Walery Giergiew, sojusznik Putina, został usunięty ze stanowiska szefa dowództwa w Monachium

Valery Gergiev, rosyjski dyrygent i wybitny zwolennik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, został we wtorek zwolniony ze stanowiska głównego dyrygenta Monachijskiej Orkiestry Filharmonicznej po tym, jak odmówił potępienia inwazji Putina na Ukrainę.

Dieter Reiter, burmistrz Monachium, ogłosił swoją decyzję w komunikacie prasowym, mówiąc, że rozwiązanie umowy pana Gergieva jest jedyną dostępną opcją.

Nagłe zwolnienie Gergieva, trzy lata przed wygaśnięciem jego kontraktu, było największą jak dotąd przeszkodą dla konduktora pociągu, który był celem powszechny gniew oraz potępienie w ostatnich dniach za jego wieloletnie poparcie dla Putina i jego polityki.

Miasto podało, że pan Gergiev, który pełnił funkcję komendanta okręgu od 2015 roku, nie odpowiedział na piątkowe żądanie pana Reitera, by do poniedziałku potępić „brutalną wojnę agresywną” Putina lub zwolnić go z urzędu. .

W komunikacie prasowym stwierdzono, że „ze skutkiem natychmiastowym nie będzie dalszych koncertów Orkiestry Filharmonii Monachijskiej” pod dyrekcją pana Gergieva.

„Oczekiwałem, że ponownie rozważy i zrewiduje swoją bardzo pozytywną ocenę rosyjskiego przywódcy. Nie zrobił tego” – powiedział Reiter w swoim oświadczeniu. W oświadczeniu dodano, że jedyną opcją jest wypowiedzenie.

Pan Gergiev nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz we wtorek.

Dyrygent, jeden z najwybitniejszych rosyjskich ambasadorów kultury, od czwartkowej inwazji Putina przegrywa koncerty i trasy koncertowe po całym świecie, co skłoniło do zerwania z nim kontaktów długą listę instytucji sztuk scenicznych. Jednak utrata wiodącej pozycji na czele wielkiej europejskiej orkiestry sugeruje poważniejsze reperkusje dla jego międzynarodowej kariery.

To zdumiewający zwrot dla pana Gergieva, którego napięty harmonogram i regularne kontakty z wieloma czołowymi światowymi salami koncertowymi i operami sprawiły, że Bachtrack, który sporządza statystyki dotyczące występów muzyki klasycznej, zyskał światową reputację. najbardziej zajęty dyrygent W ostatnich czasach pory roku.

READ  6 najlepszych ścieżek dźwiękowych o zjawiskach nadprzyrodzonych, certyfikowanych przez Deana Winchestera, ranking

Pan Gergiev jest wybitnym zwolennikiem Putina, wspiera jego reelekcję i występował na koncertach w Rosji i za granicą, aby promować jego politykę. Obaj znają się od wczesnych lat 90., kiedy Putin kierował Sankt Petersburgiem, a pan Gergiev rozpoczynał swoją kadencję jako przywódca Maryjskiego, zwanego wówczas Kirowem.

Pan Putin odegrał ważną rolę w sukcesie pana Gergieva, zapewniając finansowanie Teatru Maryjskiego, gdzie pan Gergiev pełni funkcję dyrektora generalnego i dyrektora artystycznego.

Jego międzynarodowe zaangażowanie zaczęło wysychać w zeszłym tygodniu, kiedy Carnegie Hall i Filharmonicy Wiedeńscy upuściłem to Z serii pokazów. W niedzielę menedżer Gergieva ogłosił, że kończy współpracę z klientem.

Dyrektor, Markus Felsner, powiedział w oświadczeniu, że nie da się obronić pana Gergieva, który określił go jako „jednego z największych liderów zespołu wszechczasów, wizjonerskiego artystę kochanego i podziwianego przez tak wielu z nas, który nie chciał, lub nie mógł zakończyć swojego poparcia”. Długoletni proklamator reżimu, który doszedł do popełnienia takich zbrodni”.

W poniedziałek opad był kontynuowany podczas szwajcarskiego festiwalu Verbier mówić Poprosiłem i przyjąłem rezygnację Pana Gergieva z funkcji Dyrektora Muzycznego Orkiestry Festiwalowej. (Festiwal zapowiedział również, że zabroni innym artystom, którzy okazali poparcie dla działań Putina, i że zwróci darowizny od osób fizycznych pod sankcjami zachodnich rządów.)

Edinburgh International Festival w Szkocji, gdzie pan Gergiff pełnił również funkcję Honorowego Przewodniczącego Powiedział W poniedziałek, że zrezygnował po tym, jak został o to poproszony. Philharmonie de Paris, francuski kompleks sztuk scenicznych, ogłosił odwołanie dwóch kwietniowych koncertów z panem Gergievem i Orkiestrą Maryjską. Festiwal w Lucernie w Szwajcarii Powiedział Dwa koncerty w sierpniu z Panem Gergievem i Maryjskim zostały odwołane.

„W świetle aktów wojennych Rosji, które naruszają prawo międzynarodowe, wysyłamy wyraźny sygnał solidarności z narodem Ukrainy” – powiedział w oświadczeniu Michael Hefleger, dyrektor wykonawczy i artystyczny festiwalu.

Krótko po tym, jak burmistrz Monachium ogłosił swoją decyzję we wtorek, rzecznik Elbphilharmonie w Hamburgu w Niemczech – kolejnej dużej sali koncertowej – powiedział, że odwołał również przyszłe zobowiązania pana Gergieva. Kilka innych instytucji również groziło anulowaniem rezerwacji u pana Gergieva, w tym Orkiestra Filharmonii Rotterdamskiej i Teatro alla Scala w Mediolanie.

Alex Marshall przyczynił się do powstania reportaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *