We Francji gryzące paznokcie wybory z rywalizującym powstaniem Macrona

Boise, Francja (AB) – Ze straganu pod Paryżem, który działa od 40 lat, możesz zobaczyć z pierwszej ręki, jak Eve Robert uwzględnia wzrost cen we francuskich wyborach prezydenckich. A niedzielna pierwsza tura głosowania stała się gwoździem do trumny dla urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona.

Sklepikarze, którzy bardziej interesują się tym, jak zarabiać, mówią, że zawsze kupują małe ilości starannie ułożonych owoców i warzyw Roberta. A niektórzy z jego klientów nie przychodzą na rynek po bagietki, sery i inne pyszne dania. Robert podejrzewa, że ​​niektórzy ludzie nie będą mogli zabrać swoich pojazdów do sklepu ze względu na wysoki koszt paliwa.

„Ludzie się boją – w końcu ceny paliw rosną” – powiedział w piątek, gdy kampania jednego z dwóch francuskich dramatów wyborczych na tle wojny Rosji na Ukrainie dobiegła końca..

Macron, polityczny centrysta, od miesięcy był jak hazard, aby wygrać drugą kadencję jako pierwszy prezydent Francji od 20 lat. Ale w końcowej fazie kampanii ta scena wyblakła. Ból inflacji i pompy, cen żywności i energii mocno uderzył w rodziny o niskich dochodach, a następnie powrócił do hegemonicznych tematów wyborczych. Mogą w niedzielę doprowadzić wielu wyborców w ręce Marine Le Pen, skrajnie prawicowej liderki, która jest politycznym przeciwnikiem Macrona.

Macron, obecnie 44-latek, wpadł do Le Pen w osuwisku W 2017 roku obejmie stanowisko najmłodszego prezydenta Francji. W przeciwieństwie do byłego bankiera Le Pena, zagorzałego zwolennika współpracy europejskiej, był postrzegany jako zwycięstwo nad populistyczną, nacjonalistyczną polityką, która nastąpiła po wyborze Donalda Trumpa do Białego Domu. A Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii EuropejskiejOba w 2016 roku.

Aby zaimponować wyborcom, Macron odnosi sukcesy gospodarcze: francuska gospodarka odbudowuje się szybciej niż oczekiwano po wpływie Covid-19, przy 7% stopie wzrostu w 2021 r., najwyższej od 1969 r. Kryzys finansowy z 2008 roku. Gdy 24 lutego Rosja najechała UkrainęMacron otrzymał również lokal wyborczy, gdy ludzie gromadzili się wokół przywódcy z czasów wojny, prowokując najgorszy kryzys bezpieczeństwa w Europie od czasów II wojny światowej.

READ  Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy wzywa ONZ

Ale 53-letni Le Pen jest teraz znacznie bardziej dopracowany, silny i entuzjastyczny Jako przeciwniczka polityczna, podjęła trzecią próbę jako pierwsza kobieta-prezydent Francji. A on prowadził szczególnie intensywną i miesiącami kampanię na temat kosztów utrzymania, wykorzystując kwestię, która zdaniem ankieterów jest najważniejsza w umysłach wyborców.

Le Pen osiąga dwa godne uwagi osiągnięcia. Pomimo planów drastycznego ograniczenia imigracji i odzyskania niektórych praw muzułmanów we Francji, wydaje się, że przekonał rosnących wyborców, że nie jest już niebezpiecznym, rasistowskim nacjonalistycznym ekstremistą, o którego oskarżają go krytycy, w tym Macron.

Zrobiła to w pewnym stopniu osłabiając część swojej retoryki i agresji. Miała również pomoc z zewnątrz: Prezydent prowadzony przez Erica JemmoreWciąż skrajnie prawicowy łazik Dzięki wielokrotnym potępieniom za mowę nienawiści odniósł dosadną korzyść, czyniąc go prawie głównym nurtem w porównaniu z Le Pen.

Po drugie, jeszcze bardziej zdumiewające: Le Pen uniknął znaczącej komplikacji dzięki swojej poprzedniej bliskości z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Pojechała na Kreml, żeby się z nim spotkać Podczas swojej ostatniej kampanii prezydenckiej w 2017 roku. Jednak w następstwie wojny na Ukrainie to potencjalne zakłopotanie nie zwróciło zwolenników Le Pena przeciwko niemu. Powiedział, że inwazja była „całkowicie niebezpieczna” i że zachowanie Putina było „niewybaczalne”.

Na swoim straganie Robert mówi, że planuje głosować na Macrona z powodu miliardów euro (dolarów), które jego rząd wydał na szczyt epidemii COVID-19, aby utrzymać ludzi, firmy i francuską gospodarkę. Kiedy targi żywnościowe zostały zamknięte, Robert otrzymywał 1500 euro (1600 USD) miesięcznie na wędrówkę po niej.

„Nigdy nie zostawił nikogo na poboczu” — mówi o Macronie.

Ale tym razem uważa, że ​​Le Pen też ma szansę.

„Zmieniła sposób, w jaki mówi” – ​​powiedział Robert. „Nauczyła się uspokajać.”

READ  Akcje europejskie walczą o kierunek ze względu na wzrost ropy i gazu ziemnego

Oprócz ogromnej niespodzianki, oczekuje się, że zarówno Macron, jak i Le Pen ponownie awansują z pola pierwszej rundy z 12 kandydatami, którzy wygrają drugą turę głosowania 24 kwietnia, aby zorganizować rewanż dla wszystkich. Lider lewicy Jean-Luc Mélenchon prawdopodobnie zajmie trzecie miejsce. Niektóre terytoria zamorskie we Francji na Pacyfiku, Karaibach iw Ameryce Południowej głosują w sobotę, a terytorium francuskie w niedzielę.

Na początku marca, kiedy Macron przerwał swoją kampanię w miejscowości Boise na zachód od Paryża, na początku marca wyborcy umieścili go w dwucyfrowym Le Pen. Choć sukces Le Pen może nadal wydawać się mało prawdopodobny, wiele korzyści Macrona od tamtego czasu wyparowało. Macron, który był zajęty wojną na Ukrainie, być może zapłacił cenę za swoją nieco stłumioną kampanię, która zraziła go do niektórych wyborców.

Mary-Helen Hirell, 64-letnia emerytowana poborca ​​podatków, głosowała na Macrona w 2017 roku, ale powiedziała, że ​​znów jest na niego zła. Hirrell, który walczy o emeryturę z rosnącymi cenami, powiedział, że zamierza przenieść swój głos na Le Pen, który obiecał obniżki podatków od paliw i energii, co według Macrona spowoduje spustoszenie.

Hirrell powiedział, że chociaż związek Le Pena z Putinem „niepokoi mnie”, głosowanie na niego byłoby sposobem na protest przeciwko Macronowi i jego porażce w lepszej ochronie ludzi przed inflacją.

„Teraz jestem częścią„ wszystkich przeciwko obozowi Macron ”- powiedział. – Oszukuje nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.