Wielka Brytania: Protestujący na rzecz klimatu rzucają zupę na słoneczniki Van Gogha

Demonstranci klimatyczni obrzucili w piątek zupą „słonecznik” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie w proteście przeciwko wydobyciu paliw kopalnych, ale nie spowodowały zauważalnego uszkodzenia szklanego panelu.

Grupa Just Stop Oil, która chce, aby brytyjski rząd wstrzymał nowe projekty związane z ropą i gazem, powiedziała, że ​​aktywiści wyrzucili dwie puszki zupy pomidorowej na obraz olejny, jedno z najsłynniejszych dzieł holenderskiego artysty. Dwóch protestujących również przykleiło się do ściany galerii.

Zupa została rozbryzgana na szkle pokrywającym obraz i jego złoconej ramie. „Ramka jest trochę uszkodzona, ale obraz nie jest uszkodzony” – powiedziała galeria. Dzieło jest jedną z kilku kopii „Słoneczników” namalowanych przez Van Gogha pod koniec lat 80. XIX wieku.

Metropolitan Police w Londynie poinformowała, że ​​funkcjonariusze aresztowali dwie osoby pod zarzutem popełnienia przestępstwa i rażącego włamania.

„Teraz został oderwany przez wyspecjalizowanych funkcjonariuszy i został zatrzymany na komisariacie policji w centrum Londynu” – czytamy w oświadczeniu.

Just Stop Oil przyciągnęło uwagę i krytykę za celowanie w dzieła sztuki w muzeach. W lipcu aktywiści Just Stop Oil przykleili się do kadru „Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci w Royal Academy of Art w Londynie oraz „The Hay Wain” Johna Constable’a w Galerii Narodowej.

Aktywiści zamknęli również mosty i skrzyżowania w całym Londynie podczas dwóch tygodni protestów.

Fala demonstracji nadchodzi, gdy brytyjski rząd otwiera nową rundę licencyjną na poszukiwanie ropy i gazu na Morzu Północnym, pomimo krytyki ze strony ekologów i naukowców, którzy twierdzą, że posunięcie to podważa zaangażowanie kraju w walkę ze zmianami klimatu.

READ  Mieszkańcy Tucson rozproszyli się po Polsce, aby nieść pomoc ukraińskim uchodźcom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.