Wietnamski VinFast wysyła swoje pierwsze pojazdy elektryczne do amerykańskich klientów

HAI PHUENG, Wietnam, 25 listopada (Reuters) – wietnamski producent samochodów elektrycznych VinFast poinformował w piątek, że wysłał pierwszą partię 999 pojazdów do Stanów Zjednoczonych, kończąc pięcioletnią ofertę stworzenia centrum produkcji samochodów w Azji Południowo-Wschodniej kraj. . Na rynki w Ameryce Północnej i Europie.

Firma poinformowała, że ​​pierwsze samochody mają trafić do klientów pod koniec grudnia.

Dyrektor generalny VinFast, Le Thi Thu Thuy, powiedział, że część elektrycznego SUV-a VF 8, który zostanie wysłany w piątek, zostanie wysłana do amerykańskiej usługi subskrypcji samochodów Autonomy, ale większość trafi do nabywców detalicznych, którzy zamówili pojazd.

Thuy powiedział, że VinFast spodziewa się, że w styczniu będzie w stanie wysłać drugą partię samochodów do Stanów Zjednoczonych, swojego pierwszego rynku eksportowego.

VinFast buduje fabrykę pojazdów elektrycznych w Karolinie Północnej, która czeka na ostateczną zgodę władz lokalnych.

Thuy powiedział, że firma spodziewa się rozpocząć produkcję w zakładzie w Północnej Karolinie od lipca 2024 r., a produkowane tam pojazdy elektryczne będą kwalifikować się do zachęt zgodnie z warunkami ustawy o obniżaniu inflacji, podpisanej przez prezydenta USA Joe Bidena.

Ustawa o redukcji inflacji, w obecnej formie, wymaga od producentów samochodów, aby do 2024 r. 50% metali krytycznych używanych w akumulatorach pojazdów elektrycznych pochodziło z Ameryki Północnej lub sojuszników USA, a do końca 2026 r. miało wzrosnąć do 80%.

Główni producenci samochodów stwierdzili, że cele te są nierealne i nie było od razu jasne, w jaki sposób VinFast spełni wymagania dotyczące zaopatrzenia.

„IRA była dla nas wszystkich zaskoczeniem, ale tak naprawdę nie wpływa na naszą strategię w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Reuterowi Thuy. „Kiedy zaczniemy produkować samochody w USA, nasi klienci będą uprawnieni do ulgi podatkowej”.

READ  Obszar Arlington w Amazonii, dawniej zwany National Landing, próbuje użyć NaLa

VinFast powiedział w zeszłym tygodniu, że Autonomy zamówiło 2500 samochodów elektrycznych, największe jak dotąd zamówienie firmy. VinFast powiedział, że ma prawie 65 000 zamówień na całym świecie i spodziewa się sprzedawać 750 000 pojazdów elektrycznych rocznie do 2026 roku.

Projekt fabryki w Karolinie Północnej jest opóźniony o miesiące, w oparciu o początkowe cele firmy, a pierwsza dostawa pojazdów elektrycznych zbudowanych przez VinFast nie spełniła początkowego celu, jakim było dostarczenie do grudnia 5000 pojazdów zbudowanych w fabryce w Haiphong.

Urzędnicy VinFast powiedzieli, że numer 999 dla pojazdów wysyłanych w pierwszej partii został wybrany, ponieważ w Wietnamie jest uważany za szczęśliwy numer.

„Nie ma szczęśliwszej liczby niż 999” – powiedział Thuy. Urzędnicy powiedzieli, że statek transportowy wyczarterowany z Panamy, którym wysłano pierwszą dostawę pojazdów elektrycznych VinFast, może pomieścić do 2000 pojazdów.

Akcje Vingroup, notowanej na giełdzie spółki macierzystej VinFast, która prowadzi również działalność w zakresie nieruchomości i rozwoju kurortów, wzrosły w piątek rano o 5,41%.

Reportaż Phung Nguyena. Napisane przez Kevina Królickiego. Montaż przez Eda Daviesa i Edmunda Kelmana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.