„Wybory w grze w kalmary”: kampania w Korei Południowej robi się brzydka

Seul, Korea Południowa (AFP) – Wyścig między dwoma głównymi kandydatami na prezydenta Korei Południowej Był świadkiem bezprecedensowych poziomów toksycznej retoryki, zniesławienia i procesów sądowych.

Jak źle to jest?

„Hitler”, „bestia” i „pasożyt” to tylko niektóre z eklektycznych obelg wymierzonych w oba obozy. Niektórzy nazywają to nawet „Wyborami w kalmary”, nawiązując do dramatu przetrwania Netflix, który ma moc zabijania tam, gdzie ludzie giną, jeśli przegrają dziecięce gry.

A co z zakładami? Powszechne są spekulacje, że przegrany zostanie złapany.

„To przerażające wybory prezydenckie, kiedy przegrywającemu kandydatowi grozi więzienie. Proszę, przeżyj tę walkę w błocie!”, napisał na Facebooku starszy polityk opozycji Hong Jun Pyo.

Na kilka dni przed środowymi wyborami Lee Jae Myung z rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej i Yoon Seok Yeol Z Partii Władzy Ludowej, głównej partii opozycyjnej, jest w zaciętym wyścigu.

Ich negatywne kampanie zaostrzają już i tak ostry podział polityczny w Korei Południowej w czasie, gdy stoi ona w obliczu poobijanej i epidemicznej gospodarki, równoważąc swojego głównego sojusznika, Waszyngton, i największego partnera handlowego, Chiny, oraz szereg zagrożeń. i testy broni konkurencyjnej Korei Północnej.

Sondaże pokazują, że obaj kandydaci mają więcej krytyki niż zwolenników.

„Czy nasza narodowa przyszłość nie jest tak ponura z powodu gorzkich i gorzkich wyborów prezydenckich, które wymagają wybrania mniejszego zła?” „Dong-a Ilbo”, szeroko rozpowszechniana gazeta, napisała w artykule wstępnym.

Yun Li skrytykował jego możliwe powiązania z rzekomym skandalem z zagospodarowaniem terenu. Lee zaprzeczył jakimkolwiek powiązaniom z nim iz kolei próbował powiązać Yoon z tym samym skandalem, jednocześnie osobno krytykując go za jego rzekomy związek z szamanizmem – starożytną, rdzenną wiarą religijną.

Zdarzały się też napaści na żony kandydatów i każdy musiał przepraszać za osobne skandale.

Yoon opisał partię Lee jako „Hitler” i „Mussolini”, podczas gdy doradca nazwał rzekomych pomocników Lee „pasożytami”. Alianci nazywali Lee Yuna „bestią”, „dyktatorem” i „pustym pudełkiem” i kpili z rzekomej operacji plastycznej jego żony.

READ  Izrael bombarduje obóz uchodźców Dżabalia w Gazie

Ich zespoły kampanijne i zwolennicy złożyli dziesiątki pozwów między innymi o zniesławienie i rozpowszechnianie fałszywych informacji.

„Tegoroczne wybory prezydenckie były bardziej przyćmione przez negatywną kampanię niż jakiekolwiek inne poprzednie, a wzajemna nienawiść nie zniknie łatwo po wyborach” – powiedział Choi Jin, dyrektor Instytutu Przywództwa Prezydenckiego z siedzibą w Seulu.

Wśród linii błędów elektoratu znajdują się regionalne rywalizacje w Korei Południowej, poglądy na temat Korei Północnej, konflikt międzypokoleniowy, nierówność ekonomiczna i kwestie praw kobiet.

Yeon jest bardziej popularny wśród starszych wyborców i tych w południowo-wschodnim regionie Gyeongsangnam, skąd pochodzili byli przywódcy konserwatywni i autorytarni. Jego zwolennicy zwykle opowiadają się za silniejszym sojuszem wojskowym ze Stanami Zjednoczonymi i ostrzejszą linią wobec Korei Północnej, a poprzednim autorytarnym władcom przypisują szybki rozwój gospodarki po wojnie koreańskiej.

Lee ma większe wsparcie od młodych ludzi i prowincji Jeolla, rywala Gyeongsanga na południowym zachodzie. Jego zwolennicy na ogół chcą równości w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi i zbliżenia z Koreą Północną, jednocześnie ostro krytykując zapisy poprzednich autorytarnych władców w zakresie praw człowieka.

Warto zauważyć, że kilka ankiet wykazało, że Yoon cieszył się większym poparciem niż Lee wśród wyborców w wieku od 18 do 29 lat, z których większość urodziła się po tym, jak Korea Południowa stała się krajem rozwiniętym.

Nie doświadczyli biedy i dyktatur. Są bardzo krytyczni wobec Chin i Korei Północnej i mają przyjazne uczucia wobec Stanów Zjednoczonych i Japonii, powiedział Park Sung-min, prezes MIN, firmy doradztwa politycznego z siedzibą w Seulu.

Głębokie podziały w Korei Południowej znajdują odzwierciedlenie w problemach trzech poprzednich przywódców. Ich zwolennicy twierdzą, że rozległe śledztwa w sprawie korupcji po opuszczeniu urzędu były motywowane politycznie przez ich przeciwników.

Podczas śledztwa dotyczącego korupcji prowadzonego z rodziną, były liberalny prezydent Roh Moo-hyun skoczył na śmierć w 2009 roku, rok po opuszczeniu urzędu. Jego następca, gubernator Lee Myung-bak, i konserwatywny następca Lee, Park Geun-hye, zostali oddzielnie skazani za szereg przestępstw, w tym korupcji, i zostali skazani na długie kary więzienia po tym, jak jego przyjaciel i obecny prezydent Moon Jae-in objął urząd w 2017 roku.

READ  Ukraina twierdzi, że pokonała rosyjski kontyngent, Kreml przyznaje, że kampania była „bardzo trudna”.

Park został ułaskawiony w grudniu, ale Lee nadal odsiaduje wyrok 17 lat więzienia.

Rząd Moona zadał poważny cios skandalowi z udziałem byłego ministra sprawiedliwości i bliskiego doradcy Moona, Cho Koka. Twierdzi się, że Cho i członkowie jego rodziny zaangażowali się w przestępstwa finansowe i sfałszowali poświadczenia, aby pomóc córce Cho dostać się do szkoły medycznej.

Chu był postrzegany jako reformatorski i potencjalnie liberalny kandydat na prezydenta. Wczesne próby Moona, by utrzymać Chu u władzy, podzieliły opinię publiczną, a jego krytycy wzywali do rezygnacji Chu, a jego zwolennicy stanęli po jego stronie podczas wielkich protestów ulicznych.

Yoon początkowo pracował jako prokurator generalny Moona i prowadził dochodzenia w sprawie poprzednich konserwatywnych rządów. Ale ostatecznie opuścił rząd Moona i dołączył do opozycji w zeszłym roku po kłótni z sojusznikami Moona w sprawie Cho, która pomogła mu wyłonić się jako potencjalny pretendent do prezydentury.

Afera Cho była punktem zwrotnym w polityce Korei Południowej. „Uczynił Yoon kandydatem na prezydenta, a wielu w wieku dwudziestu i trzydziestu lat zwróciło się po wsparcie Moona” – powiedział Choi, dyrektor instytutu.

Podczas niedawnej debaty telewizyjnej Yoon i Lee zgodzili się nie prowadzić politycznie umotywowanych śledztw przeciwko drugiej partii, jeśli wygrają. Ale niektórzy wątpią w ich szczerość.

W wywiadzie prasowym w zeszłym miesiącu Yoon powiedział, że jeśli zostanie wybrany, jego rząd zbada ewentualne wykroczenia rządu Księżyca, a także skandal dotyczący zagospodarowania terenu, z którym Lee jest rzekomo powiązany.

Kiedy rząd Księżyca prowadził zakrojone na szeroką skalę dochodzenia w sprawie poprzednich konserwatywnych rządów, Lee powiedział, że są one konieczne do wykorzenienia „zła i głęboko zakorzenionej niesprawiedliwości”.

Cho Jinman, profesor z Dokseong Women’s University w Seulu, powiedziała, że ​​nowy prezydent powinien zachować powściągliwość i spokój wobec wezwania do politycznej zemsty ze strony twardogłowych zwolenników.

READ  Trumna królowej Elżbiety przybywa do Edynburga, gdy żałobnicy ustawiają się na ulicach

„Mamy teraz wyścig wyborczy jak gra w Squid, ale obowiązkiem nowego prezydenta będzie wyciągnięcie nas z niego” – powiedział.

___

Współautorka Associated Press, Kim Tong-hyung, przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *