Zarząd OpenAI prowadzi rozmowy z Samem Altmanem w sprawie powrotu na stanowisko dyrektora generalnego

Według kilku osób zaznajomionych ze sprawą zarząd OpenAI prowadzi rozmowy z Samem Altmanem na temat powrotu na stanowisko dyrektora generalnego. Altman, który w piątek został nagle zwolniony przez zarząd bez ostrzeżenia, ma „ambiwalentny” stosunek do powrotu i chce poważnych zmian w kierownictwie, powiedział jeden z nich.

Fakt, że Altman prowadził rozmowy z firmą zaledwie dzień po swoim usunięciu, sugeruje, że OpenAI bez niego będzie w stanie upadku. Kilka godzin po zwolnieniu Greg Brockman, prezes i były dyrektor generalny OpenAI, złożył rezygnację, a obaj rozmawiali z przyjaciółmi i inwestorami o założeniu kolejnej firmy. Elitarna grupa starszych badaczy On również złożył rezygnację w piątek, a osoby bliskie OpenAI twierdzą, że planowanych jest więcej odejść.

Altman ma „ambiwalentny” stosunek do powrotu

Microsoft, największy inwestor w OpenAI, oświadczył w oświadczeniu wkrótce po zwolnieniu Altmana, że ​​firma „pozostaje zaangażowana” w partnerstwo z firmą zajmującą się sztuczną inteligencją. Jednak inwestorzy OpenAI nie otrzymali wcześniejszego ostrzeżenia ani możliwości skomentowania decyzji zarządu o usunięciu Altmana. Jako twarz firmy i najważniejszy głos w przestrzeni AI, jego zwolnienie stawia przyszłość OpenAI w niepewności w czasie, gdy konkurenci ścigają się, aby dogonić bezprecedensowy rozwój ChatGPT.

Rzecznik OpenAI nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie dyskusji Altmana na temat powrotu z zarządem. Rzecznik Microsoftu odmówił komentarza w tej sprawie.

Obecny zarząd OpenAI składa się z głównego naukowca Ilyi Sutskevera, dyrektora generalnego Quora Adama D’Angelo, byłej dyrektor generalnej GeoSim Systems Tashy McCauley i Helen Toner, dyrektor ds. strategii w Centrum Bezpieczeństwa i Wschodzących Technologii w Georgetown. W przeciwieństwie do tradycyjnych firm, zarząd nie ma obowiązku maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy i żadna z nich nie posiada udziałów w OpenAI. Zamiast tego ich deklarowaną misją jest zapewnienie stworzenia „szeroko przydatnej” sztucznej inteligencji ogólnej (AGI).

Według wielu źródeł Sutskever, który jest także współzałożycielem OpenAI i kieruje jego badaczami, odegrał kluczową rolę w obaleniu Altmana w tym tygodniu. Źródła podają, że jego rola w zamachu stanu wskazuje na istnienie walki o władzę pomiędzy stroną badawczą i produkcyjną firmy.

READ  Liderzy UAW kontynuują negocjacje z Fordem w miarę kontynuowania rozmów z GM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *