Unia Afrykańska twierdzi, że afroamerykański program handlowy należy przedłużyć o co najmniej 10 lat

  • Program komercyjny AGOA kończy się w 2025 roku
  • Afrykańscy ministrowie i amerykańscy urzędnicy spotykają się w Republice Południowej Afryki
  • Przedłużenie musi uspokoić inwestorów
  • Eksport z USA nie uzyska bezcłowego dostępu do Afryki

JOHANNESBURG (Reuters) – Afryka chce, aby Kongres Stanów Zjednoczonych odnowił swój główny program handlowy dla kontynentu na co najmniej dekadę, powiedział w czwartek najwyższy urzędnik Unii Afrykańskiej ds. handlu, dodając, że wszelkie poprawki do inicjatywy należy rozważyć dopiero w późniejszym terminie . .

W przemówieniu na początku trzydniowych spotkań afrykańskich ministrów handlu i urzędników amerykańskich komisarz Unii Afrykańskiej ds. handlu Albert Muchanga powiedział również, że Stany Zjednoczone nie otrzymają bezcłowego dostępu do nowej Afrykańskiej Strefy Wolnego Handlu.

Wprowadzona po raz pierwszy w 2000 r. ustawa African Growth and Opportunity Act (AGOA) zapewnia eksportowi z kwalifikujących się krajów afrykańskich bezcłowy dostęp do Stanów Zjednoczonych – największego rynku konsumenckiego na świecie. Ma wygasnąć we wrześniu 2025 r., a obecnie toczą się dyskusje na temat ewentualnego przedłużenia.

„(Przedłużenie) z 10 do 20 lat ma kluczowe znaczenie dla społeczności inwestycyjnej. Każdy krótszy okres spowodowałby niepewność „- powiedziała Muchanga ministrom, którzy spotkali się w Johannesburgu, aby wypracować wspólne stanowisko w sprawie przyszłości programu.

W piątek i sobotę afrykańscy ministrowie mają się spotkać z urzędnikami USA, w tym z przedstawicielką USA ds. handlu Katherine Tai.

Amerykańscy prawodawcy i administracja Bidena wyrazili poparcie dla odnowienia umowy AGOA, dzięki której w zeszłym roku afrykański eksport o wartości ponad 10 miliardów dolarów trafił do USA bezcłowo.

READ  Rosyjska alternatywa McDonald's, Wujek Wania, ma bardzo znajome logo

W Waszyngtonie toczy się jednak debata na temat konieczności aktualizacji inicjatywy.

Constance Hamilton, najważniejsza urzędniczka ds. handlu w Afryce w administracji Bidena, powiedziała w zeszłym tygodniu, że Kongres powinien rozważyć zmiany, które „zwiększyłyby wpływ programu”.

Rządy Afryki i niektóre grupy branżowe w USA ostrzegają, że próba zmiany ustawy o rozwoju i możliwościach w Afryce w ramach procesu odnowienia może opóźnić jej ponowne zatwierdzenie.

„Jeśli trzeba wprowadzić jakieś ulepszenia, należy to zrobić po przedłużeniu” – powiedziała Muchanga.

Przepisy bezcłowe AGOA są obecnie jednostronne. Eksport z USA na rynki afrykańskie nadal podlega cłom krajowym. Niektórzy prawodawcy amerykańscy sugerowali w przeszłości, że program powinien mieć bardziej wzajemny charakter.

Afryka tworzy nową, obejmującą cały kontynent strefę wolnego handlu, znaną jako Afrykańska Kontynentalna Strefa Wolnego Handlu, której celem jest zgromadzenie 1,3 miliarda ludzi w bloku gospodarczym o wartości 3,4 biliona dolarów. Po całkowitym wdrożeniu będzie to największa strefa wolnego handlu od czasu powstania Światowej Organizacji Handlu.

Muchanga powiedział ministrom, że wielu amerykańskich urzędników i prawodawców, z którymi spotkał się w celu omówienia odnowienia ustawy o rozwoju i możliwościach w Afryce, zakładało, że amerykański eksport będzie objęty bezcłowym wjazdem do kontynentalnej strefy wolnego handlu w Afryce.

„Powiedziałem im całkiem szczerze, że to nie jest możliwe” – powiedział. „Jeśli spróbują eksportować towary z USA do Afryki, staną w obliczu krajowych ceł”.

Administracja Bidena oświadczyła 30 października, że ​​zamierza zakończyć udział Gabonu, Nigru, Ugandy i Republiki Środkowoafrykańskiej w ustawie o wzroście i możliwościach w Afryce ze względu na braki w zarządzaniu i braki w zakresie praw.

Doniesienia: Joe Bavier, redakcja: William McLean

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *