Wybory europejskie: Miliony oddały głosy, aby wybrać nowy parlament

BRUKSELA (AP) – W niedzielę w całej Europie rozpoczęły się lokale wyborcze, gdy wyborcy z 20 krajów oddawali głosy w wyborach, które mają przesunąć parlament Unii Europejskiej na prawo i mogą zmienić przyszłość największego bloku handlowego na świecie.

Wojna na Ukrainie, migracje i wpływ polityki klimatycznej na rolników to tematy, które nurtują wyborców podczas głosowania. Oddaj swój głos Aby wybrać 720 członków Parlament Europejski.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Sondaże sugerują, że partie głównego nurtu i proeuropejskie utrzymają większość w parlamencie, ale skrajna prawica, w tym partie kierowane przez takich polityków jak Geert Wilders w Holandii i Marine Le Pen we Francji, pochłonie ich część mandatów.

Utrudniłoby to Europie uchwalanie przepisów i podejmowanie decyzji.

Unijni prawodawcy mają głos w różnych kwestiach, od reguł fiskalnych po politykę klimatyczną i rolną. Zatwierdzają budżet UE, z którego finansuje się priorytety, w tym projekty infrastrukturalne i wsparcie dla rolnictwa Pomoc udzielona Ukrainie. Mają prawo weta w sprawie powołania potężnej Komisji Europejskiej.

Wybory te odbywają się w czasie, gdy sprawdzane jest zaufanie wyborców w bloku liczącym około 450 milionów obywateli. W ciągu ostatnich pięciu lat UE Wstrząśnięci pandemią koronowirusaTo Recesja gospodarcza I Kryzys energetyczny Napędzany największym konfliktem terytorialnym w Europie od czasów II wojny światowej. Jednak kampanie polityczne często koncentrują się na kwestiach budzących obawy poszczególnych krajów, a nie na szerszych interesach europejskich.

Niedzielny maraton głosowania kończy czterodniowy cykl wyborczy, który rozpoczął się w Holandii w czwartek.

Nieformalna ankieta przeprowadzona wśród wyborców opuszczających lokale wyborcze wykazała, że ​​wygra skrajnie prawicowa, antyimigrancka partia Geerta Wildersa. Ważne zyski Jednak w Holandii koalicja partii proeuropejskich mogła zepchnąć ją na drugie miejsce.

Od ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. partie populistyczne lub skrajnie prawicowe przewodzą obecnie rządom w trzech krajach – na Węgrzech, Słowacji i we Włoszech – i wchodzą w skład koalicji rządzących w innych, w tym w Szwecji, Finlandii, a wkrótce w Holandii. Sondaże opinii publicznej dają populistom przewagę Francja, Belgia, Austrii i Włochy.

READ  Statek wycieczkowy Royal Caribbean pomaga ewakuować obywateli USA z Izraela

„Prawica to dobra rzecz” – powiedział dziennikarzom po oddaniu głosu premier Węgier Viktor Orban, który stoi na czele twardego, antyimigracyjnego i nacjonalistycznego rządu. „Iść w prawo jest zawsze dobra. Idź w prawo!”

Po wyborach nadchodzi okres negocjacji, podczas którego partie polityczne ponownie rozważają swoje pozycje w ogólnokontynentalnych sojuszach politycznych, które rządzą europejską władzą ustawodawczą.

Największa grupa polityczna – centroprawicowa Europejska Partia Ludowa – w bieżących wyborach przesunęła się na prawicę w kwestiach takich jak bezpieczeństwo i migracja.

Do najczęściej zadawanych pytań należy: czy Bracia włoscy Partia rządząca skrajnie prawicowej premier Giorgii Meloni, która ma neofaszystowskie korzenie, pozostaje w obrębie bardziej radykalnych Europejskich Konserwatystów i Reformatorów lub staje się częścią nowej skrajnie prawicowej grupy, która mogłaby powstać w 2018 roku. wybór. Meloni ma również możliwość współpracy z EPP.

Najbardziej niepokojącym scenariuszem dla partii proeuropejskich jest połączenie sił Europejskiej Rady ds. Reform Politycznych z partią Tożsamość i Demokracja Le Pena w celu wzmocnienia wpływów skrajnej prawicy.

Druga co do wielkości grupa – centrolewicowi Socjaliści i Demokraci – oraz Partia Zielonych odmawiają przystąpienia do Europejskiej Rady ds. Reform.

Pozostaje także pytanie, do jakiego ugrupowania mogłaby dołączyć rządząca partia Fidesz Orbana. Kiedyś należał do Europejskiej Partii Ludowej, ale to wszystko Wymuszony W 2021 r. ze względu na konflikty interesów i wartości.

Wybory zwiastują także okres niepewności w związku z wybraniem nowych przywódców na czele projektu europejskiego. Podczas gdy prawodawcy będą przepychać się o miejsca w koalicjach, rządy będą konkurować o zapewnienie swoim urzędnikom krajowym najwyższych stanowisk w UE.

Najważniejszym z nich jest przewodnictwo potężnej władzy wykonawczej, Komisji Europejskiej, która proponuje przepisy i monitoruje je, aby zapewnić ich przestrzeganie. Komisja kontroluje także zasoby UE, zarządza handlem i pełni funkcję europejskiego organu nadzorującego konkurencję.

READ  21 osób, w tym dzieci, zginęło w osunięciu się ziemi w obozie w Malezji

Inne ważne stanowiska to stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, który przewodniczy szczytom prezydentów i premierów, oraz stanowisko szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, który jest najwyższym rangą dyplomatą bloku.

Nieoficjalne szacunki są sporządzane na godzinę 16:15 czasu GMT. Oficjalne wyniki wyborów, które odbywają się co pięć lat, zaczną być publikowane po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych w 27 krajach Unii Europejskiej we Włoszech o godzinie 23:00 (21:00 GMT), ale jest jasny obraz tego, co nowy montaż może wyglądać. Wygląda na to, że wyjaśni się to dopiero w poniedziałek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *