Wyspy Salomona zakazują statkom Marynarki Wojennej USA wchodzenia do portów – Ambasada USA

Premier Wysp Salomona, Manasseh Sogavari, wygłasza zdalne przemówienie na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych za pośrednictwem nagranego wideo w Nowym Jorku, USA, 25 września 2021 r. REUTERS / Eduardo Munoz / Pool

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

SYDNEY (Reuters) – Ambasada USA w Canberze poinformowała we wtorek, że rząd Wysp Salomona poinformował Stany Zjednoczone, że zawiesi statki Marynarki Wojennej przed wejściem do jego portów.

Wyspy Salomona mają napięte stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami od czasu zawarcia w kwietniu paktu bezpieczeństwa z Chinami.

„29 sierpnia Stany Zjednoczone otrzymały formalne powiadomienie od rządu Wysp Salomona dotyczące zaprzestania wszystkich wizyt morskich w oczekiwaniu na aktualizacje procedur protokołu” – podała ambasada w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rzecznik premiera Wysp Salomona Manasseh Sogavari wcześniej zaprzeczył doniesieniom o moratorium, mówiąc Reuterowi, że Sogavari wygłosi przemówienie we wtorek po południu.

Powiedział, że Sugavari wygłosi powitalny adres dla statku szpitalnego Marynarki Wojennej USA, Mercy, który przybył do Honiary w poniedziałek na dwutygodniową misję.

Ambasada poinformowała, że ​​miłosierdzie przybyło przed pobytem.

„Okręt Marynarki Wojennej USA Mercy uzyskał zgodę dyplomatyczną przed wprowadzeniem moratorium. Będziemy nadal uważnie monitorować sytuację” – podała ambasada.

W zeszłym tygodniu statek straży przybrzeżnej USA nie mógł wpłynąć na Wyspy Salomona w celu rutynowego zawinięcia do portu, ponieważ rząd nie odpowiedział na jego prośbę o uzupełnienie paliwa i zaopatrzenie. Czytaj więcej

Urzędnik prasowy Straży Przybrzeżnej USA powiedział Reuterowi w e-mailowym oświadczeniu, że statek, Oliver Henry, patrolował nielegalne połowy na Południowym Pacyfiku dla Regionalnej Agencji Rybołówstwa, kiedy nie udało mu się uzyskać wjazdu do tankowania w Honiarze, stolicy Salomona. Piątek.

READ  Łukaszenka mówi, że Białoruś przechwyciła próby ataków rakietowych przez Ukrainę

(Ta historia koryguje akapit 2, aby powiedzieć kwiecień (nie maj))

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raporty Kirsty Needham)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.