Zełenski wzywa Rosjan do „pójścia do domu”, podczas gdy Ukraina naciska na ofensywę na południu

  • „Ukraina odzyskuje swoje” – Zełenski
  • Rosja twierdzi, że Ukraina poniosła znaczne straty
  • Ostrzał na Ukrainę odcina władzę w kontrolowanym przez Rosję mieście RIA
  • Misja MAEA ma nadzieję rozładować napięcia w elektrowniach jądrowych

MYKOŁAJÓW, Ukraina/KIJÓW, 30 sierpnia (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał wojska rosyjskie do ratowania życia, gdy armia ukraińska rozpoczęła ofensywę w pobliżu miasta Chersoń. przegrał.

Ofensywa Ukrainy na południu następuje po tygodniach impasu w wojnie, która zabiła tysiące, przesiedliła miliony, zniszczyła miasta i wywołała globalny kryzys energetyczny i żywnościowy pośród bezprecedensowych sankcji gospodarczych.

Podsyciło to również obawy o katastrofę radiacyjną wywołaną ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu na południu Ukrainy, a rosyjscy urzędnicy ogłosili we wtorek ostrzał artyleryjski w pobliżu magazynu wypalonego paliwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W swoim nocnym przemówieniu pod koniec poniedziałku Zełenski obiecał, że wojska ukraińskie będą ścigać armię rosyjską „do granicy”.

„Jeśli chcą przeżyć – czas, by armia rosyjska zaczęła uciekać. Wracaj do domu” – powiedział.

„Ukraina wycofuje się” – powiedział Zełenski.

Oleksiy Arestovych, starszy doradca Zełenskiego, skomentował atak w regionie Chersoniu, mówiąc, że rosyjska obrona została „przełamana w ciągu kilku godzin”.

Siły ukraińskie ostrzeliwały łodzie wykorzystywane przez Rosję do zaopatrzenia obszaru na zachodnim brzegu Dniepru w regionie Chersoniu.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły ukraińskie nasiliły ostrzał artyleryjski na południu i że ich precyzyjne uderzenia dalekiego zasięgu zakłócają rosyjskie zaopatrzenie.

Ukraiński nadawca publiczny Zasbylnye doniósł o wybuchach w obwodzie chersońskim we wtorek, a mieszkańcy miasta zgłosili strzelaniny i eksplozje w postach w mediach społecznościowych, ale powiedzieli, że nie jest jasne, kto oddał strzały.

Sztab wojskowy Ukrainy poinformował o starciach w różnych częściach kraju na początku wtorku, ale nie podał żadnych informacji na temat ataku w Chersoniu.

READ  Elon Musk mówi, że może ponownie spróbować wynegocjować umowę na Twitterze o wartości 44 miliardów dolarów

’awaria’

Agencja informacyjna RIA poinformowała, że ​​rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że wojska ukraińskie próbowały rozpocząć ofensywę w obwodzie mikołajowskim i chersońskim, ale poniosły znaczne straty.

„Próba ataku wroga nie powiodła się sromotnie”, powiedział.

Ale ukraińskie ostrzały rakietowe pozostawiły okupowane przez Rosję miasto Nowa Chakowka bez wody i elektryczności, poinformowali agencję informacyjną RIA urzędnicy z wyznaczonego przez Rosję organu.

Reuters nie mógł zweryfikować raportów z pola bitwy.

Rosyjskie ostrzeliwanie portowego miasta Mikołajów, które po wielokrotnych rosyjskich bombardowaniach pozostaje w rękach ukraińskich, zabiło co najmniej dwie osoby, raniło około 24 i zniszczyło domy – poinformowali w poniedziałek urzędnicy miejscy i świadkowie.

Reporter Reuters powiedział, że strajk bezpośrednio uderzył w dom rodzinny w pobliżu szkoły, zabijając kobietę. Czytaj więcej

Właściciel posesji, Ołeksandr Szulka, powiedział, że mieszkał tam całe życie i zmarł, gdy jego żona została pochowana w gruzach. „Uderzył, nadeszła fala uderzeniowa i wszystko zniszczyła” – powiedział.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, aby przeprowadzić, jak to określiła, „specjalną operację wojskową”, aby pozbyć się nacjonalistów z Ukrainy i chronić społeczności rosyjskojęzyczne. Ukraina i jej sojusznicy opisują ją jako niesprowokowaną wojnę agresywną.

[Konfliktnajwiększyod1945rokuprzeciwkopaństwueuropejskiemustałsiępolembitwynaznaczonymbombardowaniamiartyleryjskimiinalotamigłównienapołudniuiwschodzieprzyczymRosjapoczątkowozajmowałapołudnie[1945க்குப்பிறகுஒருஐரோப்பியஅரசின்மீதானமிகப்பெரியதாக்குதலானஇந்தமோதல்முக்கியமாகதெற்குமற்றும்கிழக்கில்பீரங்கிகுண்டுவீச்சுகள்மற்றும்வான்வழித்தாக்குதல்களால்குறிக்கப்பட்டஒருபோர்க்களமாகமாறியுள்ளதுரஷ்யாஆரம்பத்தில்தெற்கின்பகுதியைக்கைப்பற்றியது

Misja Jądrowa MAEA

Zaporożska elektrownia atomowa na południu Ukrainy, przejęta przez wojska rosyjskie w marcu, ale nadal zarządzana przez ukraiński personel, jest gorącym punktem konfliktu, który obie strony obwiniają o ostrzał w pobliżu.

Wspierani przez Rosję urzędnicy oskarżyli ukraińskie wojska o wystrzelenie dwóch bomb, które eksplodowały w pobliżu budynku magazynowego wypalonego paliwa, podała agencja TASS. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony ukraińskiej.

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odwiedza w ten weekend największą elektrownię jądrową w Europie w celu zbadania i oceny wszelkich uszkodzeń.

READ  Bank of America obniża opłaty za kredyt w rachunku bieżącym z 35 $ do 10 $

Kierowana przez szefa MAEA Raffaele Croci, organizacja z siedzibą w Wiedniu powiedziała, że ​​oceni warunki pracy i sprawdzi systemy bezpieczeństwa i ochrony.

Będzie „wykonać zabezpieczenia awaryjne”, odnosząc się do monitorowania materiałów jądrowych.

Mapa lokalizująca elektrownię atomową Zaporoże na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy

Wysoki rangą rosyjski urzędnik dyplomatyczny powiedział, że Moskwa ma nadzieję, że misja rozwieje błędne przekonania na temat złego stanu elektrowni. Czytaj więcej

Kreml powiedział, że misja MAEA jest „niezbędna” i wezwał społeczność międzynarodową do wywierania nacisku na Ukrainę, aby zredukowała napięcia wojskowe w fabryce. Rosyjskie MSZ stwierdziło, że grupa zadaniowa powinna wykonywać swoje prace w sposób neutralny politycznie.

ONZ, Stany Zjednoczone i Ukraina wezwały do ​​wycofania sprzętu wojskowego i personelu z kompleksu, potwierdzając, że nie jest to cel. Czytaj więcej

Kreml wykluczył rezygnację z bazy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biur Reuters; Himani Sarkar; Montaż przez Roberta Birzel

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.