Ukraiński członek załogi, który próbował zatopić rosyjski jacht powiązany z oligarchami: „Moim pierwszym krokiem była wojna z Rosją”

Ale 26 lutego, kiedy statek zacumował na hiszpańskiej Majorce na Morzu Śródziemnym, wszystko się zmieniło.

Ostapczuk zobaczył w mediach doniesienia o rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w jego rodzinnym Kijowie. Był podobny do tego, w którym mieszkał z żoną, kiedy nie było go na statku.

W tym momencie powiedział: „Myślę, że mój dom może być następny”. Wtedy postanowił zatopić jacht. To był mój pierwszy krok do wojny z Rosją”.

W rozmowie z CNN Ukraine 55-letni Ostapczuk powiedział, że powiązał zniszczenia w swoim mieście bezpośrednio z człowiekiem, którego nazywa właścicielem pani Anastazji: rosyjskim oligarchą Aleksandrem Micheevem. Jest prezesem rosyjskiej firmy zbrojeniowej Rosoboronexport, która sprzedaje wszystko, od helikopterów po czołgi, systemy rakietowe i okręty podwodne.

Ostapczuk zdecydował o swojej misji: pokrzyżować plany pani Anastazji.

Najnowszy etap Wojna Rosji z Ukrainą Zaczęło się dwa dni temu od ataku wojsk z RosjaBiałoruś i Krym, anektowane przez Rosję. Wraz z rozpoczęciem ofensywy Stany Zjednoczone i Unia Europejska odpowiedziały sankcjami gospodarczymi i konfiskatą majątku powiązanego z oligarchami z kręgu Władimira Putina.

I być może nie ma żadnych atutów, które wyraźnie symbolizowałyby, jak prosperowali Putinowi, tak samo jak jachty oligarchy, niektóre prawie tak wysokie, jak pomnik Waszyngtona, lądowiska sportowe, baseny i luksusowe wnętrza.

Ostapczuk powiedział, że poszedł do maszynowni pani Anastazji, gdzie otworzył zawór przymocowany do kadłuba statku. Z płynącą wodą skierował się do kwater załogi, gdzie otworzył kolejny zawór.

„Na statku obok mnie było trzech innych członków załogi”, powiedział po rosyjsku. „Powiedziałem im, że łódź tonie i muszą odpłynąć”.

zabawa w chowanego

Według większości standardów pani Anastasia, z dziewięcioosobową załogą, jest wystawna: hol główny z łazienką z marmuru Carrara; kabiny dla 10 osób; Jacuzzi na pokładzie słonecznym odporne na ruchy statku itp.

Rosyjscy oligarchowie mają jedne z najbardziej luksusowych jachtów. Dilbar, mierzący 512 stóp jacht, jest własnością miliardera Aliszera Usmanowa, według Ministerstwa Skarbu, które 3 marca uznało Dilbar za „własność zakazaną”. Posiada dwa lądowiska dla helikopterów oraz kabiny dla kilkudziesięciu gości. Usmanov nie odpowiedział na zapytania CNN dotyczące jachtu.

Albo weźmy Amore Vero, jacht przejęty przez władze francuskie 2 marca. Mówią, że jest powiązany z Igorem Sieczinem, sankcjonowanym rosyjskim menedżerem naftowym i doradcą Putina. (Firma, która obsługuje statek, zaprzecza, że ​​​​jest on własnością Sechina.) Były członek załogi jachtu, który poprosił o zachowanie anonimowości, ponieważ podpisał umowę o zachowaniu poufności, powiedział, że Amore Vero zawiera bezpieczny pokój na najniższym poziomie. talia kart.

READ  Aktualne relacje na żywo między Izraelem a Gazą: Armia izraelska twierdzi, że dwóch zakładników zostało uwolnionych z Gazy

„Nie było tego nawet na oficjalnych rysunkach łodzi” – powiedział. „Były tajne drzwi z ukrytą kamerą. I można było odsunąć ścianę, a wewnątrz były łóżka, łączność alarmowa, łazienka i kamery monitorujące”.

Jacht o nazwie „;  Pani Anastazja ”  Mówi się, że rosyjski oligarcha król Aleksander Michejew był widziany w porcie Adriano na hiszpańskiej wyspie Majorka w Hiszpanii 15 marca 2022 r. REUTERS / Juan Medina

Chociaż urzędnicy w różnych krajach przypisują własność jachtów rosyjskim oligarchom, droga papierowa między statkiem a właścicielem jest zwykle zablokowana, przechodząc przez firmy przykrywkowe i złożone struktury prawne. Na przykład Hiszpania twierdzi, że „tymczasowo skonfiskowała” jachty, podczas gdy ich własność jest ustalana.

Departament Stanu USA ukarał Micheeva 15 marca.

Kiedy CNN próbowało skontaktować się z Micheevem w sprawie własności Lady Anastazji, rzecznik Rosoboronexport odpowiedział przez e-mail, że firma „nigdy nie komentuje żadnych informacji o życiu osobistym i własności pracowników, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej”.

Ale Ostapchuk powiedział, że nie ma wątpliwości. „Dlaczego, wiesz, jeśli stworzenie, które wygląda jak pies, które szczeka jak pies, które gryzie jak pies, to jest pies. Więc jeśli jacht jest za dziesięć lat [was] Jest używany tylko w święta [by] Pan Micheev i jego rodzina, myślę, że jest zdecydowanie prawdziwym właścicielem tego jachtu.”

Wśród rosnącej listy kar i konfiskat jachty rzekomo należące do rosyjskich oligarchów zostały wysłane do krajów, w których nałożenie sankcji jest mało prawdopodobne, wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej. Ruch morski.
Podobno w poniedziałek i wtorek do portów w południowo-zachodniej Turcji zawinęły dwa jachty Romana Abramowicza, oligarchy i sojusznika Putina narzuconego przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Jeden jacht Solaris jest zacumowany w Barcelonie do początku marca, a Eclipse jest jednym z Największe jachty Na świecie – opuścił Karaiby mniej więcej w tym samym czasie i przekroczył Atlantyk.
Oba statki zdawały się okrążać wody UE w drodze do Turcji, obierając krętą ścieżkę, która okrążała kilka greckich wysp. Turcja, chociaż jest członkiem NATO, ma jaśniejszy Nie ukarze Rosji za agresję na Ukrainę.
Niewielka grupa protestujących macha ukraińskimi flagami i skanduje „Nie dla wojny na Ukrainie”. Próbowałem zapobiec Statek wycieczkowy Solaris zawija w poniedziałek do portu w Bodrum w Turcji, gdy nad jego głowami unosi się megajacht. Niektórzy z protestujących byli członkami ukraińskiej juniorskiej drużyny żeglarskiej, która opuściła swój kraj przed inwazją, aby wziąć udział w zawodach windsurfingowych w Turcji.BBC zgłosiło.
Wygląda na to, że wiele innych jachtów związanych z Rosją również kieruje się do krajów Bliskiego Wschodu lub Azji Południowej powstrzymać się od narzucania Sankcje wobec Rosji. Dane o ruchu morskim pokazują, że Clio, jacht należący do sojusznika Putina i magnata aluminium Olega Deripaski, oraz Quantum Blue, podobno należący do miliardera Siergieja Galitskiego, znajdowały się w tym tygodniu u wybrzeży Omanu. Cleo podało swój cel podróży jako Dubaj przed zmianą kierunku do Bombaju, podczas gdy Quantum Blue zadokował w Monako przed odlotem na początku marca. Deripaska została ukarana przez my A Zjednoczone Królestwopodczas gdy Galitsky nie.

Tymczasem, według Marinetrafic, co najmniej sześć innych jachtów powiązanych z rosyjskimi oligarchami przestało całkowicie przesyłać dane o lokalizacji w ostatnich tygodniach.

Galactica Super Nova, jacht należący do rosyjskiego dyrektora naftowego Vagita Alekperova, po raz ostatni wypłynął z czarnogórskiego portu Tivat i żeglował po Adriatyku już 2 marca – dzień po rządzie Czarnogóry ogłosić Dołączy do Unii Europejskiej w nałożeniu sankcji na Rosję. Chociaż Alekperow nie został ukarany, był. w zestawie Na liście rosyjskich oligarchów Departamentu Skarbu USA w 2018 roku.
Rzecznik MarineTraffic, Georgios Hatzimanolis, powiedział, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem braku danych o lokalizacji jest to, że jachty wyłączyły swój AIS, automatyczny system śledzenia. Międzynarodowe przepisy morskie ogólnie wymagają Hatzimanolis powiedział, że duże statki, takie jak jachty, są powiązane z oligarchami, aby utrzymać AIS, chyba że przepłyną przez obszary znane z piractwa. Wyłączenie nadajnika może zwiększyć ryzyko kolizji, gdy statki poruszają się w zatłoczonej wodzie.

„To niezwykłe”, powiedział Hatzimanolis o jachtach, które pociemniały. „Ale to są bezprecedensowe czasy dla tych jachtów i ich właścicieli. Próbują zejść z drogi i dotrzeć do miejsc, w których nie będą karani”.

READ  Ron Diantes News - Najnowsze: ujawnione fundusze na wyjazdy migrantów

’Masz wybór’

Zacząwszy zalewać kabiny, Ostapczuk opowiedział pozostałym trzem członkom załogi samolotu, co zrobił.

Powiedział, że to też Ukraińcy. Ale obawiając się, że kosztowało to tylko ich pracę, krzyczeli na niego, mówiąc, że jest szalony, zgodnie z krótkim oświadczeniem w jego akcie oskarżenia.

Następnie skontaktowali się z władzami portu i policją. Robotnicy portowi przynieśli pompę wodną i zapobiegli zatonięciu łodzi. Ostapczuk został aresztowany.

„Złożyłem policji oświadczenie, że próbowałem zatopić łódź w ramach politycznego protestu przeciwko rosyjskiej agresji” – powiedział CNN.

„Musisz wybrać. Albo jesteś z Ukrainą, albo nie. Musisz wybrać, czy będzie Ukraina, czy będziesz miał pracę… Nie potrzebuję pracy, jeśli nie mam Ukrainy”.

Przed próbą zatopienia Lady Anastazji w proteście przeciwko wojnie Rosji z Ukrainą, Taras Ostapczuk przez dziesięć lat pracował jako inżynier jachtu.  To zdjęcie zostało zrobione w 2013 roku na Korsyce na Morzu Śródziemnym.

W niektórych przypadkach te prace i tak mogą być zagrożone. 15 marca władze hiszpańskie tymczasowo zatrzymały panią Anastasię, podczas gdy ustalono, czy podlega sankcjom europejskim i czy może zostać skonfiskowana. Był to jeden z trzech jachtów związanych z rosyjskim oligarchą, który przejęli w tym tygodniu. Inni zostali zatrzymani lub zatrzymani we Francji, Niemczech, Włoszech i Gibraltarze.

Według magazynu Forbes 7 marca firma, która obsługuje jacht Dilbar, zwolniła wszystkich 96 członków załogi, twierdząc, że sankcje uniemożliwiły normalną eksploatację statku.

Wydaje się, że sankcje nałożone na rosyjskich oligarchów wywołały wyzwania i zamieszanie wśród niektórych załóg jachtu. Nautilus International zorganizował sesję pytań i odpowiedzi ze specjalistami od jachtingu na początku tego miesiąca i otrzymał pytania w stylu: „Czy powinniśmy zrezygnować ze wszystkich rosyjskich jachtów?” oraz „Do czego mam prawo, jeśli zostanę zwolniony/zwolniony z powodu kar nałożonych na mój statek?” Przedstawiciele związku radzili członkom, aby sprawdzili warunki swoich kontraktów.

Powinni ponosić odpowiedzialność

Kiedy w środę CNN rozmawiał z Ostapczukiem z Ukrainy, rozmowę natychmiast przerwało ostrzeżenie o zbliżającym się rosyjskim ataku. Później, po powrocie Ostapczuka ze schroniska, powiedział, że gdy tylko władze hiszpańskie zwolniły go 27 lutego, wrócił na Ukrainę.

READ  Co pozostało do policzenia w domu? Republikanie zamykają się w większości

„Teraz służę w wojsku i mam nadzieję, że moja służba przybliży nas do zwycięstwa” – powiedział.

Dodał, że ma nadzieję, że oligarchowie popierający Putina odczują ukłucie sankcji.

„Muszą ponosić odpowiedzialność, ponieważ swoim zachowaniem, sposobem życia i niezłomną chciwością doprowadzili właśnie do tego… aby odwrócić uwagę ludzi od prawdziwej grabieży Rosji przez tych władców, którzy aranżują transformujące wojny z innymi niewinne narody”.

Drew Griffin z CNN i Yehia Abu-Ghazaleh przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *