Wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski oskarża Rosję o pomoc w wykolejeniu nadchodzących rozmów pokojowych

SINGAPUR (AP) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w niedzielę Rosję o pomoc w destabilizacji przyszłości. Konferencja pokojowa zorganizowana przez Szwajcarów W wojnie na Ukrainie.

Przemawiając na najważniejszej konferencji bezpieczeństwa w Azji Zełenski powiedział, że Chiny wywierają presję na inne kraje i ich przywódców, aby nie uczestniczyli w nadchodzących rozmowach. Nie powiedział jakich.

„Rosja wykorzystuje chińskie wpływy w regionie, wykorzystując chińskich dyplomatów, aby zdestabilizować szczyt pokojowy” – powiedział na konferencji prasowej na Forum Bezpieczeństwa Shangri-La. To niefortunne, że tak duża niezależna potęga, jak Chiny (prezydent Rosji Władimir), jest narzędziem w rękach Putina.

Chiny podzieliły, jak twierdzą, neutralne stanowisko WojnaUkraina pozostaje w sprzeczności z USA i większością Europy. Wzrósł handel z Rosją, łagodząc skutki gospodarcze zachodnich sankcji. Amerykańskie, ukraińskie i inne agencje wywiadowcze twierdzą, że istnieją dowody na to, że części chińskie przechwytują rosyjską broń, nawet jeśli Chiny nie zbroją bezpośrednio swoich sąsiadów.

Szwajcarzy spodziewali się, że Chiny wezmą udział w konferencji pokojowej w połowie czerwca, ale rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning zasygnalizował piątek To jest niemożliwe. Chiny wzywają do zwołania konferencji pokojowej z równym udziałem wszystkich stron, w tym Rosji.

„Nadal istnieje wyraźna rozbieżność między ustaleniami dotyczącymi spotkania a żądaniami strony chińskiej a ogólnymi oczekiwaniami społeczności międzynarodowej” – powiedział Mao. „To utrudnia Chinom udział w spotkaniu”.

MSZ nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie oskarżenia Zełenskiego.

Ukraiński przywódca powiedział innym o presji Chin: „To nie jest tylko wsparcie dla Rosji, to w zasadzie wsparcie dla wojny”.

W przemówieniu wygłoszonym wcześniej tego dnia na konferencji poświęconej bezpieczeństwu Zełenski namawiał najwyższych urzędników ds. bezpieczeństwa do wzięcia udziału w nadchodzących rozmowach w Szwajcarii, wyrażając rozczarowanie faktem, że niektóre kraje nie zobowiązały się do przyłączenia się.

Minister obrony Chin Tang Jun przemówił Przed Zełenskim na konferencji Shangri-La, ale Zełenskiego nie było na sali podczas jego apelu.

READ  Lekarz Kapitolu oczyszcza McConnella ze względów medycznych, a obawy dotyczące zdrowia rodzą nowe pytania dotyczące jego przywództwa

Zełenski powiedział, że Ukraina przedstawiła na szczycie propozycje dotyczące bezpieczeństwa nuklearnego, bezpieczeństwa żywnościowego, uwolnienia jeńców wojennych i powrotu ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję, jako podstawę pokoju.

„Czas ucieka, dzieci dorastają w putinowskiej ziemi, która uczy je nienawiści do ojczyzny” – powiedział.

Jednocześnie Ukraina jest „gotowa wysłuchać różnych propozycji i pomysłów, które doprowadzą nas do zakończenia wojny oraz do stabilnego i sprawiedliwego pokoju” – powiedział Zełenski.

Jeśli uczestnictwo będzie wysokie, Rosja będzie musiała o to poprosić, powiedział.

„Światowa większość może przy swoim zaangażowaniu zapewnić faktyczne wdrożenie tego, co zostało uzgodnione” – powiedział.

Zełenski powiedział, że planuje spotkać się z premierem Singapuru w cztery oczy i nakłonić go do osobistego udziału w rozmowach szwajcarskich.

„To samo dotyczy krajów w regionie” – powiedział za pośrednictwem tłumacza. „Mamy szczerą nadzieję, że poprzecie Państwo ten szczyt i że będziecie w Szwajcarii”.

Z Singapuru może udać się do Manili, aby osobiście zaprosić prezydenta Ferdynanda Marcosa Jr. na szczyt, poinformowało dwóch wysokich rangą urzędników rządu Filipin.

Ukraińscy urzędnicy powiadomili Filipiny o zamiarach Zełenskiego, jednak wizyta pozostaje niepewna, ponieważ plany podróży ukraińskiego prezydenta ciągle się zmieniają, powiedział jeden z urzędników, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do wypowiadania się w tej sprawie.

Minister obrony Singapuru Ng Eng Hen, który dzielił scenę z Zełenskim, nie powiedział, czy przywódcy jego kraju będą obecni, ale zauważył, że Singapur potępił inwazję i dostarczył Ukrainie ambulanse wojskowe.

„Jesteśmy z wami i myślę, że wasze pojawienie się w tej rozmowie z Shangri-La uosabia fakt, że wszyscy chcemy porządku opartego na zasadach, który gwarantuje bezpieczeństwo i przetrwanie dużych i małych narodów” – powiedział.

Dong w swoim przemówieniu na forum nie wspomniał konkretnie o spotkaniach w Szwajcarii, ale powiedział, że „w czasie kryzysu na Ukrainie Chiny promują rozmowy pokojowe w odpowiedzialny sposób”.

READ  Rosja uruchamia statek ratunkowy dla astronautów po wycieku płynu chłodzącego

Dodał, że Chiny nie dostarczyły broni żadnej ze stron konfliktu.

„Nie zrobiliśmy nic, aby podsycić płomienie” – powiedział. „Stawiamy zdecydowanie po stronie pokoju i dialogu”.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin siedział w pierwszym rzędzie, gdy Zełenski przemawiał. W Adres to sobotaAustin powiedział na konferencji bezpieczeństwa: „Agresywna wojna Putina dała nam wszystkim wgląd w świat, którego nikt z nas nie chce”.

„Wszystkich nas inspiruje odwaga ukraińskich żołnierzy i odporność narodu ukraińskiego” – powiedział Austin. „Ludzie z całego świata pośpieszyli, aby pomóc Ukrainie w obronie, w tym kraje na całym Indo-Pacyfiku”.

___

Moritsugu donosi z Hongkongu. Współpracował z nim pisarz prasowy Jim Gomez z Manili na Filipinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *