Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Rosja prosi Chiny o pomoc wojskową w wojnie z Ukrainą

Rosja poprosiła Chiny o wsparcie wojna przeciwko UkrainieWedług urzędników amerykańskich. Prośba obejmowała pomoc wojskową i sprzęt, ale nie jest jasne, o co konkretnie prosiła Moskwa.

Przedstawiciel USA powiedział w poniedziałek CBS News, że prośba Kremla do Pekinu dotyczy przede wszystkim pomocy finansowej, ale Rosja pytała również o drony. Wydaje się, że Rosjanie nie spodziewali się, że oni lub Ukraina rozmieszczą drony w tym konflikcie, co jest jednym z powodów, dla których pytają o nie Chiny, według urzędnika USA.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony poinformował w poniedziałek, że Ukraińcy bardzo skutecznie używają dronów, zwłaszcza dronów TP2 produkcji tureckiej. Drony są wykorzystywane do zwiadu, a także do uderzeń i są szczególnie skuteczne przeciwko rosyjskim ruchom naziemnym.

Według urzędnika, Ukraińcy nadal posiadają znaczną większość inwentarza UAV. Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z sojusznikami i partnerami, którzy dysponują przydatnymi zdolnościami, których Stany Zjednoczone nie mają, w kwestii dostarczania większej ilości tej broni Ukraińcom.

Według przedstawicieli obrony i wywiadu, prawie trzy tygodnie po inwazji na Ukrainę Rosja nie osiągnęła postępu, jakiego spodziewali się rosyjscy przywódcy. Dyrektor CIA William Burns powiedział Kongresowi w zeszłym tygodniu, że rosyjski prezydent Władimir Putin polegał na „zdobyciu Kijowa w ciągu pierwszych dwóch dni kampanii”.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że rosyjskie straty w walkach wahają się od 5000 do 9000 ofiar.

W tym momencie Kreml zobowiązał się: 100% z ponad 150 000 żołnierzy Już przed inwazją organizowała się wokół granic Ukrainy. Pomimo dużej liczby rosyjskie natarcia do Kijowa z trzech różnych kierunków posuwały się powoli w kierunku stolicy Ukrainy, z dniami, w których wojska pozostawały w zawieszeniu i pozostawały celem dla Ukraińców.

Powolny postęp mógł skłonić Rosję do szukania pomocy Chin.


Rosja prosi o pomoc wojskową Chin

02:21

Według najnowszego Pentagonu Chińska potęga militarna W raporcie chińskie zakupy wojskowe od Rosji obejmują samoloty bojowe i pociski ziemia-powietrze, a Chiny uczestniczyły w ćwiczeniach w Rosji z użyciem rosyjskiego sprzętu.

Chiny zaprzeczyły, jakoby Rosja zwróciła się o pomoc wojskową w wojnie z Ukrainą.

„Stany Zjednoczone złośliwie rozpowszechniają dezinformację wymierzoną w Chiny” – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian w odpowiedzi na raport. „Stanowisko Chin w sprawie Ukrainy jest spójne i jasne. Odegraliśmy konstruktywną rolę w promowaniu rozmów pokojowych” – dodał.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow również zaprzeczył tej wiadomości, mówiąc dziennikarzom, że Moskwa miała możliwość samodzielnego przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie i nie poprosiła o pomoc Chin.

„Nie”, powiedział Pieskow dziennikarzom, zapytany, czy to prawda, że ​​Rosja poprosiła Chiny o pomoc wojskową. „Rosja ma niezależne możliwości kontynuowania tego procesu i, jak powiedzieliśmy, rozwija się zgodnie z planem i zostanie ukończona w terminie iw całości” – powiedział.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan udał się w poniedziałek do Rzymu, aby spotkać się z członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin i dyrektorem Biura Komisji Spraw Zagranicznych Yang Jiechi. Rada Bezpieczeństwa Narodowego określiła to spotkanie jako element nieustających wysiłków na rzecz utrzymania otwartych linii komunikacyjnych między obydwoma krajami.

Wysoki rangą urzędnik administracji powiedział dziennikarzom, że spotkanie Sullivana z chińskimi dyplomatami „było intensywną siedmiogodzinną sesją”.

Żadne szczegóły nie zostały ujawnione, ale urzędnik powiedział, że Sullivan był bezpośredni w kwestii głębokich obaw, jakie Stany Zjednoczone miały w związku z sojuszem Chin z Rosją w tym czasie i był jasny co do potencjalnych konsekwencji niektórych działań.

W poniedziałek sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​działania, takie jak udzielanie Rosji pomocy wojskowej lub innej, doprowadziłyby do tragicznych konsekwencji, które Stany Zjednoczone koordynowałyby z sojusznikami i partnerami.

„Myślę, że to, co mamy i co doradca ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał na tym spotkaniu, polega na tym, że jeśli udzielą oni pomocy wojskowej lub innej pomocy, która oczywiście narusza sankcje lub wspiera wysiłek wojenny, będą poważne konsekwencje” – powiedział Psaki.

Mary Ilyushina i Camila Schick przyczyniły się do powstania tego raportu.

READ  Wybory europejskie: Giorgia Meloni osobiście podchodzi do głosowania Włochów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *