Wojna rosyjsko-ukraińska: najnowsze wiadomości

Inwazja Rosji na Ukrainę wywiera presję na gospodarkę Egiptu, wzbudzając obawy o powszechne niezadowolenie w najludniejszym kraju Bliskiego Wschodu.

Funt egipski spadł w poniedziałek o ponad 11%, podczas gdy bank centralny tego kraju podniósł kluczowe stopy procentowe aż o 100 punktów bazowych na niespodziewanym spotkaniu, co było pierwszą podwyżką stóp od 2017 roku. Analitycy oczekują, że bank podniesie stopy procentowe na zaplanowanym posiedzeniu. Na czwartek.

W oświadczeniu bank centralny stwierdził, że reaguje na „globalną presję inflacyjną” zakłóceniami łańcucha dostaw i rosnącymi cenami towarów. Według banku centralnego roczna inflacja w Egipcie osiągnęła w lutym 8,8%.

„Te naciski wzrosły wraz z ostatnim konfliktem rosyjsko-ukraińskim” – powiedział bank.

Egipt jest największym na świecie importerem pszenicy, szczególnie narażonym na wstrząs wojny na Ukrainie. Dziesiątki tysięcy Egipcjan polega na dotowanym chlebie, a Egipt otrzymuje 85% swojej pszenicy z Ukrainy i Rosji.

W zeszłym tygodniu rząd egipski nałożył nowe ograniczenia cenowe na chleb niesubsydiowany. W poniedziałek rząd ustalił ceny od pół funta do funta za bochenek w zależności od rodzaju chleba.

Cena chleba jest głównym problemem politycznym w Egipcie. Inflacja żywności jest postrzegana jako jeden z szerszych warunków, które doprowadziły do ​​powstania w 2011 roku, które obaliło byłego prezydenta Hosniego Mubaraka.

Ogromna gospodarka Egiptu rozwinęła się w ostatnich latach, ale poziom życia większości ze 100 milionów mieszkańców Egiptu gwałtownie spadł w wyniku rządowych środków oszczędnościowych w połączeniu z programem pożyczkowym MFW uruchomionym w 2016 roku.

Zagraniczni inwestorzy wycofali się z Egiptu, odkąd Rosja rozpoczęła w zeszłym miesiącu inwazję na Ukrainę, obawiając się, jak wojna może wpłynąć na egipską gospodarkę. Egipt boryka się również z utratą dochodów od turystów rosyjskich i ukraińskich, będących głównym źródłem wymiany walut.

Według ekonomistów i bankierów, funt egipski przez wiele lat był stosunkowo stabilny dzięki interwencji egipskich banków komercyjnych będących własnością państwa. Rząd nie akceptuje interwencji.

READ  Father and son arrested on suspicion of causing wildfires in California | California

„Dochody ludzi nie odpowiadają przyzwoitemu życiu, ale staramy się je poprawić [economic] „Prezydent Abdel Fattah al-Sisi powiedział w oświadczeniu telewizyjnym w niedzielę wieczorem, podkreślając, że Egipt nie boryka się z żadnym niedoborem podstawowych towarów ani pszenicy.

Bank centralny podjął decyzję o podniesieniu stopy depozytu overnight, stopy kredytu overnight i stopy transakcji bazowych o 100 punktów bazowych do odpowiednio 9,25%, 10,25% i 9,75%.

Inwazja zakłóciła eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne, budząc wątpliwości co do zdolności tego kraju do zebrania kolejnych zbiorów.

Egipt w żadnym wypadku nie jest krajem afrykańskim, który w dużej mierze opiera się na kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Według ONZ Somalia i Benin są całkowicie uzależnione od importu pszenicy w latach 2018-2020. Pomimo innych źródeł pszenicy światowe ceny wzrosły od czasu inwazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.