W miarę eskalacji napięć w regionie izraelskie ataki powietrzne wymierzone są w syryjskie miasto Aleppo Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Syryjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że „agresja powietrzna” nadeszła znad Morza Śródziemnego i uderzyła w wiele miejsc.

Według syryjskiego Ministerstwa Obrony Izrael obrał za cel irańskie obiekty wojskowe w syryjskim mieście Aleppo, powodując pewne szkody materialne.

W sobotnim oświadczeniu stwierdzono, że Izrael przeprowadził atak powietrzny z kierunku Morza Śródziemnego, na zachód od Latakii, obierając za cel szereg punktów na południe od miasta Aleppo.

Oficjalne media syryjskie, powołując się na źródło wojskowe, podały, że „izraelski wróg przeprowadził atak powietrzny… wycelowany w kilka punktów na południe od miasta Aleppo” około godziny 17:20 (14:20 GMT) w sobotę.

Prorządowe radio Sham FM podało, że do ataków doszło w pobliżu lotniska w Aleppo, ale nie spowodowały one szkód.

Ali Hashem, korespondent Al Jazeery z Naqoura w południowym Libanie, powiedział: „Wygląda na to, że te ataki w Aleppo przeprowadzono od strony morza”.

Dodał: „Samoloty bojowe były obecne nad Morzem Śródziemnym, kiedy wystrzeliły rakiety w stronę kilku celów w mieście Aleppo”.

Podczas ponad dekady wojny w Syrii Izrael przeprowadził setki nalotów na swoje terytorium, wycelowując przede wszystkim w siły wspierane przez Iran, w tym bojowników libańskiego Hezbollahu, a także pozycje armii syryjskiej.

Jednak Izrael nasilił swoje ataki od czasu rozpoczęcia operacji wojskowej w Gazie 7 października, co doprowadziło do napięć na całym Bliskim Wschodzie.

Hashem powiedział, że atak w Aleppo „nie był bezprecedensowy”.

„Kilkakrotnie miały miejsce ataki w Aleppo, Damaszku i wczoraj [Friday] „Doszło do ataku na Albukamal, obszar na granicy Syrii i Iraku”.

Dodał: „Wydaje się, że stanowi to część pewnego schematu, ponieważ grupa powiązana z Albukamal była powiązana z dowódcą irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, który zaledwie kilka dni temu zginął w Damaszku”.

W poniedziałek w izraelskim nalocie pod stolicą Syrii, Damaszkiem, zginął starszy doradca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

READ  Zełenski: Trwają ofensywne działania przeciwko Rosji | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Radhi Mousavi był odpowiedzialny za koordynację sojuszu wojskowego między Syrią a Iranem.


Zemsta na granicy izraelsko-libańskiej

Atak na Aleppo nastąpił w sobotę po kolejnym izraelskim nalocie na przygraniczne miasto w południowym Libanie.

Hashem Al Jazeery poinformowała, że ​​do ataku doszło po tym, jak wspierana przez Iran grupa Hezbollah przyznała się do trzech ataków na izraelskie bazy wojskowe na granicy.

Dodał: „Było kilka izraelskich nalotów, większość z nich na miasto Bint Jbeil… Według doniesień nie było ofiar”.

„Inne miasto bliżej izraelskiej granicy zostało zaatakowane przez Izrael w dzielnicy mieszkalnej. „To zwiększa ryzyko ofiar cywilnych na co dzień.”

Izrael i Hezbollah, wraz z garstką mniejszych grup zbrojnych działających w południowym Libanie, od początku ofensywy w Gazie wypracowały stały rytm wymiany zdań.

Co najmniej 21 672 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci, zginęło w Gazie podczas prawie trzymiesięcznej operacji izraelskiej, w ramach której wysiedlono także prawie 2,3 miliona mieszkańców Strefy.

Ataki w Syrii i Libanie również wynikają z obaw, że izraelska wojna w Gazie może przerodzić się w szerszy konflikt regionalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *