„Wyrafinowany” cyberatak na Parlament Europejski – DW – 23.11.2022

Urzędnicy poinformowali w środę, że strona internetowa Parlamentu Europejskiego została na krótko dotknięta atakiem hakerskim.

Przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola powiedziała, że ​​atak był „złożony” i że do odpowiedzialności przyznała się grupa prokremlowska.

Zaznaczyła, że ​​atak nastąpił po tym, jak deputowani Unii Europejskiej przegłosowali uznanie Rosji za „państwowego sponsora” terroryzmu z powodu jej wojny na Ukrainie.

„Moja odpowiedź brzmi: Slava Ukraine (Chwała Ukrainie)” – powiedział Metsula.

Witryna została ponownie uruchomiona około dwie godziny po tym, jak urzędnicy Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy ogłosili atak.

Rzecznik parlamentu, Jaime Duche, powiedział, że strona nie działa z powodu rozproszonego ataku typu „odmowa usługi” (DDoS).

Ataki DDoS polegają na zalewaniu witryny internetowej równoczesnymi, skoordynowanymi żądaniami stron internetowych z wielu komputerów. Utrudnia to stronie obsługę wszystkich żądań, przez co staje się bardzo powolna lub całkowicie niedostępna dla uprawnionych użytkowników.

„Dzisiejszy atak na systemy Parlamentu Europejskiego to strzał ostrzegawczy. To atak na demokratyczne serce Europy” – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Rasmus Anderson.

Poseł do Parlamentu Europejskiego ds. klasyfikacji Rosji jako państwowego sponsora terroryzmu państwowego

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

Unijni prawodawcy ogłaszają Rosję „państwowym sponsorem” terroryzmu

Na kilka godzin przed atakiem posłowie do Parlamentu Europejskiego przytłaczającą większością głosów opowiedzieli się za ogłoszeniem Rosji „państwowym sponsorem” terroryzmu, argumentując, że ataki Moskwy na cele cywilne stanowiły „zbrodnie wojenne”.

„Rozmyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez siły rosyjskie i ich pełnomocników wobec ludności cywilnej na Ukrainie, niszczenie infrastruktury cywilnej i inne poważne naruszenia prawa międzynarodowego i humanitarnego stanowią akty terroryzmu i zbrodnie wojenne” – głosi komunikat prasowy Parlamentu Europejskiego.

Oznaczenie jest w dużej mierze symboliczne, a Rosji prawdopodobnie nie grozi żadna surowa i szybka kara prawna.

Siergiej Lagodinsky, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Zielonych, powiedział DW, że termin „ma konsekwencje”, dodając, że jest to „ważny znak” dla Kijowa.

„To daje Rosji bardzo jasny opis tego, co robi” – powiedział Lagodinsky.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który wzywał do nominacji, z zadowoleniem przyjął posunięcie Parlamentu. Wezwał do „izolowania Moskwy na wszystkich szczeblach i pociągnięcia jej do odpowiedzialności”.

fb/dj (AFP, Associated Press, Reuters)

READ  Syria mówi, że Izrael atakuje lotnisko w Damaszku, zabijając pięciu żołnierzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.