Ziemia kończy swój obrót w mniej niż 24 godziny i rozbija się ponownie na najkrótszy dzień

Przyczyna różnicy w szybkości obrotu Ziemi jest wciąż nieznana. (plik)

29 lipca Ziemia pobiła rekord najkrótszego dnia, ponieważ dokonała pełnego obrotu w 1,59 milisekundy mniej niż jej rekordowa 24-godzinna rotacja.

według nie zależy odOstatnio planeta zwiększyła swoją prędkość. W 2020 roku Ziemia doświadczyła najkrótszego miesiąca od lat 60. XX wieku. 19 lipca tego roku zmierzono najkrótszy czas w historii. Był o 1,47 milisekundy krótszy niż typowy 24-godzinny dzień.

W następnym roku planeta nadal wirowała w coraz szybszym tempie, ale nie pobiła żadnych rekordów. Jednak według Ciekawa geometria (IE), może teraz rozpocząć się faza krótszych 50-letnich dni.

Przyczyna różnicy w szybkości obrotu Ziemi jest wciąż nieznana. Jednak naukowcy spekulują, że może to być spowodowane procesami zachodzącymi w wewnętrznych lub zewnętrznych warstwach jądra, oceanami, pływami, a nawet zmianami klimatu.

Przeczytaj także | Odłamki rakiet spadają na australijską hodowlę owiec, głośna eksplozja słyszana przez mieszkańców: raport

Niektórzy badacze uważają również, że może to być związane z ruchem biegunów geograficznych Ziemi po jej powierzchni, znanym jako „chwianie się Chandlera”. Mówiąc prościej, według naukowców Leonida Zotowa, Christiana Beswarda i Nikołaja Sidorenkowa jest to podobne do kołczanu, który widzimy, gdy bączek zaczyna nabierać rozpędu lub zwalniać.

według nie zależy odjeśli Ziemia będzie nadal obracać się w coraz szybszym tempie, może to wprowadzić ujemne sekundy przestępne, próbując utrzymać tempo obrotu Ziemi wokół Słońca zgodne z pomiarami z zegarów atomowych.

Jednak negatywny drugi skok może mieć mylące konsekwencje dla smartfonów, komputerów i systemów komunikacyjnych. Powołując się na blog Meta, portal stwierdził, że druga przestępna „zasadniczo przynosi korzyści naukowcom i astronomom”, ale jest „ryzykowną praktyką, która wyrządza więcej szkody niż pożytku”.

Dzieje się tak, ponieważ zegar przesuwa się od 23:59:59 do 23:59:60 przed zresetowaniem do 00:00:00. W związku z tym taki skok czasu może spowodować awarię programów i uszkodzenie danych z powodu znaczników czasu przechowywania danych.

READ  Przeglądy NASA planują zwrócić próbkę Marsa do użytku helikopterów

Przeczytaj także | Monitorowanie powstawania odległej galaktyki karłowatej, indyjski badacz w zespole badawczym

Meta powiedział również, że jeśli nastąpi ujemny skok sekundy, zegar zmieni się z 23:59:58 na 00:00:00, co może mieć „niszczący wpływ” na oprogramowanie, które opiera się na zegarach i harmonogramach. według w innym znaczeniuAby rozwiązać ten problem, międzynarodowe organy regulujące czas mogą potrzebować dodać ujemną sekundę przestępną – „sekundę spadku”.

Warto zauważyć, że uniwersalny czas koordynowany (UTC), podstawowy standard czasu, według którego świat reguluje zegary i czas, został już zaktualizowany o sekundę przestępną 27 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.