Wyłączna kontrola Moskwy w zakresie handlu rosyjskimi aktywami przez cudzoziemców budzi obawy dotyczące odpisów aktywów

Para unosi się z kominów elektrociepłowni nad panoramą centralnej Moskwy, Rosja, 23 listopada 2020 r. REUTERS/Maxim Shemetov/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Rosja tymczasowo wstrzymuje zagraniczną sprzedaż aktywów
  • Cudzoziemcy muszą teraz podać szczegóły przed rozpoczęciem handlu
  • Wnioski o pozwolenia należy składać w języku rosyjskim

LONDYN/NOWY JORK, 17 marca (Reuters) – Rosja ustanowiła surowe nowe zasady dla obcokrajowców ubiegających się o pozwolenie na kupno i sprzedaż rosyjskich aktywów, od papierów wartościowych po nieruchomości, zgodnie z notą klienta Citigroup. (CN) Co rodzi nowe obawy, że inwestorzy zachodni mogą spotkać się ze znacznymi odpisami.

Rosja tymczasowo wstrzymała handel zagraniczny rosyjskimi aktywami w tym miesiącu, mówiąc, że chce zapewnić uwzględnienie decyzji o wyjściu, a nie naciskanie ich na polityczną presję w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę. Czytaj więcej

Ujawniono teraz szczegóły procesu składania wniosków, które muszą zostać przeprowadzone, zanim Skarb Państwa zdecyduje, czy aktywa mogą być przedmiotem obrotu, w tym ujawnienie wszelkich beneficjentów i inwestycji strategicznych, takich jak obronność.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Zachodni inwestorzy będą bardzo poruszeni i głęboko zaniepokojeni” – powiedział Eric Schaeffer, dyrektor generalny kalifornijskiego Patricka Oregon, który specjalizuje się w zarządzaniu ryzykiem. „Jest to prawdopodobnie jeden z wielu przyszłych kroków, dopóki Rosja nie będzie miała pewności co do swojego bezpieczeństwa finansowego”.

Walczące dziesiątki miliardów dolarów transakcje z Rosją czekają na szczegóły dotyczące ograniczeń, z jakimi będzie musiała się zmierzyć, próbując wyładować aktywa, w kontekście rosnącej izolacji gospodarczej prezydenta Władimira Putina.

„Nie sądzę, by ktokolwiek w Rosji odważył się powiedzieć Putinowi, jakie problemy finansowe nas czekają” – powiedział Alistair Winter, analityk ds. inwestycji globalnych w Argyll Europe, przewidując „masowe odpisy” dla wielu obcokrajowców narażonych na kontakt z tym krajem.

READ  Dyrektor generalny Substack mówi, że „bardzo przeprasza” za zwolnienie 13 osób

Inwazja, którą Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy, doprowadziła do masowego exodusu międzynarodowych firm i w dużej mierze odcięła rosyjską gospodarkę od reszty świata.

Rosyjskie władze opublikowały w tym miesiącu dekret nr 81, w którym stwierdza się, że każda transakcja między Rosjanami a zagranicznymi kontrahentami wymaga zgody Komitetu Monitorowania Inwestycji Zagranicznych rządu rosyjskiego. Czytaj więcej

W rzeczywistości oznacza to, że zagraniczni inwestorzy, którzy przejęli rosyjskie akcje i obligacje bez ograniczeń, zostają pozostawieni sami sobie z tymi pakietami, gdy gospodarka balansuje od miejsca inwestycji bogatych w ropę do finansowego pariasa.

„Władze rosyjskie ogłosiły nakaz uzyskiwania zezwoleń na wykonywanie czynności określonych w dekrecie nr 81. Utworzono organ uprawniony do podejmowania decyzji w sprawie wydawania zezwoleń” – czytamy w notatce Citigroup.

Proces obejmuje wniosek i związane z nim dokumenty składane do rosyjskiego Ministerstwa Finansów, w języku rosyjskim, zawierające „informacje o celu, przedmiocie, treści i podstawowych warunkach transakcji”.

Wnioskodawcy muszą również ujawnić pełne informacje o beneficjentach i beneficjentach rzeczywistych, mówi notatka, a także szczegóły dotyczące wszelkich inwestycji w firmy w „sektorze strategicznym”, takim jak lotnictwo, lotnictwo, produkcja zasobów naturalnych lub praca z bronią lub sprzętem wojskowym.

„To tylko mechanizm kontroli podmiotów, które mogą handlować w obcych walutach i nie będą to firmy z wrogich krajów opuszczające kraj” – powiedziało źródło bankowe o zasadach.

Citigroup odmówiła komentarza innego niż potwierdzenie autentyczności notatki.

Drugie źródło bankowe poinformowało, że doradzało klientom, aby nie handlowali na takich warunkach, co osłabiło obawy dotyczące udostępniania poufnych danych i braku przejrzystości w zakresie zatwierdzania lub odrzucania zamówień. Jednak niektórzy inwestorzy prawdopodobnie zastosują się do tego, mając nadzieję na uniknięcie strat, twierdzą eksperci.

„Jeśli masz perspektywę utraty wszystkich swoich aktywów w zamian za udostępnianie danych, myślę, że będziesz miał takich, którzy będą chcieli się temu przyjrzeć” – powiedział patriarcha Schaeffer.

READ  Akcje firmy uwierzytelniającej Okta spadają po ostrzeżeniu o włamaniu

(Ta historia poprawia literówkę w tytule, aby „podbić” zamiast „podbić”)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Megan Davis. Montaż przez Johna O’Donnell, Edmunda Blaira, Eileen Hardcastle i Jonathana Otisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.