Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Inwazja Rosji na Ukrainę wywiera presję na gospodarkę Egiptu, wzbudzając obawy o powszechne niezadowolenie w najludniejszym kraju Bliskiego Wschodu.

Funt egipski spadł w poniedziałek o ponad 11%, podczas gdy bank centralny tego kraju podniósł kluczowe stopy procentowe aż o 100 punktów bazowych na niespodziewanym spotkaniu, co było pierwszą podwyżką stóp od 2017 roku. Analitycy oczekują, że bank podniesie stopy procentowe na zaplanowanym posiedzeniu. Na czwartek.

W oświadczeniu bank centralny stwierdził, że reaguje na „globalną presję inflacyjną” zakłóceniami łańcucha dostaw i rosnącymi cenami towarów. Według banku centralnego roczna inflacja w Egipcie osiągnęła w lutym 8,8%.

„Te naciski wzrosły wraz z ostatnim konfliktem rosyjsko-ukraińskim” – powiedział bank.

Egipt jest największym na świecie importerem pszenicy, szczególnie narażonym na wstrząs wojny na Ukrainie. Dziesiątki tysięcy Egipcjan polega na dotowanym chlebie, a Egipt otrzymuje 85% swojej pszenicy z Ukrainy i Rosji.

W zeszłym tygodniu rząd egipski nałożył nowe ograniczenia cenowe na chleb niesubsydiowany. W poniedziałek rząd ustalił ceny od pół funta do funta za bochenek w zależności od rodzaju chleba.

Cena chleba jest głównym problemem politycznym w Egipcie. Inflacja żywności jest postrzegana jako jeden z szerszych warunków, które doprowadziły do ​​powstania w 2011 roku, które obaliło byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Ogromna gospodarka Egiptu rozwinęła się w ostatnich latach, ale poziom życia większości ze 100 milionów mieszkańców Egiptu gwałtownie spadł w wyniku rządowych środków oszczędnościowych w połączeniu z programem pożyczkowym MFW uruchomionym w 2016 roku.

Zagraniczni inwestorzy wycofali się z Egiptu, odkąd Rosja rozpoczęła w zeszłym miesiącu inwazję na Ukrainę, obawiając się, jak wojna może wpłynąć na egipską gospodarkę. Egipt boryka się również z utratą dochodów od turystów rosyjskich i ukraińskich, będących głównym źródłem wymiany walut.

Według ekonomistów i bankierów, funt egipski przez wiele lat był stosunkowo stabilny dzięki interwencji egipskich banków komercyjnych będących własnością państwa. Rząd nie akceptuje interwencji.

READ  Najnowsze informacje o upadku banku w Dolinie Krzemowej: aktualizacje na żywo

„Dochody ludzi nie odpowiadają przyzwoitemu życiu, ale staramy się je poprawić [economic] „Prezydent Abdel Fattah al-Sisi powiedział w oświadczeniu telewizyjnym w niedzielę wieczorem, podkreślając, że Egipt nie boryka się z żadnym niedoborem podstawowych towarów ani pszenicy.

Bank centralny podjął decyzję o podniesieniu stopy depozytu overnight, stopy kredytu overnight i stopy transakcji bazowych o 100 punktów bazowych do odpowiednio 9,25%, 10,25% i 9,75%.

Inwazja zakłóciła eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, budząc wątpliwości co do zdolności tego kraju do zebrania kolejnych zbiorów.

Egipt w żadnym wypadku nie jest krajem afrykańskim, który w dużej mierze opiera się na kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Według ONZ Somalia i Benin są całkowicie uzależnione od importu pszenicy w latach 2018-2020. Pomimo innych źródeł pszenicy światowe ceny wzrosły od czasu inwazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *