Widziano „silny, ciepły wiatr” wiejący przez kosmos po tym, jak gwiazda neutronowa rozerwała swojego sąsiada

Naukowcy obserwowali silne, gorące wiatry wysyłane przez wszechświat przez gwiazdę neutronową pożerającą sąsiada.

Naukowcy, którzy go monitorowali, twierdzą, że to odkrycie może pomóc nam dowiedzieć się więcej o niektórych z najbardziej ekstremalnych rzeczy we wszechświecie.

Gorące wiatry pochodziły z binarnego układu rentgenowskiego o małej masie (LMXB), który zawiera gwiazdę neutronową lub czarną dziurę. Otrzymują paliwo z rozdrabniania materiału z pobliskiej gwiazdy, pożerając go w procesie zwanym akrecją.

Zwykle, kiedy tak się dzieje, systemy stają się jaśniejsze w sposób, który naukowcy mogą obserwować.

Wyrzucają również materiał w przestrzeń i popychają go siłą wiatru. Ale do tej pory naukowcy widzieli tylko „ciepły” gaz – nowe badanie po raz pierwszy widzi „gorący” i „zimny” gaz wydobywający się z systemu tego typu.

Zdjęcie gwiazdy neutronowej wydmuchującej ciepłe i zimne wiatry

(Gabriel Perez (IAC))

Było to możliwe, ponieważ naukowcy czekali i przygotowywali się na taką erupcję wulkanu. Okazja do bycia świadkiem tego wydarzenia przy użyciu jednych z najpotężniejszych teleskopów dostępnych na Ziemi i kosmosie pojawiła się, gdy znaleziono system o nazwie Swift J1858, który działał jako rzadki kandydat.

„Erupcje takie jak ta są rzadkie, a każda z nich jest wyjątkowa” – powiedział Noel Castro Segura z University of Southampton, główny autor badania. „Zazwyczaj jest mocno przesłonięty pyłem międzygwiazdowym, co sprawia, że ​​jest naprawdę trudny do zaobserwowania.

„Swift J1858 był wyjątkowy, ponieważ chociaż znajduje się po drugiej stronie naszej galaktyki, niejednoznaczność była wystarczająco mała, aby umożliwić badanie na pełnej długości fali”.

READ  Sonic Boom: władze poinformowały, że mieszkańcy Indiany słyszeli deszcz meteorytów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *