Zdjęcia satelitarne NASA ujawniły coś dziwnego na niebie nad wschodnim wybrzeżem Rosji

Zdjęcia satelitarne NASA wykonane pod koniec ubiegłego roku uchwyciły dziwne zjawisko na niebie u wybrzeży wschodniej Rosji, zbiegające się z „nienormalnie niskim” spadkiem temperatury, podała agencja w niedawnym poście internetowym.

Uchwycone przez instrument o umiarkowanej rozdzielczości spektroradiometru (MODIS) na należącym do NASA satelicie Terra seria dziwnych równoległych linii tworzy się w formacjach chmur na wschód od wyspy Sachalin, największej rosyjskiej wyspy oddzielającej Morze Ochockie na wschodzie od… morze. Morze Japońskie, które znajduje się na południowym zachodzie.

Mniej więcej wielkości autobusu szkolnego Tera Satelita wystrzelony w 1999 r. bada klimat Ziemi poprzez powiązania między atmosferą a zestawem elementów planetarnych, w tym lądem i morzem. Wyposażona w pięć instrumentów zdolnych do pomiaru różnych cech Ziemi, Terra gromadzi dane, które pomagają naukowcom mierzyć wpływ działalności człowieka na naszą planetę, a także wpływ klęsk żywiołowych na skupiska ludności i ekosystemy ludzkie.

Przez obiektyw oka kamery można to zobaczyć Modis Urządzenie wizualizuje każdy punkt na Ziemi codziennie lub dwa ze swojego położenia na orbicie i rejestruje to, co zaobserwuje w 36 pasmach widmowych, co czyni go najbardziej wszechstronnym ze wszystkich czujników na pokładzie satelity Terra i śledzącym największy zbiór parametrów życiowych naszej planety .

28 grudnia 2023 roku instrument MODIS firmy Terra wykrył dziwną formację równoległych linii chmur cumulusów nad Morzem Ochockim. Te niezwykłe struktury chmur, uderzające swoim wyglądem, są zjawiskiem dobrze znanym badaczom zajmującym się atmosferą.

Ulice w chmurach
Powyżej: Ulice chmur widoczne w formacjach chmur cumulus u wschodniego wybrzeża Rosji, 28 grudnia 2023 r. (Źródło: Michala Garrison/NASA Earth Observatory/EOSDIS LANCE/GIBS/Worldview).

Poziome walce konwekcyjne, bardziej znane jako „Ulice w chmurach„Te dziwne struktury powstają w troposferze, gdy kieszenie zimnego, suchego powietrza przedostają się nad ciepłe wody przybrzeżne, gdzie zaczynają wchłaniać wilgoć unoszącą się z morza. Kondensacja powstałej pary tworzy chmury, podczas gdy chłodniejsze części otaczający pochłaniacz powietrza.”

READ  Nowe zdjęcia Jamesa Webba przedstawiają pierścienie Jowisza, księżyce i nie tylko

Atmosfera nad wschodnim wybrzeżem Rosji jest idealna do powstawania takich obiektów, które zazwyczaj pojawiają się w tym samym kierunku, co przeważające wiatry. Nad Morzem Ochockim mroźne północno-zachodnie wiatry z Syberii porównuje się do „fabrykaZ powodu lodu i chmur temperatury na wyspie Sachalin o tej porze roku często spadają do -21°C.

Na zdjęciach dostępnych na stronie Obserwatorium Ziemi NASA warunki stratosferyczne w Arktyce tworzyły chmury o oszałamiających, opalizujących kolorach.

„Te eteryczne polarne chmury stratosferyczne powstają w ekstremalnie zimnych warunkach i ostatnio były widoczne dla obserwatorów na niższych niż zwykle szerokościach geograficznych” – napisała Lindsay Dorman. We wpisie na stronie Obserwatorium Ziemi Opis zjawiska na zdjęciach satelitarnych NASA.


PółcząsteczkowePółcząsteczkoweZdjęcia satelitarne NASAZdjęcia satelitarne NASA
Dane zebrane przez Globalne Biuro Modelowania i Asymilacji NASA (GMAO) odzwierciedlają to, co określiło jako „anomalne” niskie temperatury, które zbiegły się z pojawieniem się linii chmur nad wschodnim wybrzeżem Rosji w ostatnich tygodniach (Zdjęcie: P. Newman (NASA), L. Light (SSAI)), S. Pawson (NASA).

Jak wynika z modeli danych opublikowanych przez Globalne Biuro Modelowania i Asymilacji (GMAO) agencji kosmicznej, do czasu, gdy u wybrzeży Rosji pojawiły się chmury, temperatury w stratosferze w Arktyce bardzo się ochłodziły (patrz wyżej).

W ramach wsparcia misji NASA w zakresie nauki o Ziemi, GMAO zapewnia modelowanie i asymilację danych, aby pomóc ulepszyć informacje uzyskane ze zdjęć satelitarnych NASA oraz zapewnić dodatkowe analizy i przewidywania dotyczące zdarzeń zachodzących w atmosferze, a także na lądzie i w oceanach.

Dodatkowe informacje na temat tworzenia się ulic chmur Można go znaleźć tutajWięcej informacji na temat Globalnego Biura Modelowania i Zakwaterowania NASA można znaleźć na stronie internetowej Strona internetowa poświęcona badaniom nad GMAO.

Micah Hanks jest redaktorem naczelnym i współzałożycielem The Debrief. Można się z nim skontaktować mailowo pod adresem [email protected]. Śledź jego pracę w micahhanks.com A na dziesiątym: @mikahanks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *