W miarę przyspieszania dochodzenia UE Apple zamierza zamknąć ofertę francuskich iPhone’ów 12

  • Apple twierdzi, że wprowadza aktualizację oprogramowania dla iPhone’a 12 we Francji
  • Francja twierdzi, że aktualizacja powinna umożliwić wznowienie sprzedaży iPhone’a 12
  • Apple twierdzi, że nadal zaprzecza doniesieniom dotyczącym promieniowania we Francji
  • Niemcy twierdzą, że są w kontakcie z Francją w sprawie ustaleń UE
  • Włochy planują poprosić Apple o aktualizację oprogramowania – źródło

PARYŻ, 15 września (Reuters) – Apple (AAPL.O) obiecał w piątek aktualizację oprogramowania iPhone’a 12s we Francji, aby rozwiązać spór dotyczący poziomu promieniowania, ale obawy w innych krajach europejskich zasygnalizowały podobne działania gdzie indziej.

Francja wstrzymała w tym tygodniu sprzedaż telefonów iPhone 12 po tym, jak testy wykazały przekroczenie dopuszczalnych limitów narażenia na promieniowanie.

Apple zakwestionował ustalenia, twierdząc w piątek, że iPhone 12 uzyskał certyfikat kilku międzynarodowych organów jako zgodny ze światowymi standardami, ale wyda aktualizację oprogramowania uwzględniającą metody testowania stosowane we Francji.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat naukowcy przeprowadzili liczne badania w celu oceny zagrożeń zdrowotnych związanych z telefonami komórkowymi. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie stwierdzono żadnych szkodliwych skutków zdrowotnych ich stosowania.

Jednak ostrzeżenie przed promieniowaniem we Francji, oparte na wynikach testów przeprowadzonych w innych krajach, wzbudziło obawy w całej Europie.

Belgia oświadczyła, że ​​przeprowadzi własny przegląd, natomiast Niemcy oświadczyły, że skontaktowały się z władzami francuskimi w celu znalezienia rozwiązania ogólnounijnego. Nie jest od razu jasne, czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania dla całego bloku.

Tymczasem Włochy mają poprosić Apple o aktualizację oprogramowania iPhone’a 12s, podało źródło rządowe.

Holenderski Urząd ds. Infrastruktury Cyfrowej oświadczył, że przeprowadzi własne dochodzenie w ciągu dwóch tygodni i skontaktował się z Apple oraz władzami niemieckimi i francuskimi. Firma podała, że ​​otrzymała telefony od zaniepokojonych konsumentów.

READ  Podejrzany aresztowany w seryjnych zabójstwach w Stockton

Francuski rząd z zadowoleniem przyjął aktualizację oprogramowania Apple, twierdząc, że zostanie ona szybko przetestowana i powinna pozwolić na wznowienie sprzedaży stosunkowo starego modelu iPhone’a 12 wprowadzonego w 2020 roku.

„Wydamy aktualizację oprogramowania użytkownikom we Francji, aby uwzględnić protokół używany przez francuskie organy regulacyjne. Oczekujemy, że iPhone 12 będzie nadal dostępny we Francji” – oznajmiło Apple w oświadczeniu.

„Jest to związane ze szczególnym protokołem testowym stosowanym przez francuskie organy regulacyjne i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa” – stwierdzono.

Apple regularnie publikuje aktualizacje oprogramowania dla swoich telefonów i komputerów, często w celu rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem. Mogą skupiać się na konkretnym modelu lub regionie, a czasami Apple publikuje aktualizacje kilka razy w miesiącu.

Wspólne testy

Francuska Agencja Narodowa Częstotliwości (ANFR) podała we wtorek, że współczynnik absorpcji właściwej (SAR) iPhone’a 12 – miara proporcji energii o częstotliwości radiowej z urządzenia pochłanianej przez organizm – jest wyższy niż prawnie dopuszczalny, co spowodowało sprzedaż zawieszenie. .

Zmiana francuskich przepisów w 2020 r. umożliwiła badanie SAR na kończynach – trzymając telefon w dłoniach – a także na głowie i tułowiu, tak jak jest to stosowane gdzie indziej. We francuskich testach SAR kończyn iPhone 12 nie powiódł się, mierząc w odległości 0 mm w porównaniu z odległością 5 mm w testach fizycznych.

Eksperci branżowi stwierdzili, że nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa, ponieważ limity regulacyjne oparte na ryzyku poparzenia lub nagrzania na skutek promieniowania telefonu zostały ustalone znacznie poniżej poziomu, na którym naukowcy znaleźli dowody szkodliwości.

„Podejrzewam, że ostatecznie całe wydarzenie zostanie szybko zapomniane” – powiedział Ben Wood, główny analityk w CCS Insight, podkreślając, że iPhone 12 to starszy model.

Firma Apple wypuściła we wtorek iPhone’a 15, a iPhone’a 12 nie można kupić bezpośrednio od Apple. Można go jednak kupić od osób trzecich, które handlują wysyłkowo lub starymi telefonami.

READ  Dochodzenie Fox News w sprawie zniesławienia nadszarpnęło zaufanie niektórych widzów

Większym problemem byłoby potencjalne wycofanie produktu, któremu Francja zagroziła, gdyby Apple odmówił wydania aktualizacji oprogramowania.

Przychody Apple w Europie w ubiegłym roku wyniosły około 95 miliardów dolarów, co czyni Apple drugim co do wielkości regionem po Stanach Zjednoczonych. Niektóre szacunki sugerują, że w ubiegłym roku w Europie sprzedano ponad 50 milionów iPhone’ów.

Amerykańska firma nie dzieli sprzedaży według kraju czy modelu.

Doniesienia Elisabeth Bino i Tassilo Hummela w Paryżu, Elviry Polliny w Mediolanie, Hakana Ersena w Berlinie i Toby’ego Sterlinga w Amsterdamie; Dodatkowe raporty: Dominique Vidalon i Subanta Mukherjee Redakcja: Ingrid Melander i Silvia Alosi Redakcja: Mark Potter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *