Urzędnicy amerykańscy i chińscy spotykają się na Malcie przed możliwym szczytem Biden-Xi

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje na temat stosunków USA-Chiny

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi w ramach ostatnich wysiłków na rzecz ustabilizowania stosunków USA-Chiny przed możliwym spotkaniem Joe Bidena i Xi Jinpinga w listopadzie.

Biały Dom podał, że Sullivan i Wang spotkali się na Malcie w sobotę i niedzielę. Do wcześniej niezapowiedzianego spotkania doszło cztery miesiące po tajnym spotkaniu obu mężczyzn w Wiedniu, które miało na celu ożywienie dyplomacji wysokiego szczebla, która utknęła w martwym punkcie po tym, jak podejrzany chiński balon szpiegowski przeleciał nad Ameryką Północną, zanim został zestrzelony przez Stany Zjednoczone.

„To spotkanie było częścią ciągłych wysiłków na rzecz utrzymania otwartych kanałów komunikacji i odpowiedzialnego zarządzania relacjami” – stwierdził Biały Dom. Obie strony omówiły główne kwestie w stosunkach dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, kwestie bezpieczeństwa globalnego i regionalnego, wojnę Rosji z Ukrainą oraz wspólne kwestie między obydwoma krajami.[Taiwan] Między innymi kwestie związane z cieśniną”.

Biały Dom i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin stwierdziły w oddzielnych oświadczeniach, że urzędnicy odbyli „szczere, obiektywne i konstruktywne” rozmowy.

Rozmowy mają miejsce w czasie, gdy Stany Zjednoczone i Chiny omawiają możliwe spotkanie Bidena i Xi, jeśli chiński przywódca weźmie udział w listopadowym szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco. Obydwaj głowy państw odbyli jedyne osobiste spotkanie w charakterze przywódców podczas szczytu G20 na Bali w Indonezji w listopadzie ubiegłego roku.

Na konferencji prasowej amerykański urzędnik odmówił dyskusji na temat możliwości zorganizowania szczytu w tym roku. Stwierdziła jednak, że rozmowy na Malcie były „konstruktywne” i zauważyła, że ​​Biden wyraził nadzieję na spotkanie z Xi w najbliższej przyszłości.

READ  Urzędnicy z Tajwanu i USA spodziewali się, że Pelosi odwiedzi Tajwan

Eksperci uważnie monitorują oznaki wskazujące, że Xi zdecyduje się nie uczestniczyć w szczycie APEC po tym, jak opuścił niedawny szczyt G20 w Indiach. Xi udał się w zeszłym miesiącu na szczyt grupy BRICS – Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki – w Republice Południowej Afryki, ale niespodziewanie nie wygłosił na forum zaplanowanego przemówienia, co wzbudziło spekulacje na temat możliwego kryzysu wewnętrznego.

Spotkanie na Malcie odbyło się w okresie zawirowań na czele chińskiego rządu. Wang pełni funkcję najwyższego urzędnika ds. polityki zagranicznej i ministra spraw zagranicznych Chin po tym, jak w lipcu Chen Gang został usunięty ze stanowiska bez wyjaśnień. Chiński minister obrony Li Changfu również zniknął z pola widzenia. W tym tygodniu urzędnicy amerykańscy powiedzieli „Financial Times”, że w sprawie Lee toczy się śledztwo w sprawie korupcji i został usunięty.

Urzędnik amerykański powiedział, że Wang nie wyjaśnił, co stało się z Chenem i Li, a Sullivan nie poruszył tej kwestii podczas dwudniowych dyskusji.

Chiny nie wyjaśniły obalenia Chena ani zniknięcia Li, którzy zostali mianowani przez Xi. Latem Xi, który przewodniczy także Centralnej Komisji Wojskowej, zwolnił dwóch generałów kierujących Siłami Rakietowymi Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – elitarnym dowództwem nadzorującym chińską broń nuklearną i rakiety dalekiego zasięgu.

Urzędnik amerykański powiedział, że obie strony zgodziły się na prowadzenie rozmów obejmujących kilka obszarów, w tym rozwój sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku, kwestie morskie, kontrolę zbrojeń i planowanie polityki. W oświadczeniu chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie wspomniano o kontroli zbrojeń, czyli obszarze, którego Pekin wcześniej odmawiał uwzględnienia w rozmowach dwustronnych.

Chiny również niedawno dały „ograniczone sygnały”, że są zainteresowane ożywieniem niektórych kanałów militarno-wojskowych, które zamknęły po wizycie na Tajwanie w zeszłym roku ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, powiedział amerykański urzędnik.

READ  UNRWA: Szwecja i Kanada wznawiają finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich

Chiny stwierdziły, że Wang podkreślił, że kwestia Tajwanu to „czerwona linia”, której nie należy przekraczać. Urzędnik amerykański powiedział, że Sullivan wyraził obawy dotyczące chińskiej działalności wojskowej, w tym lotów przez środkową linię w Cieśninie Tajwańskiej, która wcześniej służyła jako strefa buforowa.

W zeszłym miesiącu „Financial Times” doniósł, że po wizycie w Waszyngtonie wysokiego urzędnika chińskiego Yang Tao obie strony ustanowią nowe linie komunikacji w celu omówienia kwestii związanych z regionem Azji i Pacyfiku oraz morzem.

Oczekuje się, że Wang uda się do Waszyngtonu w przyszłym miesiącu i będzie to najgłośniejsza wizyta chińskiego urzędnika w stolicy USA od czasu poprzedzającego wybuch pandemii Covid-19 w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *