Wschodnia Ukraina jest świadkiem najgorszych bombardowań od lat

  • Źródło mówi, że najbardziej intensywne bitwy zostały zbombardowane od czasu zawieszenia broni w 2015 r.
  • Moskwa opisuje sytuację jako poważną
  • West mówi, że obawia się, że Rosja przygotowuje wymówkę do inwazji

MOSKWA / KIJÓW (Reuters) – wspierani przez Rosję separatyści ze wschodniej Ukrainy powiedzieli w piątek, że planują ewakuację mieszkańców ich separatystycznego regionu do Rosji, co stanowi oszałamiający zwrot w konflikcie, który Zachód uważa, że ​​Moskwa może wykorzystać do usprawiedliwienia inwazji na Ukrainę .

Denis Pushlin, prezydent samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, ogłosił w mediach społecznościowych, że Rosja zgodziła się zapewnić zakwaterowanie dla wyjeżdżających. W pierwszej kolejności należy ewakuować kobiety, dzieci i osoby starsze.

Nie było natychmiastowego zaangażowania ze strony rosyjskich urzędników ani Kijowa. Uważa się, że w dwóch opanowanych przez rebeliantów regionach wschodniej Ukrainy żyją miliony cywilów; Większość z nich mówi po rosyjsku, a wielu z nich uzyskało już obywatelstwo rosyjskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Strefa konfliktu we wschodniej Ukrainie w piątek była świadkiem najcięższego ostrzału artyleryjskiego od lat, za co winę ponosi rząd Kijowa i separatyści. Kraje zachodnie powiedziały, że uważają, że bombardowanie, które rozpoczęło się w czwartek i było celowe drugiego dnia, było częścią pretekstu do inwazji.

Stany Zjednoczone powiedziały, że Rosja – która twierdzi, że zaczęła wycofywać swoje siły z Ukrainy w tym tygodniu – zrobiła coś przeciwnego: zwiększyła siły zagrażające sąsiadowi do 169 000 do 190 000 żołnierzy, ze 100 000 pod koniec stycznia.

„To najważniejsza mobilizacja wojskowa w Europie od czasów II wojny światowej” – powiedział ambasador USA Michael Carpenter na spotkaniu Wiedeńskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Dyplomatyczne źródło z wieloletnim bezpośrednim doświadczeniem konfliktu określiło bombardowanie na wschodniej Ukrainie jako najbardziej intensywne od czasu zakończenia głównych walk, które zakończyły się zawieszeniem broni w 2015 roku.

„Oni strzelają”

Źródło podało, że w piątek rano zarejestrowano prawie 600 eksplozji, o 100 więcej niż w czwartek, niektóre z artylerią 152 mm i 122 mm oraz dużymi moździerzami. Z czołgów oddano co najmniej cztery strzały.

„Oni strzelają… do wszystkich i do wszystkiego” – mówi źródło. „Nie było czegoś takiego od 2014-15”.

Inni urzędnicy zakwestionowali tę charakterystykę, zauważając, że były okresy krwawych walk podczas zawieszenia broni i nie było żadnych doniesień o ofiarach na froncie w tym tygodniu.

Rosja zaprzecza zachodnim oskarżeniom, że planuje inwazję na pełną skalę na ponad 40-milionową Ukrainę, która może być największą od pokoleń wojną w Europie.

Kraje zachodnie poinformowały w tym tygodniu, że siły rosyjskie prowadzą takie same przygotowania jak zwykle w ostatnich dniach przed atakiem, który może nastąpić w ciągu kilku dni.

Ze swojej strony Moskwa powiedziała, że ​​uważnie obserwuje eskalację bombardowań we wschodniej Ukrainie, gdzie siły rządowe od 2014 roku borykają się z rebeliantami wspieranymi przez Moskwę. Opisała sytuację jako potencjalnie bardzo niebezpieczną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez biura Reuters) Pisanie przez Petera Grafa Edycja przez Garetha Jonesa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *