Wycieki dotyczące projektu iPhone’a 16, nowego MacBooka Pro M4 i sztucznej inteligencji Apple o otwartym kodzie źródłowym

Zaktualizowano 22 czerwca o szczegóły dotyczące dostępności Apple Intelligence w UE.

Przyglądamy się wiadomościom z tego tygodnia i głównym nagłówkom Apple, w tym najnowszym wyciekom z iPhone’a 16, ograniczeniom sztucznej inteligencji iPhone’a, nowemu MacBookowi Pro na Boże Narodzenie i sztucznej inteligencji Apple typu open source, kiedy Siri otrzyma Apple Intelligence, supercykl sztucznej inteligencji dla iPhone’a. Co się stało z Apple?

Apple Loop jest tutaj, aby przypomnieć Ci niektóre z wielu dyskusji, które toczyły się wokół Apple w ciągu ostatnich siedmiu dni. Możesz także przeczytać moje cotygodniowe podsumowanie nowości na temat Androida w serwisie Forbes.

Przewodniki po obudowach iPhone’a 16

W tym tygodniu w ofercie pojawiła się szeroka gama etui do iPhone’a 16. Elementy wewnętrzne iPhone’ów nowej generacji mogą nie zostać pokazane, ale dają nam więcej potencjalnych informacji na temat aparatu i jego wykorzystania w połączeniu z planami obliczeń przestrzennych Apple:

„Obrazy po raz kolejny wskazują na subtelnie odnowioną konstrukcję iPhone’a 16, zawierającą dwa ustawione pionowo obiektywy aparatu. Jedna z teorii sugeruje, że takie ustawienie ma na celu uwzględnienie możliwości nagrywania przestrzennego wideo zestawu słuchawkowego Apple Vision Pro do rzeczywistości mieszanej Vision Pro, nawet na podstawie modele zoptymalizowane przechwytywanie przestrzenne, Soczewki powinny być ustawione poziomo, symulując położenie ludzkiego oka.

(technetbooki).

Granice sztucznej inteligencji w iPhonie

Apple potwierdził, że spośród obecnych iPhone’ów tylko iPhone 15 Pro i 15 Pro Max będą obsługiwać Apple Intelligence AI. Dzieje się tak dzięki połączeniu pamięci, procesora i przepustowości wbudowanej płyty głównej, jak wyjaśnił John Giannandrea z Apple w niedawnym „Talk Show”:

„Tak więc te modele, uruchamiane w środowisku wykonawczym, nazywane są wnioskowaniem, a wnioskowanie w przypadku dużych modeli językowych jest niezwykle kosztowne obliczeniowo. Jest to więc kombinacja przepustowości urządzenia, rozmiaru silnika neuronowego Apple, grawitacji w urządzeniu do wykonania. Te modele są wystarczająco szybkie, aby były przydatne. Teoretycznie można uruchomić te modele na bardzo starej maszynie, ale byłoby to zbyt wolne, aby były przydatne.

(Forbesa).

M4 MacBook Pro przed świętami

Apple wykonał niespodziewany ruch, wypuszczając swój najnowszy układ M4 w iPadzie Pro, a nie w jakimkolwiek Macu. W pewnym momencie w rodzinie macOS pojawi się M4, a MacBook Pro będzie prawdopodobnie pierwszy w kolejce:

„Oczekuje się, że podstawowy 14-calowy MacBook Pro będzie wyposażony w chip M4, natomiast 14-calowe i 16-calowe modele MacBooka Pro zostaną zaktualizowane o chipy M4 Pro i M4 Max. Mac mini otrzyma procesory M4 i M4 Chipy M4 Pro. Chipy MacBooka Air, Mac Studio i Mac nie zostaną zaktualizowane do wersji Pro za pomocą chipów M4 dopiero w 2025 roku i nie jest jeszcze jasne, kiedy iMac może zostać odświeżony dzięki zaktualizowanej technologii chipów.

(MacPlotki).

Wysiłki Apple dotyczące sztucznej inteligencji w zakresie open source

Chociaż firma Apple nie udostępniła jeszcze publicznie żadnego oprogramowania Apple Intelligence AI, część wysiłków w zakresie sztucznej inteligencji jest już dostępna. Hugging Face to usługa internetowa typu open source, która udostępnia modele uczenia maszynowego i zbiory danych. Oprócz tych przesłanych wcześniej w tym roku Apple przesłało do usługi 20 kolejnych modeli:

„Apple zrobił duży krok w swoich wysiłkach, aby zapewnić programistom najnowocześniejsze możliwości sztucznej inteligencji na urządzeniach. Gigant technologiczny udostępnił niedawno 20 nowych modeli uczenia maszynowego i 4 zbiory danych na Hugging Face, wiodącej platformie społecznościowej umożliwiającej udostępnianie modeli i kodu sztucznej inteligencji.

(Wygrana przygoda).

AI spóźni się na imprezę z iPhonem

A co z publicznym dostępem do Apple Intelligence? To potrwa dłużej, niż oczekiwano. Chociaż iOS 18 będzie dostarczany z iPhone’ami 16 i 16 Pro we wrześniu, a późniejsza wersja dla starszych iPhone’ów, Apple Intelligence może pojawić się dopiero na początku 2025 roku:

Siri w iOS 18 nadal będzie oferować kilka „nowych ciekawostek” we wrześniu, w tym nowy interfejs, który oświetla krawędzie ekranu…[but] Będziemy musieli poczekać do przyszłego roku, aby zobaczyć najważniejsze ulepszenia, jakie Apple wprowadził do Siri. Aktualizacja iOS 18 w 2025 roku powinna przynieść następujące ulepszenia wirtualnego asystenta Apple:

(MacPlotki).

Aktualizacja z 22 czerwca: szczegółowe informacje na temat dostępności Apple Intelligence w UE.

Apple Intelligence może nie być wysyłany do Unii Europejskiej

W ten weekend w „Financial Times” rzecznik Apple wyjaśnił, dlaczego Apple Intelligence nie został udostępniony w całości w UE. Chodzi o interakcje DMA z iOS i iPadOS. Nie ma jasnych wytycznych co do tego, czy Apple Intelligence zadowala organy regulacyjne, czy też doprowadzi do dalszego dochodzenia. Co ważne, nie zostanie to ustalone przed premierą. Apple, ukarany wysoką grzywną, nie chciał w tym momencie ryzykować:

„Ze względu na niepewność regulacyjną spowodowaną ustawą o rynkach cyfrowych nie wierzymy, że będziemy w stanie udostępnić w tym roku naszym użytkownikom w UE trzy z tych funkcji – iPhone Mirroring, ulepszenia udostępniania ekranu SharePlay i Apple Intelligence” – dodał. Apple poinformowało w piątek.

(„Financial Times”.).

Sztuczna inteligencja marzy o cyklu superbohaterów

Można się spodziewać, że wraz z premierą iPhone’a AI (niezależnie od daty jego premiery) Apple będzie sprzedawać wiele iPhone’ów obsługujących sztuczną inteligencję. Czy przy tak małej kompatybilności wstecznej doprowadzi to do „super cyklu” sprzedaży iPhone’a? Analitycy z Wedbush uważają, że tak będzie:

„…Wraz z uruchomieniem strategii Apple dotyczącej sztucznej inteligencji będzie to katalizatorem długo oczekiwanego supercyklu w Cupertino z 270 milionami iPhone’ów z 1,5 miliarda urządzeń na całym świecie, nie w oparciu o sprawdzoną złotą zasadę niemodernizowania smartfonów przez ponad 4 lata. Z naszych szacunków wynika, że: :

(9 do 5Mac).

I w końcu…

Dawno, dawno temu wszystko zaczynało się od litery „i”. Teraz wszystkie nazwy produktów zaczynają się od „Apple”. Co się z tym dzieje? Oczywiście w tym tygodniu na Reddicie toczy się nowa dyskusja na temat znaku towarowego Apple, w której pojawia się wiele teorii na temat przyczyny, w tym ta:

„Używanie Apple w nazwie to chwyt marketingowy mający zapewnić rozpoznawalność marki. O Acurze dowiedziałem się w latach 90. na własnej skórze, kiedy zaczęli nadawać swoim samochodom nazwy Legend i Integra i nikt nie wiedział, kto je wyprodukował. Zmienili nazwy swoich samochodów na RDX, MDX itp. Myślę, że ludzie byli zmuszeni z powrotem wstawić słowo „Acura” do rozmowy.

(Mediacja przez Reddit).

Apple Loop przez siedem dni w każdy weekend prezentuje w Forbes najważniejsze wydarzenia. Nie zapomnij mnie obserwować, aby nie przegapić żadnych przyszłych relacji. Zeszłotygodniowy artykuł Apple Loop można przeczytać tutaj. W serwisie Forbes dostępne jest także wydanie siostrzanej kolumny Loopa z tego tygodnia, Android Circuit.

READ  Porównanie Blind Spotlight: Galaxy S22 Ultra, iPhone 13 Pro, Pixel 6 Pro i OnePlus 10 Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *