Wyłącznie: wysoki urzędnik skarbu USA ostrzega Zjednoczone Emiraty Arabskie i Turcję przed unikaniem sankcji

WASHINGTON (Reuters) – Najwyższy urzędnik ds. sankcji Departamentu Skarbu USA podczas podróży do Turcji i na Bliski Wschód w przyszłym tygodniu ostrzeże kraje i firmy, że mogą utracić dostęp do rynków USA, jeśli będą robić interesy z podmiotami podlegającymi restrykcjom USA, takim jak Waszyngton. Tłumienie rosyjskich prób obejścia sankcji nałożonych z powodu wojny na Ukrainie.

Brian Nelson, podsekretarz ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, pojedzie do Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji od 29 stycznia do 3 lutego, gdzie spotka się z urzędnikami państwowymi, firmami i instytucjami finansowymi, aby podkreślić, że Waszyngton będzie nadal energicznie egzekwować prawo . Rzecznik Departamentu Skarbu powiedział Reuterowi, że sankcje.

„Osoby i organizacje działające w liberalnych jurysdykcjach ryzykują utratę dostępu do rynków amerykańskich z powodu kontaktów z podmiotami objętymi sankcjami lub nieprzeprowadzenia odpowiedniej analizy due diligence” – powiedział rzecznik.

Podczas pobytu w regionie Nelson omówi wysiłki Departamentu Skarbu zmierzające do stłumienia wysiłków Rosji w celu uniknięcia sankcji i kontroli eksportu w związku z brutalną wojną z Ukrainą, destabilizującą działalnością Iranu w regionie, nielegalnym finansowaniem, które grozi osłabieniem wzrostu gospodarczego, oraz inwestycjami zagranicznymi.

Wizyta jest ostatnią wizytą wysokiego urzędnika skarbu w Turcji w celu omówienia sankcji, po serii ostrzeżeń ze strony urzędników skarbu i handlu w zeszłym roku, gdy Waszyngton zwiększył presję na Ankarę, aby zapewniła stosowanie amerykańskich ograniczeń wobec Rosji.

Napięte relacje

Podróż Nelsona zbiega się z okresem napiętych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Turcją, ponieważ dwaj sojusznicy z NATO pokłócili się w wielu kwestiach.

Ostatnio odmowa Turcji na zielone światło dla NATO składanych przez Szwecję i Finlandię zaniepokoiła Waszyngton, podczas gdy Ankara jest sfrustrowana tym, że jej prośba o myśliwce F-16 jest w coraz większym stopniu powiązana z tym, czy dwa północne kraje mogą przystąpić do sojuszu.

Nelson odwiedzi Ankarę, stolicę Turcji i centrum finansowe Stambuł, w dniach 2-3 lutego. Rzecznik powiedział, że będzie ostrzegał firmy i banki, że powinny unikać transakcji związanych z potencjalnymi transferami technologii podwójnego zastosowania, które ostatecznie mogłyby zostać wykorzystane przez rosyjskie wojsko.

READ  Holenderscy rolnicy tworzą „Karawany Wolności”, aby zaprotestować przeciwko surowym przepisom rządu dotyczącym ochrony środowiska

Produkty podwójnego zastosowania mogą mieć zarówno zastosowania komercyjne, jak i wojskowe.

Waszyngton i jego sojusznicy nałożyli kilka rund sankcji na Moskwę od czasu inwazji, w wyniku której tysiące ludzi zginęło i zostało rannych, a ukraińskie miasta obróciły się w gruzy.

Turcja potępiła rosyjską inwazję i wysłała na Ukrainę uzbrojone drony. Jednocześnie sprzeciwia się zachodnim sankcjom wobec Rosji i utrzymuje bliskie stosunki zarówno z Moskwą, jak i Kijowem, sąsiadami znad Morza Czarnego.

Pobudził także handel i turystykę z Rosją. Niektóre tureckie firmy kupowały lub starały się kupować rosyjskie aktywa od zachodnich partnerów, którzy wycofali się z powodu sankcji, podczas gdy inne posiadają duże aktywa w kraju.

Ale Ankara zobowiązała się nie obchodzić międzynarodowych sankcji w Turcji.

Waszyngton jest również zaniepokojony unikaniem amerykańskich sankcji wobec Iranu.

W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wybitnego tureckiego biznesmena Sitke Ayana i jego sieć firm, oskarżając go o pośrednictwo w sprzedaży ropy naftowej i praniu brudnych pieniędzy w imieniu irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Rzecznik powiedział, że podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Nelson zauważy „słabe przestrzeganie sankcji” w tym kraju.

Waszyngton nałożył szereg sankcji na firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za unikanie sankcji związanych z Iranem, aw czwartek wyznaczył linię lotniczą z siedzibą w Emiratach za wsparcie rosyjskiej firmy najemników, Grupy Wagnera, która walczy na Ukrainie.

(Ta historia została poprawiona, aby zmienić tytuł na Zjednoczone Emiraty Arabskie i Turcję, a nie na Bliski Wschód; dodaje Turcję w akapicie 1)

(Covering) Daphne Psalidakis i Humeyra Pamuk Montaż: Don Dorphy i Leslie Adler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *