Urzędnicy Fed ostrzegają, że głęboko zakorzeniona inflacja stanowi „znaczne ryzyko”

Wyżsi urzędnicy Rezerwy Federalnej postrzegają obecnie utrwaloną inflację jako „znaczne ryzyko” dla gospodarki USA i obawiają się, że konieczna będzie zaostrzona polityka monetarna, jeśli wzrost cen przekroczy ich oczekiwania, wynika z raportu z ostatniego spotkania.

nagrywać Czerwcowe spotkanieFed, który dokonał pierwszej podwyżki o 0,75 punktu procentowego od 1994 r., wykazał również, że decydenci popierają podnoszenie stóp procentowych do punktu, w którym aktywność gospodarcza jest ograniczona, z potencjałem „bardziej restrykcyjności”, jeśli będą tego wymagać dane.

„Wielu uczestników uważało, że poważnym ryzykiem, przed którym stoi teraz komisja, jest to, że wysoka inflacja może się utrzymać, jeśli opinia publiczna zacznie kwestionować determinację komitetu w dostosowaniu stanowiska politycznego zgodnie z wymaganiami” – czytamy w protokole.

Opublikowane w środę protokoły z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pokazały, że w wyższych szczeblach amerykańskiego banku centralnego pojawił się alarm o inflacja, który działa w tempie 8,6 proc. rocznie. Konto pokazało również, jak długo urzędnicy są gotowi posunąć się, aby zapewnić, że ceny nie wymkną się spod kontroli.

Na posiedzeniu w tym miesiącu Fed zdecyduje, czy podnieść stopy procentowe o 0,50 lub 0,75 punktu procentowego, choć wielu urzędników zdecydowało się na to. pokazane Ich poparcie dla największego wzrostu.

„Jeśli inflacja zakorzeni się w konsumentach i firmach, bardzo trudno będzie ją obniżyć w perspektywie średnioterminowej” – powiedziała Kathy Bostancik, główna ekonomistka Oxford Economics. „To jest dla mnie punkt przełomowy [the Fed]I naprawdę chcą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że tak się nie stanie”.

„Im dłużej inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, tym bardziej staje się integralną częścią oczekiwań” – dodała.

Minutes pokazały, że uczestnicy są coraz bardziej świadomi, że ich plany zacieśnienia polityki pieniężnej spowalniają tempo wzrostu gospodarczego. Większość wskazała, że ​​ryzyko dla perspektyw jest „przechylane w dół”, biorąc pod uwagę możliwość, że dalsze zaostrzenie mogłoby jeszcze bardziej wpłynąć na aktywność.

READ  Podróżujący czwartego lipca stają w obliczu tysięcy opóźnień i odwołań lotów oraz rosnących cen paliwa w USA

Protokół był echem ostatnich wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej Jaya Powella, który podkreślił, że bank centralny ma niewielkie pole manewru, ponieważ stara się okiełznać inflację bez powodowania powszechnej utraty miejsc pracy.

Amerykańska recesja terazZdecydowanie możliwośćI będzie to w dużej mierze zależeć od czynników pozostających poza kontrolą Fed, powiedział w zeszłym miesiącu, odnosząc się do wojny na Ukrainie i przedłużającej się blokady Covid w Chinach.

Powell podwoił tę wiadomość w zeszłym tygodniu podczas panelu z innymi prezesami banków centralnych, kiedy ostrzegł, że nieprzywrócenie stabilności cen doprowadzi do gorszych wyników dla Gospodarka amerykańska.

„Proces ten prawdopodobnie będzie wiązał się z pewnym bólem, ale najgorszy ból będzie z powodu braku zajęcia się tą wysoką inflacją i umożliwienia jej kontynuacji” – powiedział.

Sprawozdanie z czerwcowego spotkania rzuca więcej światła na to, dlaczego Fed Nagle zdecydowałem Aby znacząco przyspieszyć tempo zacieśniania polityki pieniężnej, decydując się na rezygnację ze wskazanych wcześniej planów drugiego z rzędu podwyżki o 0,50 pkt proc.

Zamiast tego wzrost o 0,75 punktu procentowego podniósł stopę funduszy federalnych do nowego docelowego zakresu od 1,50 do 1,75 procent.

Decyzja nastąpiła po opublikowaniu dwóch raportów ekonomicznych, z których jeden pokazuje duży skok cen konsumpcyjnych w maju, a drugi wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Ankieta Financial Times: Jak radzić sobie z rosnącą inflacją?

Badamy wpływ rosnących kosztów życia na ludzi na całym świecie i chcemy usłyszeć od naszych czytelników, co robisz, aby zwalczyć koszty. Powiedz nam przez krótka ankieta.

Uczestnicy wyrazili zaniepokojenie, że poprzedni raport wskazywał, że presja inflacyjna jeszcze nie osłabła i „[solidified] Pogląd, że inflacja będzie bardziej stabilna niż wcześniej oczekiwano” – czytamy w protokole.

Na czerwcowym spotkaniu uwzględniono również zrewidowane prognozy, z których wynikało, że urzędnicy przewidują wzrost cen do prawie 3,5 proc. do końca roku. Oczekuje się, że dalszy wzrost cen spowoduje wzrost stopy procentowej do 3,75 procent w przyszłym roku, przed cięciami w 2024 roku. Urzędnicy spodziewali się również wyższego bezrobocia i niższego wzrostu w tym czasie.

READ  Ernst & Young ukarał grzywną w wysokości 100 milionów dolarów po tym, jak pracownicy oszukiwali na egzaminach CPA

Protokół wyjaśnił, dlaczego Fed pominął ważną kwestię w swoim oświadczeniu dotyczącym polityki w zeszłym miesiącu, w którym stwierdził, że spodziewa się, że inflacja spadnie z powrotem do swojego celu na poziomie 2 proc., a rynek pracy pozostanie „silny” w miarę zacieśniania polityki pieniężnej.

„Ponieważ dalsza stanowczość w polityce prawdopodobnie doprowadzi do pewnego spowolnienia wzrostu gospodarczego i złagodzenia warunków na rynku pracy, członkowie zgodzili się również na usunięcie poprzedniego sformułowania” – czytamy w protokole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.