Stany Zjednoczone oczekują uwolnienia pięciu Amerykanów przetrzymywanych w Iranie

On gra

WASZYNGTON – Urzędnicy administracji Bidena spodziewają się, że pięciu Amerykanów przetrzymywanych w Iranie zostanie zwolnionych wkrótce po tym, jak Departament Stanu powiadomił Kongres, że Irańczycy uzyskają dostęp do środków o wartości 6 miliardów dolarów zamrożonych na rachunkach zagranicznych, powiedział we wtorek wyższy rangą urzędnik USA.

W zeszłym tygodniu sekretarz stanu Antony Blinken podpisał memorandum, które umożliwiłoby transfer 6 miliardów dolarów z banku w Korei Południowej do innego w Katarze z pieniędzy Irańczyków uzyskanych ze sprzedaży ropy i innych towarów objętych sankcjami. Według urzędnika, który nie był upoważniony do wypowiadania się publicznie, żadna z tych pieniędzy nie pochodzi od amerykańskich podatników ani nie stanowi zapłaty okupu.

W poniedziałek administracja powiadomiła Kongres o transferze jako planowanym kroku mającym na celu uwolnienie Amerykanów – oznajmił urzędnik. Iran może wykorzystywać fundusze na cele humanitarne wyłącznie pod nadzorem Departamentu Skarbu USA, Kataru i organizacji humanitarnych. Urzędnik powiedział, że jeśli Iran oszuka, fundusze zostaną zamrożone.

Jak poinformował szwajcarski urzędnik, który się z nimi spotkał, urzędnik powiedział, że biorąc pod uwagę sytuację, w której się znajdują, Amerykanie cieszą się dobrym zdrowiem. Oczekuje się, że wkrótce zostaną zwolnieni, ale urzędnik nie chciał podać daty.

Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego wśród zatrzymanych są Siamak Namazi, Imad Sharqi, Murad Tahbaz i dwóch Amerykanów, których rodziny nie chcą, aby ujawniono ich tożsamość.

Porozumienie obejmuje także uwolnienie Irańczyków przetrzymywanych w Stanach Zjednoczonych.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson potwierdziła we wtorek ogólne zarysy wymiany, ale w oświadczeniu przekazanym USA TODAY stwierdziła, że ​​szczegóły nie zostały jeszcze sfinalizowane.

READ  Z protokołu kontroli ruchu wynika, że ​​samolot japońskiej straży przybrzeżnej nie mógł wystartować przed katastrofą

„To pozostaje delikatny i ciągły proces” – dodała. „Chociaż jest to krok w tym procesie, w tym tygodniu nikt nie został ani nie zostanie zwolniony do aresztu w USA”.

Kop głębiej: Stany Zjednoczone negocjują uwolnienie pięciu Amerykanów „bezprawnie przetrzymywanych”. To właśnie może zyskać Teheran.

Inna osoba, starszy urzędnik administracji Bidena, powiedziała USA TODAY, że to administracja Trumpa stworzyła proces finansowania, dzięki któremu Iran może pozyskać określone fundusze za granicą w celu przeprowadzenia transakcji humanitarnych, obejmujących żywność, lekarstwa, sprzęt medyczny i produkty rolne.

Iran nie był w stanie skorzystać ze szczególnej puli środków wykorzystywanych w obecnej sprawie i przechowywanej w Korei Południowej ze względu na luki w przepisach bankowych i walutowych tego kraju, ale administracja Bidena pomogła znaleźć obejście, które udostępni fundusze, administracja powiedział urzędnik. Powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *