Ukraińsko-rosyjskie wiadomości wojenne: Aktualizacje na żywo

kredyt…Tyler Hicks/The New York Times

Według brytyjskiego dziennika Guardian, ponad jedna piąta z 44 milionów ludzi, którzy mieszkali na Ukrainie, zanim Rosja najechała ten kraj w zeszłym miesiącu, została wewnętrznie przesiedlona lub uciekła do innych krajów. Szacunki ONZ.

A dla tych, którzy pozostają w kraju, miliony borykają się z codzienną walką o przetrwanie, ponieważ w miastach ciężko dotkniętych walkami brakuje żywności, czystej wody, nie mają dostępu do opieki medycznej i działają w wielu miejscach bez ogrzewania i elektryczności.

Organizacja Narodów Zjednoczonych’ Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji powiedziała w raporcie z tego miesiąca „Ponad 12 milionów ludzi utknęło w dotkniętych obszarach lub nie jest w stanie opuścić miasta z powodu zwiększonego zagrożenia bezpieczeństwa, zniszczonych mostów i dróg, a także braku zasobów lub informacji o tym, gdzie znaleźć bezpieczeństwo i zakwaterowanie”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w piątek zakończyła swój pierwszy konwój z pilną pomocą humanitarną do jednego z najbardziej dotkniętych miast wschodniej Ukrainy, dostarczając zaopatrzenie medyczne, wodę butelkowaną, gotowe posiłki i żywność w puszkach, aby pomóc około 35 000 osób w Sumach.

„Mamy nadzieję, że jest to pierwsza z wielu przesyłek dostarczanych ludziom uwięzionym w walkach” – powiedział Amin Awad, Koordynator ds. Kryzysu ONZ na Ukrainie.

Tempo, z jakim rozwinął się kryzys humanitarny, jest bezprecedensowe w najnowszej historii Europy, zmieniając to, co było spokojnym narodem, w koszmar zniszczenia i śmierci w ciągu kilku tygodni. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji ponad trzy miliony ludzi uciekło z Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, a około 6,5 miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku walk.

Nie ma wiarygodnych danych na temat liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w piątek, że od rozpoczęcia inwazji zginęło co najmniej 816 ukraińskich cywilów, w tym 59 dzieci.

READ  Urzędnicy twierdzą, że Rosja poniosła straty w nieudanym przeprawie przez rzekę

Wysiłki mające na celu ewakuację setek tysięcy ludzi z miast na wschodniej i południowej Ukrainie nadal były podważane w sobotę przez intensywne walki i naruszenia zawieszenia broni.

„Z oblężonego Mariupola ewakuowano ponad 9000 osób” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu do narodu. „W sumie korytarze humanitarne uratowały ponad 180 000 Ukraińców”.

Ale to tylko ułamek milionów, które wciąż uważa się za uwięzione w walkach i pilnie potrzebują pomocy lub ucieczki. Zełenski oskarżył siły rosyjskie o celowe uniemożliwienie pomocy humanitarnej dotarcia do oblężonych miast.

Powiedział: „To jest zbrodnia wojenna”. Każda rosyjska postać, która wydaje takie rozkazy, i każdy rosyjski żołnierz, który takie rozkazy wykonuje, zostanie zidentyfikowany. I dostaną obowiązkowy bilet w jedną stronę do Hagi, miasta, w którym znajduje się Międzynarodowy Trybunał Karny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *