowym rosyjskich służb specjalnych”.

Rozległy kompleks Ławry Kijowsko-Pieczerskiej – czyli Klasztor Jaskiń – to ukraiński skarb kultury i siedziba wspieranego przez Rosję skrzydła Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Rosyjski Kościół Prawosławny potępił nalot, określając go jako „akt zastraszania”.

Na wschodzie nadal toczyły się walki, a Rosja wysłała część sił wokół Chersoniu na południu i rozpoczęła własną ofensywę wzdłuż linii frontu na zachód od miasta Donieck, które jest kontrolowane przez jej pełnomocników od 2014 roku.

„Wróg nie przestaje bombardować pozycji naszych sił i naszych osiedli w pobliżu linii kontaktu (w obwodzie donieckim)” – poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ataki nadal niszczą infrastrukturę krytyczną i domy cywilne.

Cztery osoby zginęły, a cztery zostały ranne na kontrolowanych przez Ukrainę obszarach obwodu donieckiego w ciągu ostatnich 24 godzin – poinformował gubernator regionu Pawło Kirilino w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Gubernator regionu powiedział, że we wtorek rosyjski ostrzał uderzył także w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej w mieście Oryhów na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając ochotnika i raniąc dwie kobiety.

Oryhów znajduje się około 110 km na wschód od zaporoskiej elektrowni jądrowej, która w ostatnich dniach została ponownie zbombardowana, a Rosja i Ukraina wzajemnie obwiniają się o zamachy.

W poniedziałek miejsce to zwiedzili eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Agencja, która wielokrotnie wzywała do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych na tym obszarze, aby zapobiec poważnej katastrofie, powiedziała, że ​​eksperci stwierdzili rozległe uszkodzenia, ale nic nie uszkodziło głównych systemów stacji.

Kreml poinformował we wtorek, że nie poczyniono znaczących postępów w tworzeniu strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej, największej w Europie.

READ  Bandyta domagający się oszczędności bierze pracowników Banku Bejrut jako zakładników

Dodatkowe raporty Oleksandra Kozukhara i Marii Starkovej w Kijowie, Lydii Kelly w Melbourne i Ronalda Popisky’ego w Winnipeg; Pisanie przez Shri Navaratnama i Garetha Jonesa; Montaż autorstwa Lincolna Feasta i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.