USA twierdzą, że użycie przez Rosję „tarczy nuklearnej” na Ukrainie grozi katastrofą

  • USA twierdzą, że Rosja używa „tarczy nuklearnej”.
  • Pierwszy statek ze zbożem opuścił Ukrainę
  • Ukraina twierdzi, że 22 000 rosyjskich żołnierzy jest gotowych do natarcia na południe
  • Gubernator mówi, że zagraniczni bojownicy wkraczają do Ługańska
  • Ukraina twierdzi, że odbiła 50 miast w Chersoniu

UNITED NATIONS/KYIV, 2 sierpnia (Reuters) – Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o wykorzystanie największej ukraińskiej elektrowni jądrowej jako „tarczy nuklearnej”.

Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone”, że fabryka w Zaporożu, którą Rosja została oskarżona o niebezpieczne zbombardowanie w marcu, jest obecnie rosyjską bazą wojskową wykorzystywaną do ostrzeliwania pobliskich sił ukraińskich.

„Z pewnością Ukraińcy nie mogą się wycofać bez strasznego wypadku związanego z elektrownią jądrową” – powiedział Blinken dziennikarzom po rozmowach na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej w ONZ w poniedziałek w Nowym Jorku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Działania Rosji wykraczały poza użycie „ludzkich tarcz”, nazywając je „tarczami nuklearnymi”.

Podczas rozmów w Nowym Jorku wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki powiedział, że „potrzebne są silne wspólne środki, aby zapobiec katastrofie nuklearnej” i wezwał społeczność międzynarodową do „zamknięcia nieba” nad ukraińskimi elektrowniami jądrowymi systemami obrony powietrznej.

Inwazja rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę 24 lutego wywołała największy konflikt w Europie od II wojny światowej, zabijając tysiące, wysiedlając miliony i pozostawiając dużą część Ukrainy w ruinie.

Wojna spowodowała również światowy kryzys żywnościowy, w którym Rosja i Ukraina produkują jedną trzecią światowej pszenicy, podczas gdy zachodnie sankcje nałożone na Rosję, głównego dostawcę energii do Europy, spowodowały globalny kryzys energetyczny.

Pierwszy statek zbożowy

Pierwszy od czasu inwazji Rosji pięć miesięcy temu statek przewożący ukraińskie zboże przez Morze Czarne wypłynął w poniedziałek z portu w Odessie do Libanu na mocy umowy o bezpiecznym przejściu.

READ  Akcje europejskie walczą o kierunek ze względu na wzrost ropy i gazu ziemnego

Rejs był możliwy po tym, jak Turcja i ONZ wynegocjowały w zeszłym miesiącu umowę o eksporcie zboża i nawozów między Rosją a Ukrainą – rzadki przełom dyplomatyczny w konflikcie, który przerodził się w przeciąganie liny.

Razoni pod banderą Sierra Leone przepłynie przez turecką Cieśninę Bosfor, która łączy zdominowane przez rosyjską marynarkę Morze Czarne z Morzem Śródziemnym, do portu Trypolis w Libanie. Przewozi 26 527 ton kukurydzy.

Jednak zanim miliony ton ukraińskiego zboża opuszczą porty Morza Czarnego, wciąż trzeba pokonać przeszkody, w tym usunięcie min morskich i zbudowanie ram, dzięki którym statki będą mogły bezpiecznie wchodzić do strefy konfliktu i zabierać ładunki. Czytaj więcej

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​w tym roku istnieje ryzyko wielokrotnego głodu z powodu wojny na Ukrainie.

Ukraina, znana jako europejski spichlerz, ma nadzieję wyeksportować 20 milionów ton zboża z silosów i 40 milionów ton zbiorów, aby pomóc oczyścić silosy pod nowe uprawy.

Rosja nazwała odejście Razoniego „bardzo pozytywnymi” wiadomościami, ale zaprzeczyła odpowiedzialności za kryzys żywnościowy, obwiniając zachodnie sankcje, które ograniczyły jej eksport, a Ukrainę założyła podwodne miny przy wejściu do jej portów.

Teraz Rosja i Ukraina oskarżają się nawzajem o układanie pływających min wokół Morza Czarnego.

Sygnalizując pogłębiający się spór energetyczny między Rosją a Europą, Rosja poinformowała w poniedziałek, że Gazprom nie zrobił nic, aby pomóc w pilnych naprawach swojego głównego gazociągu do Europy, Nord Stream 1, po dalszych spadkach produkcji i eksportu. Czytaj więcej

Gaz z Rosji zaspokajał 40% potrzeb europejskich, zanim Rosja wysłała wojska na Ukrainę. Rosja ograniczyła w zeszłym tygodniu dostawy gazu przez Nord Stream 1 do 20% przepustowości, twierdząc, że turbina wysłana do Kanady w celu konserwacji nie została zwrócona, a inny sprzęt wymaga naprawy.

Rosyjski postęp

Rosja zaatakowała Ukrainę w ramach, jak to nazwała, „specjalnej operacji” mającej na celu zmilitaryzowanie jej sąsiadów. Ukraina i Zachód odrzuciły to jako bezpodstawny pretekst do wojny.

READ  Tajna Służba zniszczyła teksty z 5 i 6 stycznia 2021 r., mówi urzędnik

Po nieudanej próbie zdobycia stolicy, Kijowa na początku wojny, Rosja zamierza teraz zająć wschodni region Donbasu, składający się z regionów Doniecka i Ługańskiego, częściowo okupowanych przed inwazją przez wspieranych przez Rosję separatystów, a także znaczną część południa. Krym z Ukrainy w 2014 roku.

Ołeksij Arestowycz, doradca ukraińskiego prezydenta, powiedział mediom, że 22 tys. rosyjskich żołnierzy przygotowuje się do ataku na miasta Krzywy Róg i Mikołajów, gdzie czeka „wystarczająca liczba” sił ukraińskich.

W kontrolowanym przez Rosję regionie Chersoniu wojska ukraińskie wyzwoliły około 50 miast, powiedział Jurij Sobolewski, wiceprzewodniczący obalonej rady regionalnej Chersoniu.

„Rosyjskie wojska ponoszą znaczne straty w regionie Chersoniu” – napisał w telegramie Sobolewski.

Reuters nie mógł zweryfikować raportu z pola bitwy.

Serhiy Gaidai, gubernator niemal całkowicie kontrolowanego przez Rosję regionu Ługańska, powiedział, że zagraniczni bojownicy przybywają, aby pomóc siłom rosyjskim.

„Zauważyliśmy, że do regionu przybywa coraz więcej prywatnych firm wojskowych – grupy Wagnera” – powiedział Gaidai ukraińskiej telewizji, dodając, że te nieregularne siły były motywowane „pieniądzami i grabieżą”.

W zeszłym tygodniu brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjska prywatna firma wojskowa Wagner mogłaby otrzymać odpowiedzialność za jednostki frontowe na wschodniej Ukrainie, prawdopodobnie w obliczu niedoboru piechoty w Rosji.

Keidai powiedział, że partyzanci niszczą infrastrukturę, w tym sieci gazowe i wodne, w dotkniętych miastach Ługańska, aby spowolnić siły rosyjskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego; Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.