Wall Street Journal: Modele modemów 5G Apple’a są trzy lata za najlepszym chipem Qualcomma

W ciągu ostatnich kilku lat Apple wydał miliardy dolarów na próby opracowania własnego chipa modemu, który miałby zastąpić chipy modemu Qualcomm stosowane w iPhone’ach, ale nowy chip jest chroniony zaporą płatniczą dziennik „Wall Street W raporcie zauważono, że na podejście Apple do projektu miały wpływ nierealistyczne cele, słabe zrozumienie związanych z nim wyzwań i całkowicie bezużyteczne prototypy.


Plan Apple dotyczący zaprojektowania własnego, wewnętrznego modemu doprowadził do zatrudnienia tysięcy inżynierów: Apple przejął większość działalności Intela w zakresie modemów do smartfonów w 2019 r. i obsadzając szeregi projektu inżynierami Intela i innymi osobami zatrudnionymi w Qualcomm, kadra kierownicza firmy wyznacz sobie cel bycia Chip modemu będzie gotowy na jesień 2023 roku.

Projekt nowoczesnego chipa otrzymał nazwę kodową Sinope, na cześć nimfy z mitologii greckiej, która pokonała Zeusa.

Jednak z raportu wynika, że ​​„dla wielu ekspertów projektu zajmujących się technologią bezprzewodową szybko stało się jasne, że osiągnięcie celu jest niemożliwe”.

Według byłych inżynierów i kadry kierowniczej zaznajomionych z projektem, którzy rozmawiali z byłymi inżynierami i dyrektorami firmy, którzy mieli kontakt z firmą Apple, przeszkody na drodze do ukończenia chipa były „w dużej mierze dziełem Apple” dziennik „Wall Street. Zespoły pracujące nad projektem zostały spowolnione przez wyzwania techniczne, słabą komunikację i podziały wśród menedżerów co do tego, czy warto projektować chipy, a nie je kupować.

Z raportu:

Apple planowało przygotować swój chip modemowy do użytku w nowych modelach iPhone’a. Jednak testy przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku wykazały, że chip działa wyjątkowo wolno i jest podatny na przegrzanie. Jego płytka drukowana była tak duża, że ​​zmieściła się w niej połowa iPhone’a, przez co nie nadawała się do użytku.

Zespoły zostały podzielone na osobne grupy w całych Stanach Zjednoczonych i za granicą bez światowego lidera. Niektórzy menedżerowie zniechęcali do rozpowszechniania złych wiadomości o opóźnieniach lub niepowodzeniach inżynierów, co prowadziło do nierealistycznych celów i opóźnień w terminach.

Zdolność Apple do projektowania własnych mikroprocesorów dla iPhone’a i iPada podobno doprowadziła firmę do przekonania, że ​​​​jest w stanie wyprodukować chipy modemowe. Jednakże chipy te przesyłają i odbierają dane bezprzewodowo z różnych typów sieci bezprzewodowych i muszą spełniać rygorystyczne standardy łączności, aby obsługiwać operatorów bezprzewodowych na całym świecie, co znacznie utrudnia ich zadanie.

„Tylko dlatego, że Apple produkuje najlepszy krzem na świecie, niedorzecznością jest myśleć, że może też zbudować modem” – powiedział Jaydeep Ranade, były dyrektor Apple ds. rozwiązań bezprzewodowych, który opuścił firmę w 2018 r., czyli w roku rozpoczęcia projektu.

Menedżerowie podobno lepiej zrozumieli wyzwanie, gdy Apple przetestowało swoje prototypy pod koniec ubiegłego roku. Wyniki były tak złe, że chipy pozostawały „w zasadzie trzy lata za najlepszym chipem modemu Qualcomm”, a ich użycie groziło zmniejszeniem prędkości bezprzewodowej iPhone’a w porównaniu z konkurencją, twierdzą osoby zaznajomione z testami, które rozmawiały z dziennik „Wall Street.

Apple był zmuszony ugodzić się z Qualcomm i od tego czasu wykorzystuje chipy modemu 5G Qualcomm w swoich najnowszych modelach iPhone’a i iPada. Według źródeł raportu na razie rok 2025 może być najwcześniejszym rokiem, w którym technologia w końcu osiągnie wystarczający postęp, aby Apple mogło wycofać Qualcomm.

READ  Podsumowanie: czekają recenzje Dragon Quest Treasures

„Te opóźnienia wskazują, że Apple nie przewidział złożoności przedsięwzięcia” – powiedział Serge Willenegger, były długoletni dyrektor Qualcomm. dziennik „Wall Street. „Komórka to bestia”. Podkreślając wagę niepowodzenia, jakie poniosło Apple, firma w zeszłym tygodniu przedłużyła umowę na zakup modemów od Qualcomm na kolejne trzy lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *