Więźniowie w Iranie: Administracja Bidena zrobiła krok naprzód w ramach porozumienia mającego na celu uwolnienie Amerykanów przetrzymywanych w Iranie, oferując odstąpienie od przekazywania Katarowi irańskich funduszy objętych embargiem.CNN

Administracja Bidena bez obawy przed sankcjami odstąpiła od przekazywania przez banki do Kataru 6 miliardów dolarów w postaci irańskich funduszy objętych embargiem, co stanowi ważny krok. Porozumienie o uwolnieniu pięciu Amerykanów Osoby uznane przez Departament Stanu USA za bezprawnie przetrzymywane w Iranie.

Proces sprowadzenia Amerykanów do domu rozpoczął się w połowie sierpnia wraz z uwolnieniem czterech Amerykanów z aresztu domowego. Oferta zrzeczenia się – którą administracja ogłosiła w poniedziałek Kongresowi – jest wyraźnym sygnałem, że proces może wchodzić w końcową fazę.

W zawiadomieniu skierowanym do Kongresu – którego kopię otrzymała CNN – potwierdził, że Stany Zjednoczone zobowiązały się do zezwolenia na wykorzystanie w celach humanitarnych 6 miliardów dolarów z zablokowanych południowokoreańskich kont na kontach zastrzeżonych w Katarze. materiały. Katar będzie nadzorował wydatkowanie tych środków.

„Transfer wymaga zaangażowania instytucji finansowych z Niemiec, Irlandii, Kataru, Republiki Korei i Szwajcarii” – napisał. Zrzeczenie się, zatwierdzone w piątek przez Blinkena, umożliwiłoby tym firmom przesyłanie pieniędzy na konta w Katarze bez obawy o amerykańskie sankcje. Pierwotnie zgłoszono to zwolnienie Powiązana prasa.

Blinken potwierdził element umowy dotyczący wymiany więźniów, zauważając, że „Stany Zjednoczone zobowiązały się do uwolnienia pięciu obywateli Iranu przetrzymywanych obecnie w Stanach Zjednoczonych”.

W oświadczeniu dla CNN rzecznik Departamentu Stanu określił zrzeczenie się jako „nie nowe”, ale „techniczne poparcie dla już ogłoszonego transferu”.

„Jak już stwierdziliśmy, Stany Zjednoczone zgodziły się przelać środki z Korei Południowej na kontrolowane rachunki w instytucjach finansowych w Katarze oraz uwolnić pięciu obywateli Iranu przetrzymywanych w Stanach Zjednoczonych, aby ułatwić uwolnienie pięciu obywateli amerykańskich przetrzymywanych w Iranie, ” powiedział rzecznik, dodając, że podpis pod zrzeczeniem złożyło pięciu obywateli amerykańskich. Stanowi to ważny krok w zapewnieniu wyzwolenia.

„Nadal pracujemy nad uwolnieniem obywateli USA niesprawiedliwie przetrzymywanych przez Iran i w dalszym ciągu monitorujemy ich zdrowie i dobrostan z pomocą naszych szwajcarskich partnerów, ale w tej chwili nie mamy żadnych aktualnych informacji”, powiedział rzecznik. zostało dodane.

READ  Poznaj emocje związane z graniem w gry kasynowe online już dziś

Wysiłki mające na celu uwolnienie Amerykanów bezprawnie przetrzymywanych w Iranie „pozostają drażliwym i ciągłym procesem” – stwierdził w oświadczeniu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrian Watson.

„Chociaż jest to krok w tym procesie, w tym tygodniu nikt nie został ani nie zostanie zwolniony z aresztu w USA” – powiedział Watson.

Mimo to rozwój sytuacji może być dobrą wiadomością dla rodzin Amerykanów zaangażowanych w transakcję – Siamaka Namasi, Morada Tahbasa, Emada Sharqi i dwóch Amerykanów, których tożsamość nie została publicznie zidentyfikowana – ponieważ wskazuje, że ich marzenie może się spełnić. Konkluzja. Namasi, Tahbas i Sharqi są przetrzymywani w Iranie od lat.

Może to spotkać się ze sprzeciwem części Republikanów w Kongresie i niektórych kandydatów na prezydenta Partii Republikańskiej, którzy wypowiadali się po ogłoszeniu w zeszłym miesiącu zarysu potencjalnego porozumienia.

CNN podała szczegóły po tym, jak w połowie sierpnia Namasi, Tahbas, Sharqi i czwarty Amerykanin zostali umieszczeni w areszcie domowym. Piąty Amerykanin przebywał już w areszcie domowym.

Rzecznik Departamentu Stanu zauważył, że zrzeczenie się „umożliwia przeniesienie środków z jednego miejsca do drugiego, ale nie zmienia faktu, że zostaną one wykorzystane wyłącznie na zakup dostaw humanitarnych dla Iranu”.

„Jak powiedzieliśmy, żadne pieniądze nie trafiają bezpośrednio do Iranu i nie są wykorzystywane żadne fundusze podatników. Fundusze przechowywane w Korei Południowej są funduszami irańskimi” – podkreślili. „Środki te zostaną przelane na kontrolowane konta w Katarze, a Stany Zjednoczone będą nadzorować sposób, w jaki i kiedy środki te zostaną wykorzystane.”

„Od dawna obowiązującą polityką Stanów Zjednoczonych jest zapewnienie, że nasze sankcje nie uniemożliwiają przepływu żywności, leków oraz innych towarów i usług humanitarnych do zwykłych ludzi, bez względu na sprzeciw ich rządów” – kontynuował rzecznik, dodając, że Stany Zjednoczone „nie nie zniósł żadnych naszych sankcji nałożonych na Iran i Iran nie otrzymał żadnego złagodzenia sankcji.”

READ  Intruz został zabity w rezydencji ambasadora peruwiańskiego w Waszyngtonie

Źródło zaznajomione z negocjacjami określiło tę sytuację jako „zachęcający krok”, gdy Amerykanie wprowadzają się do aresztu domowego, zgodnie z „zasadniczo uzgodnionym planem działania”. Dodali jednak, że „w związku z potencjalną transakcją „jest jeszcze wiele do zrobienia”.

„Proces będzie przebiegał stopniowo. Pierwszym krokiem będzie więc wydostanie naszych ludzi z więzienia” – podało źródło.

„A potem nastąpią ustalenia, w ramach których zgodzimy się zrobić pewne rzeczy, a Iran zgodzi się zrobić pewne rzeczy, co ostatecznie doprowadzi do tego, że Amerykanie powrócą do domu” – stwierdzili.

„Minie około tygodnia”, zanim pięciu Amerykanów powróci do USA, podało wówczas źródło, powołując się na wrześniowy termin.

Potencjalny przełom nastąpił po ponad roku rozmów tylnymi drzwiami między Waszyngtonem a Teheranem.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *