Zakazać rosyjskim turystom? Unia Europejska jest podzielona w kwestii ograniczeń wizowych dla zwykłych Rosjan.

Zawieszenie

Bruksela – Czy w sytuacji, gdy walki szaleją na wschodniej Ukrainie iw Europie, szykują się na wywołany wojną kryzys, czy Rosjanom powinno się pozwolić cieszyć się końcem lata w południowej Francji? Kupujesz towary luksusowe we Włoszech? Odwiedzasz rodzinę w Finlandii?

Te pytania będą częścią tegorocznej dyskusji ministrów spraw zagranicznych UE na nieformalnym spotkaniu w Pradze. Podczas gdy kraje Unii Europejskiej były zjednoczone w Rosyjskie loty zakazane jego przestrzeni powietrznej i lokalizacji Ponad 1200 osób Na liście sankcji, w tym prezydenta Rosji Władimira Putina, całkowity zakaz dla rosyjskich turystów okazuje się jeszcze bardziej dzielący.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski idzie w jednym kierunku. „Pozwól im żyć we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii” – powiedział V Wywiad z Washington Post Ten miesiąc. „To jedyny sposób, by wpłynąć na Putina”.

Rosną apele o zakaz wizowy UE dla Rosjan, ale nie wszyscy Ukraińcy się z tym zgadzają

Zełenski ma wsparcie ze strony krajów Unii Europejskiej graniczących z Rosją – krajów bałtyckich i Finlandii – a także z Polski i Czech.

Estońska premier Kaja Kallas powiedziała w e-mailu, że zakaz podróżowania jest „kolejnym sposobem na przekazanie Rosjanom naszego przesłania, że ​​Kreml musi zaprzestać ludobójczej wojny przeciwko narodowi ukraińskiemu”. „Ludzie zmieniają swój sposób myślenia, gdy ich przywileje zostaną odcięte i wpłynie to na ich dobre samopoczucie”.

Ale inni członkowie Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy i Francja, są zdecydowanie przeciwni tej idei. Mówią, że byłoby niesprawiedliwe i niemądre karać wszystkich Rosjan za co Zadzwoń do kanclerza Niemiec Olafa Schultza Wojna Putina. Argumentują, że ograniczenia wizowe mogą ograniczyć malejącą liczbę dróg ucieczki dla krytyków i mogą uwięzić więcej osób w komorze echa Kremla, prowadząc do zarzutów o prześladowania na Zachodzie.

Powiedział unijny dyplomata, przemawiając pod warunkiem zachowania anonimowości, aby przedyskutować prywatne rozmowy przed spotkaniem w Pradze.

READ  Burza Fiona uderza we wschodnie wybrzeże Kanady, zmuszając do ewakuacji

Środowe przesłuchanie raczej nie określi, kogo należy wpuścić i na jakich warunkach. Drugi dyplomata unijny zaznajomiony z debatą powiedział, że będzie to nieformalny początek „dyskusji”, a nie ostatnie słowo na temat tego, co, jeśli w ogóle, będzie dalej.

Jedna możliwość Kompromisem jest całkowite zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z 2007 r. z Rosją, co utrudniłoby i kosztowało obywateli Rosji uzyskanie wiz turystycznych, Według dyplomatów.

Chociaż Zełenski sugerował w swoim wywiadzie dla Posta, że ​​ograniczenia w podróżowaniu powinny dotyczyć wszystkich Rosjan, w tym emigrantów, wydaje się, że poparcie dla takiego posunięcia jest niewielkie.

Większość toczącej się obecnie debaty dotyczy wiz krótkoterminowych, które umożliwiają podróż do 90 dni po 26 krajach strefy Schengen. Ponad 4 mln tych wiz wydano w Rosji w 2019 r., przed wybuchem pandemii, według Numery UE.

Państwa członkowskie dyskutują, jak otworzyć drzwi dla działaczy na rzecz praw człowieka i dysydentów, a także czy i jak tworzyć wyjątki dla grup, takich jak członkowie rodziny, studenci i naukowcy.

Od najazdu rosyjskiego Czechy, Litwa, Łotwa Estonia przestała wydawać wizy krótkoterminowe obywatelom Rosji. Dodatkowo Estonia przeszła do Champions Wydane wcześniej wizy krótkoterminoweŁotwa wymaga od rosyjskich podróżnych wjeżdżających na aktualne wizy podpisania oświadczeń sprzeciwiających się wojnie.

Tymczasem Finlandia zapowiedziała, że ​​od 1 września zmniejszy liczbę wiz wydawanych Rosjanom o 90%.

„To nieprawda, że ​​w tym samym czasie, kiedy Rosja prowadzi brutalną i okrutną wojnę agresywną w Europie, Rosjanie mogą prowadzić normalne życie, podróżować po Europie i być turystami. To nieprawda” – premier Sanna Marin Dla fińskiego publicznego kanału nadawczego.

Tego lata Europejczycy ucieszyli się z doniesień o Rosyjskie luksusowe samochody na lotnisku w Helsinkach. Przy powszechnym zakazie lotów rosyjskich Rosjanie chcący spędzić wakacje w Europie musieli podróżować do sąsiednich krajów i stamtąd lecieć.

READ  Ukraina wzywa świat do „pokazania siły” po bombardowaniu w pobliżu elektrowni jądrowej

Ale Finlandia i kraje bałtyckie twierdzą, że wiele mogą zrobić samodzielnie, aby ograniczyć rosyjską turystykę i uniknąć niewłaściwego wykorzystywania jej jako trasy tranzytowej. Urzędnicy skarżą się, że wielu rosyjskich turystów przyjeżdża na wizy krótkoterminowe wydawane przez inne kraje Schengen.

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielus Landsbergis napisał: „Musimy powiedzieć „nie” wolnym rosyjskim pasażerom na granicy. W opinii dla Politico który wzywał do „solidarności wizowej” w Unii Europejskiej

Podobnie jak inni, którzy opowiadają się za ograniczeniem rosyjskiej turystyki, zasugerował, że wizy powinny pozostać dostępne ze względów humanitarnych – „pozostawiając drzwi Europy otwarte dla działaczy demokratycznych i prześladowanych przez autorytarne reżimy w Moskwie i Mińsku”.

Inni przywódcy i urzędnicy twierdzą, że pomysł namierzenia zwykłych Rosjan w celu ukarania Putina jest błędny.

Niektórzy kwestionują, czy zakaz turystyki rzeczywiście spowoduje sprzeciw Rosjan wobec wojny, nie mówiąc już o rządzie.

Anna Arutonyan, rosyjsko-amerykańska dziennikarka i pisarka, napisała: „Pogląd, że zmuszanie Rosjan do pozostania w domu w jakiś sposób zmusiłoby ich do zmiany polityki Kremla, jest wątpliwy, nawet gdyby państwo rosyjskie było demokracją, i całkowicie absurdalny, biorąc pod uwagę, że nie ”. a Artykuł z opinią dla Moscow Times.

„Nie ma absolutnie żadnych historycznych dowodów na to, że zamykanie granic skłania ludzi do dążenia do demokratycznych zmian” – powiedziała. „Istnieją tylko dowody przeciwne”.

W dokumencie dyskusyjnym, który pojawił się przed spotkaniem w tym tygodniu, Francja i Niemcy sprzeciwiają się całkowitemu zakazowi, ponieważ według niemieckiej agencji informacyjnej Deutsche Presse doświadczanie życia w demokracjach z pierwszej ręki może mieć „siłę transformacyjną” dla Rosjan.

„Nasza polityka wizowa powinna to odzwierciedlać i nadal umożliwiać ludziom komunikowanie się w Unii Europejskiej z obywatelami rosyjskimi, którzy nie są związani z rosyjskim rządem” – czytamy w gazecie.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, powiedział we wtorek, że debata wizowa UE wykazała „całkowity brak rozsądku”.

READ  Siły rosyjskie przejmują kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu - ukraiński urzędnik

„Są to bardzo niebezpieczne decyzje, które mogą być skierowane przeciwko naszym obywatelom” – powiedział – „i nie mogą pozostać bez odpowiedzi”.

Kate Brady z Berlina i Marie Ilyushina w Rydze na Łotwie przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.