Według najnowszej analizy: ScienceAlert, indyjskie płyty tektoniczne rozdzieliły się pod Tybetem na dwie części

Silniki, które napędzają wzrost najwyższych gór świata w niebo, działają głęboko pod skórą planety. Geolodzy mają pewne pojęcie o mechanizmach działania, ale dotychczasowe dowody pozostawiły niewiele miejsca na debatę na temat szczegółów.

Oprócz nowego spojrzenia na poprzednie badania, niedawna analiza nowych danych sejsmicznych zebranych z całego południowego Tybetu dostarczyła uderzającego obrazu gigantycznych sił działających pod Himalajami.

Prześlij Konferencja Amerykańskiej Unii Geofizycznej W grudniu ubiegłego roku w San Francisco badacze z instytucji w Stanach Zjednoczonych i Chinach opisali rozpad indyjskiej płyty kontynentalnej w wyniku jej tarcia o dno euroazjatyckiej płyty tektonicznej znajdującej się nad nią.

(Rainer Leśniewski/iStock/Getty Images)

Jest to zaskakujący kompromis w stosunku do dwóch modeli obecnie preferowanych jako wyjaśnienia wypiętrzenia Wyżyny Tybetańskiej i masywnego pasma górskiego Himalajów.

W obu przypadkach przyczyną jest zderzenie kawałków skorupy należących do Indii i Eurazji. Począwszy od około 60 milionów lat temu, płyta indyjska została zepchnięta pod swojego północnego sąsiada, niesiona przez strumienie stopionej skały w obrębie płaszcza.

Stopniowo ląd euroazjatycki wznosił się ku niebu na ramionach tonącego olbrzyma, dając nam najwyższe wzniesienia na Ziemi.

Badania gęstości płaszcza i skorupy wskazują, że dość pływająca indyjska płyta kontynentalna nie powinna łatwo zatonąć, co oznacza, że ​​jest prawdopodobne, że zanurzone fragmenty skorupy nadal będą ocierać się o brzuch płyty eurazjatyckiej, a nie pod nią. Zapadła się głęboko w płaszcz.

Inną możliwością jest to, że indyjskie malarstwo zostało zniekształcone w sposób, który spowodował, że niektóre jego części pomarszczyły się i złożyły, a inne zwisały i zapadały.

W zależności od rodzaju preferowanych dowodów i sposobu traktowania danych pojawiają się różne punkty widzenia.

W badaniu przeprowadzonym przez geofizyka z Chińskiego Uniwersytetu Oceanicznego Lin Liu badacze połączyli „górę i dół” Fala S I Dane dotyczące podziału fali ścinającej Z 94 szerokopasmowych stacji sejsmicznych rozmieszczonych z zachodu na wschód w południowym Tybecie i połączonych z wcześniej zebranymi „tam i z powrotem” Dane załamka P Aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz dynamiki poniżej.

READ  „Jeden z największych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano”

Ustalili, że płyta indyjska nie tylko kołysała się płynnie pod płytą eurazjatycką, ani nie była zwinięta niczym dywanik na śliskiej podłodze.

Zamiast tego rozpada się, a jego gęsta podstawa odrywa się i zatapia w płaszczu, podczas gdy jaśniejsza górna połowa kontynuuje podróż tuż pod powierzchnią.

Chociaż modele komputerowe sugerują, że grubsze części niektórych płyt mogą pękać w ten sposób, badanie dostarcza pierwszego eksperymentalnego dowodu, że tak się dzieje.

Opis zespołu jest spójny z modelami geologicznymi opartymi na granicach wody źródlanej wzbogaconej helem-3 oraz wzorach pęknięć i trzęsień ziemi w pobliżu powierzchni, które razem potwierdzają poniższą mapę rzezi, na której części starożytnej płyty indyjskiej pojawiają się mniej więcej mniej nienaruszone. , a kolejna rozpada się na głębokości około 100 kilometrów, umożliwiając bazie przekształcenie się w stopione jądro planety.

Posiadanie jasnego, trójwymiarowego opisu granic i granic płyt podczas ich pocierania nie tylko ułatwia zrozumienie, jak nasza powierzchnia wygląda tak, jak wygląda, ale może pomóc w przyszłych metodach przewidywania trzęsień ziemi.

Badanie ma nastąpić w 2023 roku Konferencja Amerykańskiej Unii Geofizycznej. Wersja przeddrukowa badania jest Dostępny online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *