Zaćmienie słońca 2024 oznaki uszkodzenia oczu spowodowane patrzeniem na słońce

zdrowie


Poniedziałkowe całkowite zaćmienie słońca zakończyło się w mgnieniu oka, ale dla niektórych skutki tego spektaklu mogą utrzymywać się przez jakiś czas.

Retinopatia słoneczna, czyli „ślepota zaćmieniowa”, może wystąpić, gdy patrzysz w słońce bez okularów ze specjalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Jasne światło słoneczne może uszkodzić plamkę żółtą, środek siatkówki odpowiedzialny za prowadzenie pojazdu, czytanie i rozpoznawanie twarzy.

„Nawet kilka sekund takiego oglądania może przejściowo lub trwale spalić środek siatkówki”. Naukowcy napisali w 2017 r O oglądaniu zaćmienia słońca bez odpowiedniej ochrony oczu. „Kiedy tkanka siatkówki, podobnie jak tkanka mózgowa, ulegnie zniszczeniu, nie może się regenerować, co powoduje trwałą utratę widzenia centralnego”.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​urazy oczu zdarzają się rzadko. mówi dr Ralph Chu, wiodący ekspert w dziedzinie bezpiecznego oglądania zaćmień słońca Mniej niż 100 przypadków problemów z oczami Zostały zarejestrowane w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych w wyniku zaćmienia słońca w 2017 roku.

Tak twierdzi Amerykańska Akademia Okulistyki (AAO). Objawy retinopatii słonecznej Należą do nich niewyraźne widzenie, martwa plamka w centralnym polu widzenia jednego lub obu oczu, zwiększona wrażliwość na światło, bóle głowy, zniekształcone widzenie, takie jak linia prosta wyglądająca na zakrzywioną i kolory wyglądające na inne niż normalne.

W poniedziałek w Empire State Building ludzie zbierają się, aby obejrzeć zaćmienie słońca. Getty Images dla Empire State Realty Trust
Retinopatia słoneczna, czyli „ślepota zaćmieniowa”, może wystąpić, gdy patrzysz w słońce bez okularów ze specjalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Ronald W. Erdrich/Korespondent prasowy/USA Today Network

Organizacja wskazuje, że objawy wizualne są zwykle zauważalne w ciągu czterech do sześciu godzin, ale niektóre mogą pojawić się dopiero po 12 godzinach.

„Nie masz zakończeń nerwowych w tylnej części gałki ocznej, więc możesz doświadczyć poparzenia, nawet o tym nie wiedząc” – wyjaśniła Michelle Nichols, dyrektor ds. obserwacji publicznych w Adler Planetarium. NBC Chicago w poniedziałek.

Chociaż nie ma lekarstwa na retinopatię słoneczną, według AAO ważne jest, aby udać się do okulisty, który może ocenić stopień uszkodzenia.

READ  Rosyjski statek kosmiczny zaczął przeciekać w niekontrolowany sposób w środę wieczorem

„U tych pacjentów nie jest to nawet oczywiste podczas początkowego badania” – powiedział NBC Chicago o problemach z siatkówką, dr Derek Price, okulista z Fort Wayne w stanie Indiana.

„Przyjdą ze skargą i powiedzą, że widzę plamkę w polu widzenia i to wszystko, co dostaniesz. Ale w ciągu następnych kilku miesięcy, jeśli wrócą, będziesz mógł zobaczyć, gdzie znajduje się siatkówka. samo w sobie uległo zniszczeniu. „Jeśli ulegnie pogorszeniu… fotoreceptory z tyłu siatkówki mogą zostać utracone. „Oko jest na zawsze”.

Chociaż wiele osób wyzdrowieje w ciągu trzech do sześciu miesięcy, możliwa jest trwała utrata wzroku.

Chociaż na retinopatię słoneczną nie ma lekarstwa, ważna jest wizyta u okulisty, który może ocenić stopień uszkodzenia. FC Quadro – Stock.adobe.com
Chociaż wiele osób wyzdrowieje w ciągu trzech do sześciu miesięcy, możliwa jest trwała utrata wzroku. Walka o akcje

U 42-letniego mężczyzny wystąpiło niewyraźne widzenie w obu oczach, które ustąpiło po dwóch miesiącach po kilkuminutowym patrzeniu bezpośrednio w słońce. Według studium przypadku z 2014 r.

Kobieta z Brooklynu, która przez 10 sekund patrzyła na zaćmienie słońca w 2017 r. bez okularów ochronnych, twierdzi, że doznała „nieodwracalnego uszkodzenia oka”, w tym martwego pola pośrodku lewej tęczówki.
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2024/04/08/lifestyle/solar-eclipse-2024-signs-of-eye-damage-from- looking-at-sun/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *