Wycieki helu wykryto na pokładzie statku kosmicznego Starliner Boeinga, który wciąż jest na dobrej drodze do dotarcia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej: NASA

NASA stwierdziła, że ​​dwa zawory helowe zostały zamknięte.

Według NASA po udanym wystrzeleniu pierwszego załogowego lotu testowego astronautów na pokładzie samolotu Boeing Starliner odkryto nowe problemy.

Według brytyjskiego Daily Mail, gdy statek kosmiczny Starliner był w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), doszło do trzech wycieków helu. Opublikowano na platformie mediów społecznościowych X Z należącego do agencji Johnson Space Center późną środą.

Jeden z wycieków „został omówiony przed lotem wraz z planem zarządzania. Pozostałe dwa wycieki są nowe, odkąd statek kosmiczny osiągnął orbitę” – napisano w X Post.

Wycieki są podobne do tych wykrytych podczas próby wystrzelenia Starlinera zaplanowanej na 25 maja. Start ten został odwołany po wykryciu niewielkiego wycieku helu w module serwisowym, który zawiera systemy wsparcia i narzędzia do obsługi statku kosmicznego.

Według amerykańskiej strony internetowej „space” hel służy do zwiększania ciśnienia w silnikach sterujących statku kosmicznego, umożliwiając mu wystrzelenie. Boeinga.

Obecnie nie jest jasne, ile helu wycieknie i czy wpłynie to na osiągi Starlinera i jego zdolność do powrotu na Ziemię w ciągu ośmiu dni.

Jednak według NASA dwa zawory helowe zostały zamknięte, a statek kosmiczny jest „stabilny”. Zespół początkowo twierdził, że wycieki nie powinny wpłynąć na plany Starlinera dotyczące dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek o 12:15 czasu wschodniego.

Jednakże Starliner nie planuje obecnie dokowania na czas i jest przetrzymywany w tak zwanym „polu unikania”, znajdującym się około 200 metrów od ISS.

READ  Teleskop kosmiczny Jamesa Webba zablokowany w gwieździe prowadzącej w celu ustawienia lustra w wysokiej rozdzielczości

Kontrola Misji zidentyfikowała problem z dyszami systemu kontroli reakcji (RCS), które pomagają manewrować napędem statku kosmicznego, w związku z czym Starliner nie otrzymał pozwolenia na dokowanie. Następne okno dokowania rozpoczyna się o 13:33 ET i kończy o 14:15 ET.

Na pokładzie Starlinera znajdują się astronauci NASA Barry „Butch” Wilmore (61 lat), były kapitan Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i Sunita „Sonny” Williams (58 lat), były członek służby marynarki wojennej. Wilmore dowodzi lotem, podczas gdy Williams pilotuje lot.

Oczekuje się, że Williams i Willmore spędzą tydzień na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i ocenią Starliner i jego systemy. Po powrocie statek kosmiczny uruchomi spadochrony i system poduszek powietrznych, lądując w zachodnich Stanach Zjednoczonych

Jeśli misja zakończy się sukcesem, NASA będzie mogła certyfikować statek kosmiczny do rutynowych misji do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA wykorzystuje statek kosmiczny Dragon firmy SpaceX głównie do transportu załogi i ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *