Wiadomości na żywo i najnowsze aktualizacje dotyczące wojny ukraińsko-rosyjskiej

Siły ukraińskie utrzymują się w ciężkich walkach w oblężonym południowym mieście Mariupol, ale sytuacja humanitarna uległa pogorszeniu, większość infrastruktury została zniszczona i jest jakieś wyjście, mówią lokalni urzędnicy.

Wiceminister obrony Hannah Maliar powiedziała w czwartek, że siły ukraińskie wciąż toczą ciężkie walki. Siły rosyjskie od tygodni bombardują miasto, uniemożliwiając ewakuację na dużą skalę i utrudniając uzyskanie informacji.

Prorosyjscy separatyści powiedzieli, że zdobyli centrum miasta w czwartek, ale nie ma dowodów na poparcie tej obietnicy, a lokalni urzędnicy i zachodni analitycy wojskowi powiedzieli, że miasto jest w rękach Ukraińców.

„Ukraińskie siły zbrojne robią wszystko, co w ich mocy, aby wyzwolić miasto, ale jest to bardzo skomplikowane” – powiedziała Maliar, dodając, że urzędnicy uważają, że rosyjska armia planuje wykorzystać Mariupol do zajęcia innych terytoriów.

Władze miasta działają z Zaporoże, innego miasta położonego około 130 mil na północny zachód od Mariupola, a urzędnicy przyznali, że trudno jest uzyskać pełny obraz walk. Jednak doradca władz miasta Piotr Andryszczenko powiedział, że sytuacja militarna w mieście uległa w ostatnich tygodniach stagnacji w związku z ciężkimi walkami.

„To trudne, ponieważ nie jesteśmy fizycznie w Mariupolu” – powiedział, dodając, że urzędnicy polegali w pewnym stopniu na zdjęciach opublikowanych przez siły rosyjskie i nadal są w kontakcie z mieszkańcami miasta.

Udostępnianie informacji zamieni te zasoby w cele. „To bardzo niebezpieczne dla reszty” – powiedział. Andryszczenko powiedział.

Rzecznik praw człowieka Ukrainy Ludmiła Denisowa powiedziała w czwartkowym oświadczeniu w Telegramie, że są to mężczyźni. Bojownicy prorosyjscy zostali siłą wepchnięci do okupowanych obszarów na obrzeżach Mariupola.

Tysiące cywilów od czasu do czasu wyjeżdża prywatnym samochodem przez niebezpieczne punkty kontrolne i niebezpieczne pasy. Ale według lokalnych urzędników jest około 130 000 osób.

Miasto jest głęboko uwikłane w kryzys humanitarny, ma ograniczony dostęp do żywności, wody i elektryczności oraz sporadyczne lub niepewne możliwości ucieczki. Pan powiedział, że nie da się naprawić infrastruktury krytycznej. Andryszczenko powiedział.

READ  Benz odrzuca zwycięstwo NCAA nad transpłciową pływaczką Leah Thomas, wygrywa Emma Wyand

Julia Gorbunowa, redaktorka Human Rights Watch, autorka raportu o przedkonfliktowych zbrodniach wojennych w Rosji, powiedziała, że ​​obawia się, że to, co wydarzyło się na przedmieściach Puja i Kijowa, gdzie dziesiątki cywilów zginęło po wycofaniu się Rosjan, może być powiększony w Mariupolu. .

„Nie mogę przestać myśleć o tym, co zobaczymy w Mariupolu” – powiedział. „Patrzyliśmy na wioski liczące kilka tysięcy osób”.

Odkąd w zeszłym miesiącu rozpoczęło się oblężenie, siły rosyjskie zniszczyły większość infrastruktury miasta i ponad 5000 osób zginęło, powiedział w środę burmistrz Mariupola Vadim Poichenko. Na wirtualnym okrągłym stole.

dług…Aleksander Ermoszenko / Reuters

Pan. Andriuszczenko powiedział, że doniesienia o rosyjskim nagraniu wideo, na którym ratownicy medyczni i pacjenci opuszczają ostatni szpital operacyjny w Mariupolu, potwierdziły, że personel został przewieziony do obszaru kontrolowanego przez Rosjan, zamiast wpuścić go na terytorium Ukrainy.

„Mamy wiele informacji i wiemy o wszystkim, co dzieje się w mieście” – powiedział, dodając, że władze monitorują zakrzywiony raport rosyjskiej telewizji państwowej, aby uzyskać wizualne potwierdzenie doniesień z ziemi.

Rosyjskie agencje informacyjne udostępniły zdjęcia rosyjskich sił udzielających pomocy humanitarnej cywilom w supermarkecie. Zdjęcia pokazują pola pomocy „Z”, symbol poparcia dla inwazjiI hashtag przetłumaczony na rosyjski jako „Sami się nie poddamy”.

W zeszłym miesiącu, Zdjęcia satelitarne pokazują setki osób ustawionych w jednym sklepieZnajduje się w strefie przemysłowej na zachodnich obrzeżach miasta, nad którą od jakiegoś czasu rządzą siły rosyjskie.

„Rosjanie próbują zdobyć trochę jedzenia dla naszych ludzi” – powiedział. Powiedział Andriyushchenko. Przyznał, że cieszy go, że ludzie mieli bardzo potrzebne układy, ale być może zostali zabrani z ukraińskich magazynów na terenach okupowanych.

„Wszystkie te humanitarne artykuły są produkowane na Ukrainie – i mówią, że to rosyjskie” – powiedział.

READ  Xian walczy z największą erupcją COVID-19 w chińskim mieście w tym roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.